Radikulopatie (skřípnutý nerv)

Co je radikulopatie?

Radikulopatie je sevřený nerv v páteři. Vyskytuje se při změnách okolních kostí a chrupavek v důsledku opotřebení nebo zranění. Tyto změny mohou způsobit tlak na nervový kořen. Nervový kořen je část každého míšního nervu, která vystupuje z míchy a prochází otvorem ve vaší páteři.

Když jsou vaše nervové kořeny stlačeny, mohou se zanítit, což způsobí necitlivost, slabost a bolest. Včasná a vhodná léčba může tyto příznaky zmírnit.

Jaké jsou příznaky a typy radikulopatie?

Příznaky radikulopatie se mohou pohybovat od mírných až po těžké. Lokalizace příznaků závisí na tom, který nervový kořen je postižen.

Existují tři typy radikulopatie:

 • Cervikální radikulopatie je tlak na jeden z nervových kořenů ve vašem krku. Může způsobit slabost, pálení nebo brnění nebo ztrátu citu v rameni, paži, ruce nebo prstu.
 • Hrudní radikulopatie se stane, když máte sevřený nerv v horní zadní části vaší páteře. To způsobuje bolest na hrudi a trupu. Je to neobvyklé a může být zaměněno za pásový opar.
 • Lumbální radikulopatie je tlak na jeden z nervových kořenů v dolní části zad. Může způsobit bolest kyčle a ischias nebo vystřelující bolest do nohy. V těžkých případech se může objevit také inkontinence, sexuální dysfunkce nebo paralýza.

Zjistěte více: 6 úseků pro ischias »

Příznaky se liší v závislosti na tom, jaký typ radikulopatie máte. Příznaky mohou postihnout různé oblasti zad, paží a nohou a mohou zahrnovat:

 • ostrá bolest, která se může zhoršit při určitých pohybech
 • vystřelující bolest
 • necitlivost
 • slabost a mravenčení
 • ztráta nebo změna pocitu
 • ztráta reflexů

Co způsobuje radikulopatii?

Radikulopatie nastává, když je nerv stlačen okolní tkání. Někdy je to způsobeno vyhřezlou páteřní ploténkou. Začíná to oslabením nebo natržením vnějšího okraje disku. Jádro neboli vnitřní část se pak tlačí ven a vyvíjí tlak na blízký míšní nerv.

Kostní ostruhy mohou také způsobit radikulopatii. To je, když se na části páteře tvoří extra kost. Kostní ostruhy se mohou vyvinout v důsledku traumatu nebo osteoartrózy. Tyto ostruhy mohou ztuhnout páteř a zúžit prostor, kde se nacházejí nervy, což způsobí jejich stlačení.

Radikulopatie může být důsledkem stárnutí nebo traumatu.

Kdo je ohrožen radikulopatií?

S věkem dochází k mnoha změnám páteře. Radikulopatie obvykle postihuje lidi ve věku 30 až 50 let.

Stavy jako osteoartritida, revmatoidní artritida a obezita mohou zvýšit riziko radikulopatie. Dalšími rizikovými faktory jsou špatné držení těla, abnormality páteře jako skolióza a opakované pohyby. Vyšší riziko mají těhotné ženy. Může být také dědičná, takže jste vystaveni zvýšenému riziku, pokud se ve vaší rodině vyskytla radikulopatie.

Jak se radikulopatie diagnostikuje?

Chcete-li diagnostikovat radikulopatii, lékař nejprve provede fyzikální vyšetření. Poté mohou spustit určité testy nebo skenování, jako například:

 • rentgenový snímek pro zobrazení zarovnání kostí nebo zúžení plotének
 • vyšetření magnetickou rezonancí, abyste získali snímky měkkých tkání, míchy a nervových kořenů
 • CT sken, abyste viděli jemné detaily vašich kostí, včetně kostních ostruh
 • elektromyogram k měření elektrických impulzů vašich svalů v klidu a během kontrakcí, což vašemu lékaři pomůže identifikovat poškození
 • studie nervového vedení k měření schopnosti nervů vysílat elektrické signály

Jak se radikulopatie léčí?

Váš lékař může doporučit domácí péči, léky, operaci nebo kombinaci léčby.

Domácí péče

Měli byste omezit činnosti, které zhoršují vaši bolest. Váš lékař vám může předepsat dlahu, ortézu nebo měkký krční límec k imobilizaci postižené oblasti. To vám usnadní odpočinek zraněného místa.

Krátkodobý klid na lůžku nebo léčba mechanickou trakcí jsou možnosti, které může váš lékař doporučit. Trakce zahrnuje použití závaží nebo jiných speciálních zařízení ke zmírnění tlaku na váš míšní nerv vytvořením prostoru mezi kostmi vaší páteře.

Váš lékař může také doporučit fyzikální terapii (PT). PT může zahrnovat teplou a studenou terapii a další léčbu. Vaši terapeuti vás mohou naučit způsoby, jak posílit, protáhnout a chránit postiženou oblast.

Zjistěte více: Cvičení na krk pro vyhřezlou ploténku »

Některým lidem může hubnutí pomoci snížit tlak na postiženou oblast.

Léky

Některé léky mohou být účinné při léčbě radikulopatie:

 • analgetika
 • nesteroidní protizánětlivé léky jako např ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve)
 • svalové relaxanty
 • perorální kortikosteroidy
 • opioidy na předpis pro silnou bolest
 • injekce spinálních kortikosteroidů do postižené oblasti

Chirurgická operace

Váš lékař může doporučit operaci, pokud se váš stav během stanovené doby nezlepší. To je obvykle po přibližně 6 až 12 týdnech konzervativní léčby. Mohou také navrhnout operaci, pokud je postiženo více nervů nebo se nervová funkce navzdory léčbě snižuje.

Chirurgie může uvolnit postižený nerv z tlaku. Jeden postup se nazývá discektomie. Jedná se o odstranění kostních ostruh nebo části vyhřezlé ploténky. Během tohoto postupu může být nutné odstranit nebo sloučit část vašich obratlů.

Stejně jako u každé operace existují rizika, jako je infekce, krvácení a komplikace z anestezie. Po zotavení z operace mohou někteří lidé stále trpět bolestí nebo jinými příznaky.

Jaký je výhled pro radikulopatii?

Většina lidí s radikulopatií se zlepšuje konzervativní léčbou, jako jsou léky a PT. U některých lidí s radikulopatií se doporučuje chirurgický zákrok. I ony se po období zotavení obvykle zlepší. Po léčbě je většina lidí schopna pracovat a podílet se na dalších každodenních činnostech.

Lze radikulopatii předejít?

Snižte své šance na rozvoj radikulopatie tím, že budete udržovat správné držení těla a zdravou váhu.

Při zvedání těžkých předmětů používejte bezpečné techniky, abyste předešli zraněním zad. Nezapomeňte zvedat pomocí kolen. To znamená, že byste měli ohýbat kolena, ne záda. Požádejte o pomoc také při přemisťování těžkých nebo objemných předmětů.

Když děláte opakující se úkoly, dělejte si časté přestávky.

Zůstat fyzicky aktivní může také pomoci. Vytvořte si pravidelný cvičební program, který zahrnuje cvičení síly a flexibility. Před zahájením cvičení se vždy poraďte se svým lékařem. Dobré zdraví páteře může vést k prevenci radikulopatie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY