Přehled postupu artroplastiky radiální hlavy

Artroplastika radiální hlavy (RHA) se provádí za účelem nahrazení nebo opravy části radiusové kosti, dlouhé kosti, která spojuje váš loket se zápěstím, s protetickým zavedením na jeho „hlavě“, kde se spojuje s loketním kloubem.

Artroplastika hlavy radia (RHA) může být provedena, pokud máte nestabilitu v loketním kloubu, pokud se artritida v kloubu opotřebuje a způsobuje vaši bolest a potíže s pohybem paže, nebo pokud byla hlava radia zlomena při traumatu a může být opraveno. Lze použít jeden ze tří typů protetiky:

 • lisované uložení
 • cementované
 • volný střih
 • roztažitelný kmen

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, kdy může být tento postup prospěšný, jak se postup provádí a co můžete očekávat po provedení tohoto postupu.

Jaké jsou výhody radiální endoprotézy hlavy?

Použití protetických inzercí do kloubu na hlavici radia může pomoci v případech, kdy je kost zraněna do té míry, že ji nelze opravit nebo rekonstruovat.

RHA je preferovanou léčbou ve scénářích zlomeniny loketního kloubu, kde se spojuje s radiem, a v případech, kdy fyzikální terapie, injekce kortikosteroidů nebo jiná nechirurgická léčba nepomohla snížit bolest nebo ztuhlost kloubu.

Komplikace a rizika radiální náhrady hlavice

Největším rizikem je, že protéza není správně dimenzována nebo dobře nezapadá do rádia.

Toto riziko je mnohem vyšší, pokud na hlavici radia nezůstane dostatek kosti pro použití jako reference pro přestavbu kloubu pomocí protetiky, nebo pokud se podle studie z roku 2012 kolem kloubu stahuje svalová tkáň.

Některá možná rizika RHA mohou zahrnovat:

 • snížený rozsah pohybu, jako je neschopnost plně natáhnout loketní kloub
 • bolest s rozsahem pohybu
 • pokračující bolest nebo ztuhlost kloubu
 • uvolnění protetických vložek
 • infekce v okolí místa operace
 • pokračující nestabilita v kloubu
 • pocit necitlivosti v okolí kloubu
 • otok nebo zarudnutí v blízkosti místa operace
 • rozvoj artrózy v kloubu

Postup artroplastiky radiální hlavy

Zde je to, co můžete očekávat od RHA před, během a po proceduře.

Před zákrokem

Tento postup se obvykle provádí ve zdravotnickém zařízení nebo nemocnici během jediného dne. Možná budete moci jít domů ve stejný den jako procedura.

Několik dní před zákrokem můžete být požádáni, abyste přestali užívat některé léky, jako jsou léky na ředění krve. Možná budete muset přestat jíst a pít až 12 hodin před operací, ale může vám být dovoleno pít vodu.

Ujistěte se, že požádejte přítele nebo člena rodiny, aby vás vzal na proceduru a zpět. Vaše paže bude po zákroku v dlaze nebo závěsu a několik týdnů nebudete moci řídit nebo dělat některé každodenní úkoly.

Pokuste se nastavit svůj životní prostor a pracovní prostor tak, aby vám vyhovoval, zatímco se vaše paže léčí. Pokud můžete, vezměte si pár týdnů volna v práci nebo jiných povinnostech, abyste si mohli odpočinout.

Během procedury

RHA se provádí v celkové anestezii. Zde je to, co chirurg udělá, aby provedl postup:

 1. Proveďte řez přes kůži nad loketním kloubem, kde se nachází radiální hlavice.
 2. Odstraňte všechny kusy hlavice radia nebo spojovací kosti (krčku radia).
 3. Odřízněte kusy radiálního krčku, abyste si usnadnili nasazení protetické vložky.
 4. Zatlačte šídlo (nástroj, který dělá otvory) do radiusové kosti, abyste uvolnili místo pro protézu.
 5. Pomocí zbývajících kusů radiální hlavy změřte radiální hlavu protézy.
 6. Vložte protézu opatrně, abyste se ujistili, že správně sedí a není příliš velká pro kost.
 7. Proveďte potřebné opravy okolních vazů pomocí stehů.
 8. Uzavřete řez v kůži stehy.

Kromě toho mohou být provedeny rentgenové snímky k potvrzení správného zavedení protézy.

Po proceduře

Po proceduře se probudíte v zotavovací místnosti. Jakmile váš ošetřující tým potvrdí, že vaše vitální funkce – včetně vašeho dýchání a srdeční frekvence – jsou stabilní, vaše paže bude dána do dlahy nebo závěsu.

Jakmile půjdete domů, lékař vám může říct, co máte dělat v prvních dnech:

 • Použijte studený obklad ke zmírnění otoku v okolí.
 • Užívejte volně prodejné (OTC) léky proti bolesti, jako je ibuprofen, které vám pomohou zmírnit bolest.
 • Udržujte loket zvednutý, aby se kolem kloubu nehromadila krev.
 • Paži používejte co nejméně, aby se kloub zahojil.
 • Nekoupejte se, nesprchujte se ani neplavte s nasazenou dlahou nebo závěsem, dokud lékař nepotvrdí, že to můžete udělat.
 • Postupujte podle pokynů chirurga, kdy můžete znovu pohybovat paží, prsty a zápěstím, abyste do kloubu vrátili nějaký pohyb.

Jakmile je váš závěs nebo dlaha odstraněna o 1 až 3 týdny později, můžete zahájit fyzikální terapii. Možná se budete muset zdržet aktivit, jako je sport, dokud nedokončíte terapii.

Obrázek artroplastiky radiální hlavy

Zde je to, co můžete očekávat, že uvidíte na rentgenu po úspěšné RHA:

Fotografie s laskavým svolením Kodde IF, Viveen J, The B, van Riet RP, Eygendaal D. Management neúspěšné endoprotézy hlavy radia. EFORT Open Rev. 2020 1. srpna (CC BY-NC 4.0).

Jak dlouho trvá zotavení po artroplastice radiální hlavy?

V průměru to trvá asi 2 týdny, než si můžete nechat sundat prak nebo dlahu. Jakmile začnete s fyzikální terapií, obvykle se zotavíte po 3 až 6 měsících terapie a přizpůsobení vaší nové kloubní protéze.

Doba potřebná k zotavení z RHA závisí na:

 • jak rozsáhlé bylo zranění nebo poškození vaší kosti nebo kloubu před zákrokem
 • typ použité protetické inzerce
 • jak dobře se staráte o svůj loket po zákroku
 • zda vaše tělo přijímá protetické zavedení

Jak úspěšná je výměna radiální hlavice?

Výměna radiální hlavice je obvykle úspěšná. K určitému uvolnění protézy může dojít v závislosti na typu zvolené protézy a na tom, jak dobře zapadá do kosti.

Press-fit protetika se s největší pravděpodobností časem uvolní. Studie z roku 2016 naznačuje, že u tohoto typu je méně pravděpodobné, že se uvolní, pokud v kloubu zůstává stále hodně kosti. Podle stejné studie se zdá, že u roztažitelných dříkových protetik je méně pravděpodobné, že se uvolní.

Zvýšená aktivita nebo poranění nárazem mohou také zvýšit riziko uvolnění protézy.

Jak dlouho vydrží výměna radiální hlavice?

Radiální náhrady hlavice mohou po RHA trvat mnoho let.

Malý studie 2018 32 lidí, kteří podstoupili RHA, zjistili, že žádný z nich nepotřeboval žádné opravy nebo výměnu původní protézy při sledování 7 až 15 let po operaci.

Mnohem větší studie z roku 2019 na 157 lidech s radiálními zlomeninami hlavy sledovala 119 lidí, kteří dostali RHA. Asi 25 % těchto lidí potřebovalo protézu opravit nebo odstranit asi 7 měsíců až rok po RHA.

Kdo je vhodným kandidátem na radiální endoprotézu hlavy?

RHA se často používá k léčbě poranění radia, která nelze vyléčit jinými prostředky, stejně jako zlomenin hlavy radia po traumatu.

RHA lze také použít, když osteoartróza nebo autoimunitní stavy, jako je revmatoidní artritida, opotřebují loketní kloub.

Tento postup se také někdy provádí k léčbě degradace kloubní tkáně, ke které dochází v důsledku stavů, jako je Ehlers-Danlosův syndrom (EDS).

S EDS vaše tělo nevytváří dostatek kolagenu pro podporu pojivových tkání ve vašich kloubech. Nedostatek kolagenu může ovlivnit chrupavku v loketním kloubu a poškodit kosti. RHA může snížit bolest a nestabilitu v tomto kloubu.

Náklady na artroplastiku radiální hlavy

Náklady na RHA se liší v závislosti na vašem pojištění, kde se postup provádí a jaký druh protézy se používá.

Průměrný náklady na RHA před pojištěním se pohybuje od 11 000 do 13 000 USD, ale po pojištění může stát mezi 1 100 a 2 000 USD. Procedura je kryta vládními programy jako Medicare nebo Medicaid.

Odnést

RHA může být úspěšnou operací při poranění hlavy vřetenní kosti nebo při opotřebení artritidou.

Po RHA se ujistěte, že se staráte o svou paži a pečlivě dodržujte plány fyzikální terapie, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY