Ranní deprese: co to je a jak s ní zacházet

Co je ranní deprese?

Ranní deprese je symptom, který zažívají někteří lidé s těžkou depresivní poruchou. S ranní depresí můžete mít závažnější příznaky deprese ráno než odpoledne nebo večer. Tyto příznaky mohou zahrnovat extrémní smutek, frustraci, hněv a únavu.

Ranní deprese je také známá jako denní variace depresivních symptomů nebo denní nálada. Liší se od sezónní afektivní poruchy, která souvisí se změnami ročních období. Odborníci dříve považovali ranní depresi za klinickou diagnózu samotnou, ale nyní ji považují za jeden z mnoha možných příznaků deprese.

Příčiny ranní deprese

Studie z roku 2013 zjistila, že lidé s depresí mají často narušené cirkadiánní rytmy. Toto narušení je jednou z hlavních příčin ranní deprese.

Vaše tělo běží na 24hodinových vnitřních hodinách, díky nimž se v noci budete cítit ospalejší a během dne budete vzhůru a bdělí. Tento přirozený cyklus spánku a bdění je známý jako cirkadiánní rytmus.

Cirkadiánní rytmus neboli přirozené tělesné hodiny regulují vše od srdeční frekvence po tělesnou teplotu. Ovlivňuje také energii, myšlení, bdělost a náladu. Tyto denní rytmy vám pomohou udržet stabilní náladu a zůstat v dobrém zdraví.

Rytmy určitých hormonů, jako je kortizol a melatonin, pomáhají vašemu tělu připravit se na určité události. Například vaše tělo vytváří kortizol, když vychází slunce. Tento hormon vám dodává energii, takže můžete být během dne aktivní a ve střehu. Když slunce zapadá, vaše tělo uvolňuje melatonin. Ten hormon, kvůli kterému jsi ospalý.

Když jsou tyto rytmy narušeny, vaše tělo začne vytvářet hormony ve špatnou denní dobu. To může mít negativní vliv na vaše fyzické zdraví a emoční pohodu. Když například vaše tělo během dne produkuje melatonin, můžete se cítit velmi unavení a podráždění.

Příznaky ranní deprese

Lidé s ranní depresí mají často ráno vážné příznaky, jako jsou pocity smutku a šera. Ale jak den pokračuje, cítí se lépe. Příznaky mohou zahrnovat:

 • ráno problémy s probuzením a vstáváním z postele
 • na začátku dne hluboký nedostatek energie
 • potíže s jednoduchými úkoly, jako je sprchování nebo příprava kávy
 • opožděné fyzické nebo kognitivní fungování („myšlení skrz mlhu“)
 • nepozornost nebo nesoustředěnost
 • intenzivní agitovanost nebo frustrace
 • nezájem o kdysi příjemné činnosti
 • pocity prázdnoty
 • změny chuti k jídlu (obvykle jíst více nebo méně než obvykle)
 • hypersomnie (spánek delší než obvykle)

Diagnostika ranní deprese

Protože ranní deprese není odlišnou diagnózou od deprese, nemá svá vlastní diagnostická kritéria. To znamená, že neexistují žádné zavedené příznaky, které by váš lékař hledal, aby zjistil, zda ho máte. Abyste však zjistili, zda máte ranní depresi, váš lékař nebo terapeut se vás zeptá na vaše spánkové vzorce a změny nálady po celý den. Mohou vám pokládat otázky jako:

 • Jsou vaše příznaky obecně horší ráno nebo večer?
 • Máte problém ráno vstát z postele nebo začít?
 • Mění se během dne vaše nálady dramaticky?
 • Máte problém se soustředit více než obvykle?
 • Máte radost z činností, které vás obvykle baví?
 • Změnily se v poslední době vaše každodenní rutiny?
 • Co, pokud vůbec něco, vám zlepší náladu?

Léčba ranní deprese

Zde jsou některé léčby, které mohou pomoci zmírnit ranní depresi.

Léky

Na rozdíl od jiných příznaků deprese ranní deprese nereaguje dobře na selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). SSRI jsou běžně předepisovaná antidepresiva, která mohou pomoci zmírnit příznaky závažné deprese.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI), jako je venlafaxin (Effexor), však mohou být užitečné pro osoby s ranní depresí.

Talk terapie

Talk terapie – jako je interpersonální terapie, kognitivně behaviorální terapie a psychoterapie – mohou také léčit ranní depresi. Medikace a talk terapie jsou zvláště účinné v kombinaci.

Tyto terapie vám mohou pomoci vyřešit jakékoli problémy, které mohou přispět k vaší depresi a zhoršit vaše příznaky. Problémy mohou zahrnovat konflikty v romantickém vztahu, problémy na pracovišti nebo negativní myšlenkové vzorce.

Světelná terapie

Světelná terapie, známá také jako terapie jasným světlem nebo fototerapie, může také pomoci při léčbě lidí s ranní depresí. S tímto typem terapie sedíte nebo pracujete v blízkosti boxu se světelnou terapií. Box vyzařuje jasné světlo, které napodobuje přirozené venkovní světlo.

Předpokládá se, že expozice světlu ovlivňuje mozkové chemikálie spojené s náladou. Ačkoli je obecně uznáván jako léčba sezónní afektivní poruchy, některým lidem s depresí může tento přístup pomoci.

Nakupujte světelné terapeutické lampy

Elektrokonvulzivní terapie (ECT)

Účinnou léčbou může být také ECT. Při tomto postupu procházejí elektrické proudy mozkem, aby záměrně vyvolaly záchvat. Zdá se, že léčba způsobuje změny v chemii mozku, které mohou zvrátit příznaky deprese.

ECT je poměrně bezpečná léčba, která se provádí v celkové anestezii, což znamená, že během procedury spíte. Elektrické proudy jsou uváděny v kontrolovaném nastavení, aby bylo dosaženo nejlepšího výsledku s co nejmenším rizikem.

Co můžeš udělat

Kromě těchto ošetření může pomoci i malé posuny ve spánkovém režimu. Tyto změny by mohly pomoci sladit váš cyklus spánku/bdění s hodinami vašeho těla a snížit příznaky ranní deprese. Snaž se:

 • jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu
 • jíst jídla v pravidelných časech
 • zdržet se dlouhého spánku
 • vytváří prostředí podporující spánek, například temnou, tichou a chladnou místnost
 • vyhýbání se látkám, které mohou bránit dobrému spánku, jako je kofein, alkohol a tabák
 • cvičte často, ale vyhněte se namáhavému cvičení alespoň 4 hodiny před spaním

Provedení těchto kroků může pomoci stabilizovat váš cirkadiánní rytmus, aby vaše tělo vytvářelo správné hormony ve správný čas. A to by vám mělo pomoci zlepšit náladu a další příznaky.

Promluvte si se svým lékařem

Stejně jako ostatní příznaky deprese je ranní deprese léčitelná. Pokud si myslíte, že máte ranní depresi, promluvte si se svým lékařem. Mohou s vámi mluvit o vašich příznacích a navrhnout léčebný plán, který vám pomůže.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY