Přehled malobuněčného karcinomu prostaty

Malobuněčný karcinom prostaty je vzácná, ale agresivní forma rakoviny prostaty.

Méně než 2 % všech karcinomů prostaty jsou malobuněčné karcinomy prostaty (SCCP), podle Cancer Research UK. Většina případů je v pokročilých stádiích v době, kdy jsou diagnostikovány.

Zjistěte více o příznacích, potenciálních příčinách a možnostech léčby malobuněčného karcinomu prostaty, které možná budete chtít dále probrat s lékařem.

Příznaky malobuněčného karcinomu prostaty

Stejně jako jiné typy rakoviny prostaty, malobuněčná rakovina prostaty nemusí způsobovat příznaky, dokud se nerozšíří.

Jedním z nejčastějších příznaků jsou potíže s močením. Mezi další běžné příznaky patří bolest a zmatenost.

Malobuněčný karcinom prostaty může také způsobit příznaky paraneoplastického syndromu, jako jsou:

 • svalové křeče
 • pocity necitlivosti nebo mravenčení v pažích a nohou
 • potíže s chůzí
 • problémy s pamětí
 • potíže s polykáním pevných potravin a tekutin

Co způsobuje malobuněčnou rakovinu prostaty?

Většina karcinomů prostaty jsou adenokarcinomy. Adenokarcinomy jsou pomalu rostoucí nádory, které se vyvíjejí v buňkách prostaty. Malobuněčný karcinom prostaty místo toho ovlivňuje neuroendokrinní buňky v prostatě.

Také nazývaný malobuněčný neuroendokrinní karcinom prostaty, tento typ rakoviny nezahrnuje zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) jako jiné rakoviny prostaty. Je to proto, že neuroendokrinní buňky nevytvářejí PSA.

O 50 % SCCP se vyvíjejí samy v neuroendokrinních buňkách. Je také možné, že se malobuněčný karcinom prostaty vyvine po existujícím adenokarcinomu prostaty.

Průměrný věk při diagnóze je 70 let.

Je malobuněčný karcinom prostaty dědičný?

Není jasné, zda je malobuněčný karcinom prostaty dědičný, ale karcinomy prostaty mohou mít genetickou složku. Předpokládá se, že muži, kteří mají přímé příbuzné s rakovinou prostaty, jsou dvakrát až třikrát s větší pravděpodobností sami vyvinou rakovinu.

Potenciální komplikace malobuněčného karcinomu prostaty

Malobuněčný karcinom prostaty je agresivnější než běžná varianta karcinomu prostaty (adenokarcinom). To znamená, že se může rychle rozšířit z původního nádoru do jiných částí těla, jako jsou orgány nebo kosti. To je také charakteristické pro pokročilá stadia rakoviny prostaty.

Ve skutečnosti je v době diagnózy rakoviny běžné, že lidé s SCCP již mají metastázy do:

 • měchýř
 • střeva
 • mozek
 • játra
 • plíce
 • lymfatické uzliny

Jak lékaři diagnostikují malobuněčný karcinom prostaty?

K diagnostice malobuněčného karcinomu prostaty lékař nařídí kombinaci následujících testů:

 • krevní testy
 • sken kostí
 • zobrazovací testy, jako je CT nebo MRI
 • biopsie tkáně, o které se předpokládá, že je rakovinná, což může zahrnovat prostatu

Lékař může také nařídit test PSA, ale výsledky jsou obvykle v typickém až mírně vyšším rozmezí pro tento typ rakoviny.

Léčba malobuněčného karcinomu prostaty

Vzhledem k agresivní povaze je většina lidí s malobuněčným karcinomem prostaty již považována za pokročilou formu. Jako takový je primárním cílem léčby pomoci snížit příznaky a zároveň zabránit dalšímu šíření rakoviny.

Léčba je vysoce individuální. Bude záležet na rozsahu rakoviny a na tom, jak pokročilé stádium je. Možnosti mohou zahrnovat:

 • Chemoterapie: Chemoterapie, která je považována za primární léčbu tohoto typu rakoviny, sestává z léků, které pomáhají zmenšit nádory a redukovat symptomy související s rakovinou, jako je bolest. Chemoterapie může také pomoci prodloužit váš život.
 • Radiační terapie (radioterapie): Tato metoda využívá vysokoenergetické paprsky, které mohou také redukovat nádory. Radiační terapie může být použita během nebo po chemoterapii. Je to užitečné zejména v případech, kdy se rakovina prostaty rozšířila do jiných částí těla.
 • Hormonální terapie: Zatímco hormonální terapie může být použita u většiny karcinomů prostaty, lékaři doporučují tuto léčbu pouze pro případy malobuněčného karcinomu prostaty, které se vyskytují souběžně s adenokarcinomem.
 • Chirurgická operace: Pokročilé případy mohou také vyžadovat chirurgické odstranění prostaty (radikální prostatektomie) a jednoho nebo obou varlat.

Míra přežití u malobuněčného karcinomu prostaty

SCCP jsou agresivní a rychle se šíří. Odhadovaná 5letá relativní míra přežití u vzdálených nebo pokročilých karcinomů prostaty (z nichž většina je adenokarcinom a je méně agresivní než malobuněčný karcinom prostaty), které se rozšířily, je 34,1 %.

Podle jednoho studie 2019 s 260 muži s SCCP vědci uvedli následující míru přežití:

 • 1 rok: 42,1 %
 • 2 roky: 22,1 %
 • 5 let: 12,5 %

Výzkumníci poznamenávají, že zatímco 5letá relativní míra přežití u malobuněčného karcinomu prostaty je nižší než u jiných karcinomů prostaty, chemoterapie může celkové přežití zvýšit.

Vzhledem k tomu, že malobuněčné karcinomy prostaty jsou často v pokročilých stádiích v době, kdy jsou nalezeny, nejsou takové případy považovány za léčitelné. Léčba však může pomoci zabránit další progresi a zároveň prodloužit celkovou míru přežití.

Jaká je relativní míra přežití?

Relativní míra přežití vám dává představu o tom, jak dlouho může někdo se specifickým onemocněním žít po diagnóze ve srovnání s někým bez tohoto onemocnění. Například 5letá relativní míra přežití 70 % znamená, že u někoho s tímto onemocněním je o 70 % pravděpodobnější, že bude žít 5 let než u někoho bez tohoto onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že tato čísla jsou odhady. Promluvte si se svým lékařem o své konkrétní situaci.

Bylo to užitečné?

Často kladené otázky o malobuněčném karcinomu prostaty

Pokud vám nebo vašim blízkým nedávno byla diagnostikována malobuněčná rakovina prostaty, lékař vám pravděpodobně doporučí agresivní léčbu, která zabrání dalšímu šíření rakoviny. Níže jsou uvedeny klíčové otázky, které můžete chtít probrat s lékařem.

Jaká je nejlepší léčba malobuněčného karcinomu prostaty?

Zatímco plán léčby malobuněčného karcinomu prostaty bude založen na rozsahu jeho rozšíření do jiných částí těla, chemoterapie je považována za hlavní terapii tohoto typu rakoviny. Pravděpodobně půjde o kombinaci chemoterapeutických léků.

Jak dlouho můžete žít s malobuněčným karcinomem prostaty?

5letá relativní míra přežití u pokročilého karcinomu prostaty je 34,1 %. Výzkum naznačuje, že 5letá míra přežití u malobuněčného karcinomu prostaty je 12,5 %.

Odnést

Malobuněčný karcinom prostaty se vyvíjí v neuroendokrinních buňkách namísto žlázových buněk. I když je tento typ rakoviny prostaty považován za vzácný, je také vysoce agresivní. Včasná diagnostika a léčba jsou zásadní pro snížení symptomů a prodloužení délky života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY