Příznaky alergie na pšenici

Co je to alergie na pšenici?

Alergie na pšenici nastává, když má váš imunitní systém abnormální reakci na kterýkoli z proteinů přítomných v pšenici. Když člověk s alergií na pšenici přijde do kontaktu s pšenicí, jeho tělo vnímá pšenici jako hrozbu. Tělo vysílá protilátky, aby na něj zaútočilo. Tato imunitní odpověď může způsobit mnoho příznaků, z nichž některé jsou potenciálně život ohrožující.

Ačkoli je alergie na pšenici běžně zaměňována s celiakií, jedná se o dva samostatné stavy, které jsou diagnostikovány odlišně a mají různé příznaky. Celiakie způsobuje abnormální imunitní reakci na lepek, který je jedním z proteinů nacházejících se v pšenici. Celiakie nemusí způsobovat okamžité příznaky, ale způsobuje dlouhodobé poškození střev člověka. Další stav nazývaný neceliakální citlivost na lepek způsobuje zažívací problémy u lidí, kteří nemají celiakii nebo alergii na pšenici.

Příznakům alergie na pšenici se lze zcela vyhnout životním stylem bez pšenice.

Příznaky alergie na pšenici

Příznaky alergie na pšenici se běžně objevují během několika minut po kontaktu s pšenicí. Příznaky jsou podobné těm, které jsou způsobeny jinými potravinovými alergiemi, a zahrnují:

 • kopřivka nebo vyrážka
 • podráždění úst a hrdla
 • nevolnost a zvracení
 • průjem
 • ucpaný nos
 • podráždění očí
 • potíže s dýcháním

Silná alergie na pšenici může také způsobit anafylaxi, která může způsobit otok hrdla a může způsobit šok. Anafylaxe je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Co způsobuje alergii na pšenici?

Jakákoli expozice proteinům obsaženým v pšenici způsobí ve vašem těle imunitní odpověď, pokud jste alergičtí. Chléb, těstoviny a snídaňové cereálie jsou běžnou potravinou, která obsahuje pšenici. Pšeničné bílkoviny se však nacházejí také ve výrobcích a potravinách, které nejsou hned zřejmé, jako je kosmetika, kečup a zmrzlina.

Níže jsou uvedeny některé potraviny a produkty, které by u někoho s alergií na pšenici mohly vyvolat alergickou reakci:

 • chleby, těstoviny, koláče, sušenky a vdolky
 • cereálie k snídani
 • kuskus
 • farina, krupice a špalda
 • pivo
 • sójová omáčka
 • hydrolyzovaný rostlinný protein
 • zpracované masné výrobky, jako jsou párky v rohlíku nebo uzeniny
 • obalované nebo krustované bílkoviny
 • mléčné výrobky, jako je zmrzlina
 • lékořice, želé a tvrdé bonbóny
 • želatinovaný škrob a modifikovaný potravinářský škrob
 • rostlinná guma

U některých lidí s alergií na pšenici se příznaky vyskytují pouze tehdy, pokud cvičí několik hodin po konzumaci pšeničných produktů. Příznaky jsou v těchto případech často závažnější a mohou zahrnovat anafylaxi. Tento stav se nazývá anafylaxe vyvolaná cvičením závislá na pšenici.

Kdo je ohrožen alergií na pšenici?

Lidé mají větší pravděpodobnost alergie na pšenici, pokud pocházejí z rodiny, ve které jsou běžné alergie na potraviny nebo jiné látky. Pokud se ve vaší rodině vyskytují alergie nebo alergická onemocnění, jako je astma nebo ekzém, můžete být více ohroženi alergií na pšenici nebo alergií na jiné jídlo.

Alergie na pšenici je častější u dětí než u dospělých a asi 65 procent dětí přeroste alergii v době, kdy dosáhnou dospívání, podle American College of Asthma, Allergy, and Immunology.

Jak se diagnostikuje alergie na pšenici?

Je důležité získat přesnou diagnózu alergie na pšenici, abyste se vyhnuli vhodným potravinám a vyloučili další stavy, jako je celiakie. Alergolog obvykle diagnostikuje alergii na pšenici.

Chcete -li diagnostikovat alergii na pšenici, váš alergolog vám položí otázky o vašich příznacích a rodinné anamnéze, aby zjistil, zda jsou alergie ve vaší krevní linii běžné.

Protože se příznaky alergie na pšenici mohou překrývat s příznaky celiakie a citlivosti na neceliakální lepek, provede váš lékař specifické diagnostické testy k vyloučení těchto stavů a ​​určení, že máte alergii na pšenici. Diagnostický test bude buď kožní test, krevní test nebo obojí.

Při kožním testu vám lékař vstříkne malé množství vyčištěného pšeničného proteinu pod povrch kůže, obvykle na předloktí nebo horní část zad. Pokud místo vpichu zčervená nebo nabobtná, potvrdí se alergie na pšenici.

Alergii na pšenici lze také diagnostikovat pomocí krevního testu. Lékař vám odebere malý vzorek krve a otestuje specifické protilátky, které se ve vašem imunitním systému vyvinuly proti pšenici. Existuje jiný krevní test, který může testovat specificky na celiakii.

Život bez pšenice

Pokud máte alergii na pšenici, musíte dodržovat přísnou dietu bez pšenice, abyste se vyhnuli vzniku potenciálně život ohrožujících příznaků. Naštěstí v obchodech s potravinami a restauracích existuje mnoho možností jídla pro lidi, kteří se pšenici musí vyhýbat.

Čerstvé ovoce, zelenina, fazole a nebalené maso jsou zdravá jídla bez pšenice. Každý balený potravinový výrobek označený jako „bezlepkový“ je podle definice bez pšenice. Můžete také jíst výrobky vyrobené z jiných zrn, jako například:

 • kukuřice
 • rýže
 • quinoa
 • ječmen
 • žito
 • oves

Tradiční mouku můžete vyměnit za mouku ze sóji, rýže, kukuřice, čiroku, tapioky, brambor nebo kokosu.

Zákony USA vyžadují, aby balené potravinářské výrobky obsahující pšenici měly jasné označení, které oznamuje přítomnost pšenice. Tento zákon se však nevztahuje na nepotravinářské výrobky, jako jsou kosmetické nebo koupelové výrobky, takže pokud máte silnou alergii na pšenici, měli byste si přečíst seznam složek nebo se v případě obav obrátit na výrobce.

Řízení příznaků alergie na pšenici

Anafylaxe je nejzávažnějším příznakem alergie na pšenici a může být život ohrožující. Osoba s alergií na pšenici může během několika sekund až minut po konzumaci pšenice zažít anafylaxi. Anafylaxi lze léčit okamžitě injekcí steroidu nazývaného epinefrin.

Když vám diagnostikují alergii na pšenici, lékař vám pravděpodobně předepíše recept na autoinjektor epinefrinu. To proto, abyste vy nebo někdo ve vašem okolí mohli podat dávku epinefrinu, pokud omylem zkonzumujete pšenici a vyvine se u vás anafylaxe. Po podání epinefrinu někomu, kdo zažívá anafylaxi, byste měli okamžitě zavolat 911. Váš lékař vám vysvětlí, jak používat autoinjektor a jak se starat o osobu, která konzumovala pšenici, dokud nepřijde záchranka.

K léčbě dalších příznaků alergie na pšenici lze použít běžné léky na alergii, jako jsou antihistaminika a kortikosteroidy.

Příznaky alergie na pšenici mohou být nepříjemné, ale vy nebo vaše dítě se rychle naučíte, jak se přizpůsobit životnímu stylu bez pšenice, abyste se těmto příznakům vyhnuli. Pokud jste připraveni léčit anafylaxi, pokud k ní dojde, umožní vám to relaxovat a žít normální život bez pšenice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY