Proč ženy dostávají nepravidelnou menstruaci při kojení

Je známo, že kojení oddaluje menstruaci. To může přijít jako vítaná výhoda pro maminky, které si přejí oddálit menstruaci i déle než devět měsíců. Zatímco některé ženy během měsíců kojení nedostávají menstruaci vůbec, některé ji dostávají nepravidelně. V jistém smyslu to může být ještě více frustrující než plánované cykly.

Zajímá vás, proč se zdá, že během kojení menstruace ustává? Čtěte dále a dozvíte se, proč jsou na vině hormonální změny.

Hormony a kojení

Když se vaše dítě narodí, jste již vybaveni přirozenými živinami potřebnými pro krmení. Pokud nemůžete kojit, váš lékař vás k tomu pravděpodobně doporučí. To je často považováno za nejbezpečnější a nejzdravější formu výživy pro novorozence.

I když by se mohlo zdát, že mateřské mléko se jednoduše objeví, když se vaše dítě narodí, hraje se zde mnohem víc. Ve skutečnosti, stejně jako hormony pomohly podpořit vaše těhotenství, jsou zodpovědné i za kojení. Prolaktinje primární hormon zodpovědný za produkci mateřského mléka. Je produkován hypofýzou, která se nachází v mozku.

Co zastaví období?

Prolaktin také zabraňuje menstruaci. Kojení udržuje tyto hladiny hormonů vysoké, takže čím déle kojíte, tím je pravděpodobnější, že zaznamenáte slabou nebo žádnou menstruaci. Na druhou stranu, jakmile své dítě odstavíte od mateřského mléka, vaše menstruace se pravděpodobně vrátí poměrně rychle.

Vaše dítě bude pít nejvíce mateřského mléka během prvních měsíců svého života. Protože vaše dítě potřebuje méně mléka a také začne jíst pevnou stravu, hypofýza zaznamená tuto změnu krmení a bude produkovat méně prolaktinu. Jak se hladina prolaktinu zpomaluje, můžete zjistit, že se váš cyklus vrací, přestože technicky stále kojíte.

Změny v krmení

Pokud během kojení dostanete menstruaci, můžete zaznamenat i další neočekávané změny. Můžete například zjistit, že vaše dítě se tolik nezajímá o dobu krmení a ve skutečnosti bude během menstruace jíst méně. Předpokládá se, že to souvisí se změnami chuti v mléce.

Nebo může být situace opačná. Vzhledem k tomu, že prolaktin řídí produkci mléka, nemusíte během menstruace nabízet tolik přísunu. Potom může vaše dítě chtít krmit častěji.

Když se váš cyklus normalizuje

Neexistuje žádná konkrétní časová osa pro návrat normálních cyklů, protože každá žena je jiná. Je pravděpodobné, že pokud jste byla před těhotenstvím docela pravidelná, pak by se vaše menstruace měla vrátit a normalizovat rychle poté, co přestanete kojit.

Podle Dr. Karen Leham, MD, je časový rámec pro normalizační období kdekoli od šesti měsíců do dvou let.

Je také důležité si uvědomit, že nedostatek menstruace nemusí nutně znamenat nedostatek ovulace. Některé ženy předpokládají, že nemohou otěhotnět během kojení, pokud nemají pravidelnou menstruaci. To je také hlavní přispěvatel k překvapivým těhotenstvím u kojících matek.

I když to není zcela nemožné, těhotenství může být během kojení obtížné. Mějte na paměti, že prolaktin je zodpovědný za produkci mléka apodpora těhotenství. Pro tělo může být obtížné podporovat obojí současně. Pokud chcete v této době otěhotnět, poraďte se se svým lékařem o svých možnostech.

Když nepravidelná období znamenají něco jiného

Nepravidelný cyklus skutečně znamená, že váš cyklus je buď kratší, nebo delší než typických 28 dní. Pokud kojíte, je pravděpodobné, že nepravidelná menstruace souvisí.

Existuje však mnoho dalších věcí, které mohou ovlivnit pravidelný menstruační cyklus, i když kojíte. Než se domníváte, že kojení je příčinou opožděné nebo sporadické menstruace, měli byste zvážit další příznaky, jako je špinění, silnější než normální krvácení nebo dlouhé cykly.

Zvažte projednání nepravidelné menstruace se svým lékařem, i když kojíte. Budou chtít vyloučit jiné příčiny, jako např.

  • děložní fibroidy (nerakovinné buňky na děloze)
  • extrémní ztráta hmotnosti
  • cysty na vaječnících nebo syndrom polycystických ovarií (PCOS)
  • zánětlivé onemocnění pánve

Určitě budete muset okamžitě zavolat lékaře, pokud zaznamenáte silnou bolest nebo pokud máte silné špinění mezi menstruacemi.

Takeaway

Ačkoli některé zdravotní stavy mohou způsobit nepravidelnou menstruaci, hormonální změny jsou nejčastější příčinou, když kojíte. Jakmile začnete kojení polevovat, zvláště po prvním roce, kdy vaše dítě získává více výživy z potravin, vaše menstruace se začnou znovu normalizovat.

Pokud nekojíš, měla bys mít hned zase normální cykly. Další menstruaci můžete dostat i čtyři týdny po porodu. Zavolejte svého lékaře, pokud máte nepravidelnou menstruaci, přestože nekojíte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY