Prevence artritidy: Co můžete dělat?

Jak se vyhnout bolestivým kloubům

Artritidě nelze vždy zabránit. Některé příčiny, jako je rostoucí věk, rodinná anamnéza a pohlaví (mnoho typů artritidy je častější u žen), jsou mimo vaši kontrolu.

Existuje více než 100 různých typů artritidy. Tři hlavní typy jsou osteoartritida (OA), revmatoidní artritida (RA) a psoriatická artritida (PsA). Každý typ se vyvíjí jinak, ale všechny jsou bolestivé a mohou vést ke ztrátě funkce a deformaci.

Existuje několik zdravých návyků, které můžete praktikovat, abyste snížili riziko vzniku bolestivých kloubů, jak budete starší. Mnoho z těchto praktik – jako je cvičení a zdravá strava – předchází i dalším nemocem.

Jezte ryby

Některé ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zdravé polynenasycené tuky. Omega-3 mají řadu zdravotních výhod a mohou snížit zánět v těle.

Studie v Annals of the Rheumatic Diseases zjistila, že ženy, které pravidelně jedí ryby, mohou mít nižší riziko revmatoidní artritidy. Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických (USDA) doporučuje jíst ryby s vysokým obsahem omega-3 – jako je losos, pstruh, makrela a sardinky – dvakrát týdně. Ryby ulovené ve volné přírodě se obvykle doporučují před rybami z farmových chovů.

Kontrolujte svou váhu

Kolena musí podpírat váhu těla. Nadváha nebo obezita jim dá pořádně zabrat. Pokud máte jen 10 liber nadváhy, síla na vaše koleno se při každém kroku zvyšuje o 30 až 60 liber, podle Johnse Hopkinse.

Ženy s nadváhou mají téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní osteoartrózou kolene, než ženy se zdravou hmotností. Dieta a cvičení mohou pomoci dostat vaši váhu do zdravějšího rozmezí.

Cvičení

Cvičení nejen zbaví vaše klouby stresu z nadváhy, ale také posílí svaly kolem kloubů. To je stabilizuje a může je chránit před dalším opotřebením.

Chcete-li maximalizovat výhody svého cvičebního programu, střídejte aerobní aktivity, jako je chůze nebo plavání, s posilovacími cvičeními. Přidejte také nějaké protažení, abyste si udrželi flexibilitu a rozsah pohybu.

Vyvarujte se zranění

V průběhu času se mohou vaše klouby začít opotřebovávat. Ale když si poraníte klouby – například při sportu nebo v důsledku nehody – můžete poškodit chrupavku a způsobit její rychlejší opotřebení.

Abyste předešli zranění, vždy používejte při sportu správné bezpečnostní vybavení a naučte se správné techniky cvičení.

Chraňte své klouby

Použití správných technik při sezení, práci a zvedání může pomoci chránit klouby před každodenní námahou. Například při zvedání předmětů zvedněte kolena a boky – ne zády.

Noste věci blízko těla, abyste příliš nezatěžovali svá zápěstí. Pokud musíte v práci sedět dlouhou dobu, ujistěte se, že máte záda, nohy a ruce dobře podepřené.

Navštivte svého lékaře

Pokud se u vás začne objevovat artritida, navštivte svého lékaře nebo revmatologa. Poškození způsobené artritidou je obvykle progresivní, což znamená, že čím déle čekáte s vyhledáním léčby, tím více může dojít k destrukci kloubu.

Váš lékař může navrhnout léčbu nebo zásahy do životního stylu, které mohou zpomalit postup vaší artritidy a zachovat vaši mobilitu.

Pokud ještě nemáte revmatologa, můžete si prohlédnout lékaře ve svém okolí pomocí nástroje Healthline FindCare.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY