Prokinetické látky

U zdravého lidského jícnu vyvolává polykání primární peristaltiku. Jedná se o kontrakce, které přesouvají vaše jídlo jícnem a zbytkem trávicího systému. Na druhé straně gastroezofageální reflux vyvolává druhou vlnu svalových kontrakcí, která vyčistí jícen a tlačí jídlo dolů přes dolní jícnový svěrač (LES) do žaludku.

U některých lidí se však LES buď uvolní nebo samovolně otevře, což umožní žaludečnímu obsahu, včetně kyselin, znovu vstoupit do jícnu. To se nazývá kyselý reflux a může vést k příznakům, jako je pálení žáhy.

Prokinetická činidla nebo prokinetika jsou léky, které pomáhají kontrolovat kyselý reflux. Prokinetika pomáhá posílit dolní svěrač jícnu (LES) a způsobuje rychlejší vyprazdňování obsahu žaludku. To umožňuje kratší dobu, než nastane kyselý reflux.

Dnes se prokinetika obvykle používají s jinými léky na léčbu gastroezofageálního refluxu (GERD) nebo pálením žáhy, jako jsou inhibitory protonové pumpy (PPI) nebo blokátory H2 receptorů. Na rozdíl od těchto jiných léků na kyselý reflux, které jsou obecně bezpečné, mohou mít prokinetika vážné nebo dokonce nebezpečné vedlejší účinky. Často se používají pouze v nejzávažnějších případech GERD.

Prokinetika může být například použita k léčbě lidí, kteří mají také cukrovku závislou na inzulínu, nebo kojenců a dětí s výrazně narušeným vyprazdňováním střev nebo těžkou zácpou, která nereaguje na jinou léčbu.

Typy prokinetiky

Bethanechol

Bethanechol (Urecholine) je lék, který stimuluje močový měchýř a pomáhá vám při močení, pokud máte potíže s vyprazdňováním močového měchýře. Pomáhá posilovat LES a urychluje vyprazdňování žaludku. Pomáhá také předcházet nevolnosti a zvracení. Je dostupný ve formě tablet.

Jeho užitečnost však může být vyvážena častými vedlejšími účinky. Jeho vedlejší účinky mohou zahrnovat:

  • úzkost
  • Deprese
  • ospalost
  • únava
  • fyzické problémy, jako jsou nedobrovolné pohyby a svalové křeče

Cisaprid

Cisaprid (Propulsid) působí na serotoninové receptory v žaludku. Primárně se používal ke zlepšení svalového tonusu v LES. Kvůli svým vedlejším účinkům, jako je nepravidelný srdeční tep, však byl stažen z trhu v několika zemích, včetně Spojených států. Kdysi byl považován za stejně účinný při léčbě GERD jako blokátory H2 receptorů, jako je famotidin (Pepcid). Cisaprid se stále často používá ve veterinární medicíně.

Metoklopramid

Metoklopramid (Reglan) je prokinetické činidlo, které se používá k léčbě GERD zlepšením svalového působení v gastrointestinálním traktu. Je k dispozici v tabletové i tekuté formě. Stejně jako ostatní prokinetika je účinnost metoklopramidu bráněna závažnými vedlejšími účinky.

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zvýšené riziko neurologických stavů, jako je tardivní dyskineze, která způsobuje nedobrovolné opakující se pohyby. Je známo, že tyto vedlejší účinky se vyskytují u lidí, kteří na léku zůstávají déle než tři měsíce. Lidé užívající metoklopramid by měli být velmi opatrní při řízení nebo obsluze těžkých strojů nebo zařízení.

Spolupracujte se svým lékařem, abyste zjistili, který léčebný plán je pro vás vhodný. Ujistěte se, že dodržujete pokyny svého lékaře. Zavolejte svého lékaře, pokud máte pocit, že vaše léky způsobily negativní vedlejší účinky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY