Prevence stresu

Přehled

Stres je nevyhnutelnou realitou života. Ale stres není vždy špatná věc. Je to přirozená fyzická reakce, která může vyvolat naši reakci bojuj nebo uteč. Stres může zvýšit naše povědomí v obtížných nebo nebezpečných situacích, což nám umožňuje v daném okamžiku rychle jednat. Bez ní by lidé tak dlouho nepřežili.

Ale pokud je stres v průběhu času konstantní, může to být škodlivé pro vaše zdraví. Prevence a zvládání stresu je tedy důležité a pomůže vám žonglovat s mnoha věcmi, které se ve vašem životě dějí. Cílem prevence a zvládání stresu není úplně se stresu zbavit, ale eliminovat zbytečný stres a pomoci vám zvládat nevyhnutelný stres.

co je stres?

Stres je reakcí vašeho těla na jakýkoli požadavek Národní institut duševního zdraví (NIMH). Spousta věcí může vyvolat stres a může být pozitivní nebo negativní. V nebezpečné situaci spustí stres vaši reakci boj nebo útěk a způsobí následující příznaky:

 • zvýšená srdeční frekvence
 • rychlejší dýchání
 • napjaté svaly

Tento stres vám umožňuje dělat rozhodnutí ve zlomku sekundy a pomáhá jeskynním lidem buď čelit hrozbě, nebo uprchnout.

Vaše tělo má zvládat stres pouze v malých dávkách. Chronický stres může vést k vážným problémům, snížení vašeho imunitního systému a narušení správného fungování systémů vašeho těla. Snížený imunitní systém znamená, že jste náchylnější k nachlazení a infekcím. V průběhu času může neustálé namáhání také vést k:

 • srdeční choroba
 • vysoký krevní tlak
 • cukrovka
 • Deprese
 • úzkost

Identifikujte své stresory

Každý reaguje na stres jinak a identifikace toho, co vás stresuje, lze snáze říci, než udělat. Ve většině případů je to docela zřejmé: například špatný vztah, špatné pracovní prostředí nebo zdravotní problémy. V jiných případech může být nalezení kořene vašeho stresu a úzkosti náročnější.

Naučte se vědět, jak na stres reagujete a co konkrétně vás stresuje. Veďte si deník a zaznamenejte si, když vám něco způsobí nepřiměřený stres nebo úzkost. Když se objeví stres, zkuste si odpovědět na tyto otázky:

 • Je to konkrétní osoba nebo místo, které způsobuje stres?
 • Kdy se během dne cítím nejvíce „na hraně“?
 • Dělám špatná rozhodnutí v důsledku toho, že se cítím ve stresu nebo ohromeni?

Když začnete vidět vzorce, budete schopni rozpoznat, co u vás stres spouští, a budete lépe vybaveni, abyste to zvládli.

Změňte stresory, když můžete

Určitý stres je nevyhnutelný a to nejlepší, co můžete udělat, je zvládnout ho. Některé věci máte pod kontrolou. Pokud například víte, že nakupování potravin v neděli večer vás stresuje, protože fronty jsou vždy dlouhé a každý si vybere to nejlepší, než se tam dostanete, změňte svůj rozvrh a nakupujte jinou noc.

Změna jednoduchých věcí ve vašem životě může přidat a výrazně snížit váš celkový stres.

Nastavte limity

Někdy si možná ukousnete víc, než dokážete rozkousat, a než se nadějete, jste zdrceni. Může být těžké žonglovat s mnoha aktivitami a lidmi ve vašem životě, ať už je to práce, škola, rodina, přátelé nebo cokoli jiného, ​​co se děje. Naučit se říkat „ne“ je důležité, abyste se příliš nenatáhli.

Může být těžké někoho odmítnout nebo se nezúčastnit určité události, ale šetřit energii a mít čas pro sebe je důležité. Budete více odpočatí a méně podráždění. A budete si moci více užívat jiné lidi a aktivity.

Buďte realističtí a poznejte své limity a buďte na ně pevní. Budete díky tomu zdravější a šťastnější.

Snažte se nenechat se zahltit

Máte zprávu splatnou do konce dne, dvě poznámky, které je třeba napsat, a e-mailovou schránku, která je přeplněná. Ale kde začít? Nejprve si udělejte seznam. To vám pomůže vidět, co máte na talíři, takže můžete upřednostnit, co potřebuje pozornost teď a co může počkat. Položky očíslujte podle důležitosti a doplňte je jednu po druhé.

Zapojte další lidi

Promluvte si se svým partnerem, dětmi, rodiči, přáteli a spolupracovníky. Dejte jim vědět, že pracujete na snížení množství stresu, se kterým se potýkáte, a požádejte je o pomoc, když ji budete potřebovat. Mohou vám také pomoci identifikovat stresové situace dříve, než se pro vás stanou přílišnými. A mohou vám pomoci zorganizovat váš rozvrh nebo vám umožnit ventilovat frustrace.

Buďte otevření jejich radám a pomoci. Je možné, že čelili podobným situacím a mají informace, které pro vás mohou být přínosem. Nebojte se podělit se o své pocity. Můžete také navštívit terapeuta nebo psychologa a promluvit si o věcech. Promluva o problému nebo konfliktu vám může pomoci lépe porozumět tomu a jak se mu v budoucnu vyhnout.

Být aktivní

Je snadné vynechat cvičení, když jste ve stresu, ale cvičení je dobré pro vaše fyzické zdraví. Pomáhá bojovat s negativními účinky stresu na vaše tělo a je dobré pro vaše duševní zdraví.

Podle Americké asociace úzkosti a deprese (ADAA) může cvičení a další fyzické aktivity pomoci zmírnit stres tím, že do vašeho mozku uvolní endorfiny, které jsou přírodními léky proti bolesti.

Pravidelné cvičení zlepšuje náladu a přirozeně snižuje příznaky stresu a úzkosti. Cvičení vám také může dodat tolik potřebné sebevědomí, které vám pomůže vypořádat se se stresem v budoucnu. Také se vám bude pravděpodobně lépe spát. Zaměřte se na 30 minut cvičení každý den.

Existují i ​​další postupy, které mohou také pomoci zmírnit stres a uklidnit vaši mysl a tělo:

 • akupunktura
 • rozjímání
 • masáž
 • jóga
 • Tai chi
 • hluboká dechová cvičení

Buďte optimistou

Když se trápíte nebo cítíte, jak vaše hladina stresu stoupá, zkuste se obklopit pozitivními myšlenkami a zážitky. Poslouchejte hudbu, sledujte vtipné video nebo zavolejte kamarádovi, který vás rozesměje.

Setkejte se s negativitou pozitivní reakcí. Pozitivní přístup vám zabrání sklouznout zpět do pocitu, že jste ohromeni.

Výhled

Stres ovlivňuje nás všechny, bez ohledu na to, co se ve vašem životě děje. Ale ne každý stres je špatný. Je to důležité pro váš přirozený mechanismus boje nebo útěku, který vám umožňuje jednat rychle v dobách nátlaku.

Zvládání stresu je důležité při žonglování s mnoha každodenními činnostmi života, aniž by to mělo negativní dopad na vaše zdraví. Pro prevenci stresu a zvládnutí nevyhnutelného stresu můžete udělat mnoho věcí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY