Reaktivní artritida

Co je reaktivní artritida?

Reaktivní artritida je typ artritidy, kterou může spustit infekce v těle. Nejčastěji sexuálně přenosná infekce nebo bakteriální infekce ve střevech spouští rozvoj reaktivní artritidy.

Je považována za autoimunitní onemocnění ze skupiny spondyloartrózy. Artritida se často vyvine až po úspěšné léčbě infekce.

Lidé s reaktivní artritidou často pociťují příznaky ve větších kloubech dolních končetin. Reaktivní artritida byla dříve známá jako Reiterův syndrom, triáda artritidy, zánětu očí (konjunktivitida) a zánětu močových cest (uretritida).

Tento stav byl dříve považován za neobvyklý. Podle Národní institut artritidy a muskuloskeletálních a kožních nemocí (NIAMS)U mužů se reaktivní artritida rozvine častěji než u žen, ale u žen je diagnostika obtížnější. Průměrný věk nástupu je 30 let. Muži mají také tendenci pociťovat silnější bolesti kloubů než ženy.

Jaké jsou příčiny reaktivní artritidy?

Bakteriální infekce močových cest nebo střev je nejčastější příčinou reaktivní artritidy. Nejběžnější bakterií spojenou s reaktivní artritidou je Chlamydia trachomatis (který je zodpovědný za chlamydiové infekce). Tato bakterie se obvykle šíří pohlavním stykem.

Bakterie, které způsobují otravu jídlem, mohou také vyvolat příznaky reaktivní artritidy. Příklady těchto bakterií zahrnují Shigella a Salmonella.

Genetika může být faktorem v tom, zda se u vás vyvine reaktivní artritida nebo ne. Podle NIAMS, lidé, kteří mají gen HLA B27 mají větší pravděpodobnost rozvoje reaktivní artritidy. Nicméně, ne každý s HLA B27 gen vyvine reaktivní artritidu, pokud dostanou infekci.

Jaké jsou příznaky reaktivní artritidy?

Existují tři různé sady příznaků spojených s reaktivní artritidou.

Muskuloskeletální systém

Mezi muskuloskeletální příznaky patří bolesti kloubů a otoky. Reaktivní artritida nejčastěji postihuje klouby v kolenou, kotníky a sakroiliakální klouby vaší pánve. Můžete také pociťovat bolesti kloubů, napětí a otoky prstů, zad, hýždí (sakroiliakální klouby) nebo pat (oblast Achillovy šlachy).

Močový systém

Stav nazývaný uretritida způsobuje močové příznaky. Močová trubiceje trubice, která přenáší moč z močového měchýře ven z těla. Uretritida je zánět této trubice. Příznaky mohou zahrnovat bolest nebo pálení při močení a časté nutkání na močení.

U mužů se může vyvinout prostatitida jako součást reaktivní artritidy. Prostatitida je zánět prostaty. Cervicitida je zánět děložního čípku u žen. Může to být také příznak reaktivní artritidy.

Oči a kůže

Zánět oka je jedním z hlavních příznaků reaktivní artritidy. Reaktivní artritida může také postihnout kůži a ústa. Konjunktivitida je zánět očních membrán. Příznaky zahrnují bolest, svědění a výtok.

Mohou se také objevit kožní vyrážky, včetně keratoma blennorrhagica (malé pustuly na ploskách nohou). Méně časté jsou vředy v ústech. Mohou však doprovázet další příznaky reaktivní artritidy.

Jak se diagnostikuje reaktivní artritida?

Váš lékař zhodnotí vaši anamnézu, provede fyzické vyšetření vašich příznaků a provede krevní testy, aby zkontroloval infekci nebo zánět. Krevní test může také určit, zda nosíte HLA B27 gen, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje reaktivní artritidy.

Váš lékař může provést další testy, aby vyloučil sexuálně přenosné infekce, pokud vaše příznaky naznačují chlamydiovou infekci. Váš lékař provede výtěr z močové trubice u mužů a u žen provede vyšetření pánve a výtěr z děložního čípku. Váš lékař může také provést artrocentézu, která zahrnuje odstranění tekutiny z kloubu jehlou. Na této kapalině se pak provádějí testy.

Jaké jsou způsoby léčby reaktivní artritidy?

Léčba reaktivní artritidy závisí na příčině stavu. Váš lékař předepíše antibiotika k léčbě základní infekce. V případě potřeby mohou předepsat další léky na konjunktivitidu, vředy v ústech nebo kožní vyrážky.

Léky

Jakmile je základní infekce pod kontrolou, cíl léčby se změní na úlevu od bolesti a její zvládání. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil) a naproxen (Aleve), pomáhají zmírnit bolest a snížit zánět.

Váš lékař vám může předepsat silnější protizánětlivé léky, pokud vám volně prodejné léky neuleví od bolesti. Kortikosteroidy jsou uměle vyrobené léky, které napodobují kortizol, hormon, který vaše tělo přirozeně produkuje. Tyto léky fungují tak, že široce potlačují zánět v těle.

Můžete užívat kortikosteroidyperorálně nebo je aplikovat přímo do postižených kloubů. V případech, kdy to nepomůže, mohou být nezbytné imunomodulační látky, jako je sulfasalazin (Azulfidin). Doxycyklin (Acticlate, Doryx) byl také použit k léčbě, vzhledem k jeho protizánětlivým vlastnostem. V závažných případech, které nereagují na standardní terapie, mohou být účinné inhibitory TNF (biologické látky).

Cvičení

Zařaďte cvičení do své každodenní rutiny, abyste podpořili zdraví kloubů. Cvičení udržuje vaše klouby pružné a pomáhá vám udržet si rozsah pohybu. Rozsah pohybu je rozsah, ve kterém můžete ohýbat a prodlužovat klouby.

Poraďte se se svým lékařem, pokud ztuhlost a bolest omezují rozsah pohybu. Mohou vás odkázat na fyzioterapeuta. Fyzikální terapie je postupný léčebný proces. Cílem je vrátit se do svého zdravého rozsahu pohybu bez bolesti.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Výhled pro lidi s reaktivní artritidou je pozitivní. Většina se zcela uzdraví. Doba zotavení se však v některých případech může pohybovat od několika měsíců až po téměř rok. Podle NIAMS, mezi 15 a 50 procenty lidí s reaktivní artritidou dochází po počáteční léčbě k relapsu symptomů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY