Příznaky lymfomu

Příznaky lymfomu

Lymfom může být obtížné diagnostikovat v jeho raných stádiích. Časné příznaky mohou být buď neexistující, nebo spíše mírné. Příznaky lymfomu jsou také nespecifické. Běžné příznaky lze snadno přehlédnout nebo ignorovat. Obsahují:

 • únava
 • noční pocení
 • zimnice
 • horečka
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • svědění

Únava

Únava stejně jako nedostatek energie a zájmu mohou být příznaky lymfomu.

Únava se však může podepsat i na nedostatečném spánku nebo špatném stravování. Přetrvávající únava je něco, o čem byste měli mluvit se svým lékařem. I když to není způsobeno lymfomem, může to být známka jiného stavu vyžadujícího léčbu.

Odhaduje se, že téměř každý s rakovinou bude pociťovat únavu. Je považován za nejčastější příznak lymfomu. V závislosti na jednotlivci může být únava mírná nebo těžká.

Noční pocení, zimnice a horečka

Horečka je přirozenou reakcí na infekci, ale může být také známkou pokročilého lymfomu. Většina horeček souvisejících s lymfomem je relativně nízkého stupně. Často je provází zimnice.

Noční pocení se může objevit, pokud máte během spánku horečku. Intenzivní noční pocení spojené s lymfomem může způsobit, že se probudíte na promočené povlečení. Nadměrné pocení se někdy může objevit i během dne.

O všech nevysvětlitelných horečkách, které přicházejí a odcházejí po dobu dvou týdnů, byste měli opakovaně informovat svého lékaře. Mohou být příznakem lymfomu.

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Náhlá, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti o 10 procent nebo více vaší tělesné hmotnosti může být známkou lymfomu. Stejně jako jiné symptomy lymfomu to může být také způsobeno jinými zdravotními stavy.

U lymfomu mohou rakovinné buňky spálit více energetických zdrojů vašeho těla, zatímco se vaše tělo snaží s těmito buňkami bojovat. To může vést k náhlému úbytku hmotnosti, zejména proto, že mnoho lymfomů obvykle rychle roste.

Jakékoli rozsáhlé a neúmyslné hubnutí byste měli probrat se svým lékařem. Může být příznakem vážného zdravotního problému. Pokud ztratíte 5 procent své tělesné hmotnosti za měsíc nebo 10 procent během šesti měsíců, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Vyrážka a svědění

Lymfom může někdy způsobit svědivou vyrážku. Vyrážky jsou nejčastěji pozorovány u lymfomů kůže. Mohou se jevit jako načervenalé nebo fialové šupinaté oblasti.

Tyto vyrážky se často vyskytují v kožních záhybech a lze je snadno zaměnit s jinými stavy, jako je ekzém. Mohou se šířit, jak lymfom postupuje. Lymfom může také tvořit hrudky nebo uzliny v kůži.

Asi u jedné třetiny lidí s Hodgkinovým lymfomem se objeví svědění. Je však méně častý u pacientů s non-Hodgkinovým lymfomem. Svědění se může objevit bez vyrážek.

Předpokládá se, že chemické látky zvané cytokiny, které se uvolňují v boji proti rakovinným buňkám, přispívají k tomu, že kůže svědí. Pokud vyrážka sama o sobě po dvou týdnech nevymizí, měli byste navštívit svého lékaře k dalšímu vyšetření.

Bolest na hrudi nebo bolest dolní části zad

Brzlík je malý dvoulaločný orgán umístěný za hrudní kostí a mezi plícemi. Je součástí vašeho imunitního systému. Příležitostně lymfom postihuje brzlík, což může způsobit bolest na hrudi.

Vzácně lymfom postihuje lymfatické uzliny umístěné v dolní části zad. Otok tam může způsobit tlak na nervy míchy. Existuje však mnohem pravděpodobnější příčiny bolesti dolní části zad než lymfom.

O jakékoli přetrvávající bolesti kdekoli na těle byste měli kontaktovat svého lékaře.

Typy lymfomů

Podtypy lymfomu spadají do dvou hlavních kategorií: Hodgkinův lymfom a non-Hodgkinův lymfom (NHL). Rozdíly v těchto dvou kategoriích jsou v tom, jak se rakovina vyvíjí, šíří a jak se léčí.

NHL je mnohem běžnější a tvoří 4 procenta všech rakovin ve Spojených státech.

Lymfom přímo postihuje lymfatický systém, který zahrnuje řadu částí těla. Může postihnout různé části těla, které obsahují lymfatickou tkáň, jako například:

 • lymfatické uzliny a lymfatické cévy
 • kůže
 • slezina
 • brzlík
 • mandle
 • žaludek
 • dvojtečka
 • tenké střevo
 • kostní dřeně
 • konečník
 • nosní mandle

Kde se to najde

První viditelnou známkou možného lymfomu je často zvětšená lymfatická uzlina. Lymfatické uzliny mohou být citlivé nebo dokonce bolestivé na dotek. Mnoho lidí však nemá žádné bolesti. NHL s větší pravděpodobností způsobí nebolestivé otoky.

Lymfatické uzliny jsou široce distribuovány po celém těle. Některé jsou hluboké, zatímco jiné jsou poměrně blízko povrchu. Nápadnější mohou být otoky na povrchnějších místech. Patří mezi ně lymfatické uzliny v podpaží, krku a tříslech.

Bulka na jednom z těchto míst nemusí nutně znamenat lymfom. Oteklé lymfatické uzliny jsou pravděpodobně způsobeny infekcí než rakovinou.

Například otok lymfatických uzlin na krku je často spojen s infekcemi krku. Lymfocyty neboli bílé krvinky zaplavují uzliny při infekci.

Otoky v uzlinách podpaží nebo břicha vyžadují okamžitou pozornost. Je méně pravděpodobné, že budou souviset s dočasnými infekcemi.

Příznaky u dětí

Lymfom může u dětí vypadat jinak než u dospělých. Příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, kde se lymfom v těle nachází.

Některé typické příznaky lymfomu u dospělých mohou postihnout i děti. Tyto zahrnují:

 • zvětšené nebo zduřelé lymfatické uzliny, které mohou nebo nemusí být bolestivé
 • horečka
 • ztráta váhy
 • noční pocení
 • únava

Děti však mohou mít i jiné příznaky. Mezi běžné příznaky dětí s lymfomem patří:

 • oteklé břicho
 • bolest břicha
 • pocit sytosti po velmi malém jídle
 • kašel nebo dušnost

Pokud vaše dítě pociťuje časté infekce nebo některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře na vyšetření.

I když je většina těchto příznaků pravděpodobně důsledkem jiných onemocnění a stavů, je stále důležité nechat své dítě zkontrolovat.

Diagnóza

Pokud zaznamenáte příznaky, které se podobají lymfomu, váš lékař provede testy, aby určil základní příčinu. Pokud máte lymfom, váš lékař diagnostikuje stav a poté určí, jak pokročilý je.

Mohou provést předběžné krevní testy, aby zjistili abnormality, včetně abnormálního počtu červených a bílých krvinek. Pokud máte zvětšené lymfatické uzliny, pravděpodobně také odeberou vzorek tkáně nebo biopsii z lymfatické uzliny, aby hledali rakovinné buňky.

Pokud má váš lékař podezření, že se lymfom rozšířil nebo by mohl být přítomen ve vaší kostní dřeni, může vám nařídit biopsii kostní dřeně. Tento postup se provádí v lokální anestezii. Kostní dřeň se odebírá z kosti dutou jehlou.

Váš lékař může také použít následující testy, aby získal vnitřní pohled na váš hrudník, břicho nebo pánev. Tyto zahrnují:

 • ultrazvuk
 • CT vyšetření
 • PET skenování
 • MRI

Tyto testy pomohou lékaři vyhledat abnormální lymfatické uzliny a nádory a umožní jim vyhodnotit stav orgánů a tkání.

Léčba

Léčba lymfomu bude záviset na tom, jaký typ lymfomu máte, kde se nachází a jak pokročilý je.

Chemoterapie, imunoterapie a ozařování se běžně používají k léčbě mnoha typů lymfomů. Všechny tyto léčby se zaměřují na zabíjení rakovinných buněk a snižování velikosti nádorů.

Někdy může být transplantace kostní dřeně použita k nahrazení nemocné kostní dřeně, aby tělo mohlo produkovat zdravé krvinky, které potřebuje.

Ve vzácných případech může lékař doporučit operaci. Chirurgie je častější, když se lymfom nerozšířil a začíná v částech těla, jako je slezina, žaludek nebo štítná žláza.

Výhled

Váš výhled do značné míry závisí na tom, jaký typ lymfomu máte a jak pokročilý je v době diagnózy. K výhledu přispívají i další faktory, jako je věk. Například lidé mladší 60 let mají obvykle lepší míru přežití.

Celková 5letá míra přežití pro NHL je 71 procent. Hodně však také závisí na vašem celkovém zdravotním stavu, typu a stádiu rakoviny a vaší reakci na léčbu.

Otázky a odpovědi: Muži vs. ženy

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY