Rozdíly mezi dětským a dospělým začínajícím astmatem

Astma je chronické onemocnění plic, které způsobuje otoky a záněty v plicích. Podle Národní institut srdce, plic a krveastma postihuje více než 25 milionů lidí ve Spojených státech, tedy asi 8 procent populace. Sedm milionů z nich jsou děti.

Astma je běžné v dětství, ale můžete si ho rozvinout kdykoli v životě. Není neobvyklé, že lidé starší 50 let jsou diagnostikováni s touto plicní poruchou.

Dětské astma a astma začínající v dospělosti mají stejné příznaky a oba mají podobnou léčbu. Děti s astmatem však čelí různým problémům.

Mnoho případů astmatu v dospělosti je vyvoláno alergiemi. Alergeny jsou látky, které mohou vyvolat imunitní reakci u lidí, kteří jsou na ně citliví.

Děti s alergiemi nemusí mít astma z expozice alergenům, když jsou mladší. Přesto se jejich těla mohou časem změnit a reagovat jinak. To může vést k astmatu v dospělosti.

Podle Americké plicní asociace z odhadovaných 7 milionů dětí ve Spojených státech trpících astmatem více než 4 miliony ročně prodělají astmatický záchvat. Astma je třetí nejčastější příčinou hospitalizací amerických dětí ve věku 15 let a mladších. Naštěstí jsou úmrtí dětí související s astmatem poměrně vzácná.

Příznaky astmatu v dětství a v dospělosti

Astma způsobuje zánět a zúžení dýchacích cest. Zúžené dýchací cesty způsobují tlak na hrudi a potíže s dýcháním. Příznaky astmatu v dětství a v dospělosti jsou stejné a zahrnují:

 • sípání
 • kašel
 • přetížení
 • bolest na hrudi
 • zvýšená sekrece hlenu v dýchacích cestách
 • tlak v hrudníku
 • dušnost po fyzické aktivitě
 • potíže se spánkem
 • opožděné zotavení z respirační infekce, jako je chřipka nebo nachlazení

Pokud máte podezření, že příznaky vašeho dítěte jsou důsledkem astmatu, domluvte si schůzku s jeho lékařem. Neléčené dětské astma může mít trvalé následky.

Například děti s neléčeným astmatem mohou mít zvýšenou dušnost při cvičení, což je může odradit od fyzické aktivity.

Lidé s astmatem mohou a měli by být aktivní a mnoho sportovců s astmatem může mít úspěšnou kariéru.

Co mají oba typy společného?

Přesné příčiny astmatu může být obtížné určit. Alergie a spouštěče v okolním prostředí mohou způsobit příznaky astmatu a vzplanutí astmatu a svou roli může hrát i genetika. Ale přesné důvody, proč se u lidí rozvine astma, zůstávají nejasné.

Dětské astma a astma začínající v dospělosti sdílejí mnoho stejných spouštěčů. U všech lidí s astmatem může expozice jednomu z následujících spouštěčů způsobit astmatický záchvat, ačkoli různí lidé mají různé spouštěče:

 • kouř
 • plísně a plísně
 • znečištění ovzduší
 • péřové povlečení
 • roztoči
 • švábi
 • zvířecí srst nebo sliny
 • respirační infekce nebo nachlazení
 • chladné teploty
 • Suchý vzduch
 • emoční stres nebo vzrušení
 • cvičení

jaké jsou rozdíly?

Děti

U dětí s diagnostikovaným astmatem je pravděpodobnější, že budou mít intermitentní příznaky, i když některé děti mají denní příznaky. Alergeny mohou vyvolat astmatický záchvat. Děti jsou obvykle citlivější na alergeny a náchylnější k astmatickému záchvatu, protože jejich tělo se stále vyvíjí.

Děti s diagnózou astmatu mohou během puberty zjistit, že jejich příznaky astmatu téměř úplně vymizí nebo jsou méně závažné, ale mohou se později v životě znovu objevit.

American Lung Association také uvádí, že pasivní kouření je zvláště nebezpečné pro děti. Odhaduje se, že u 400 000 až 1 milionu dětí s astmatem se jejich stav zhoršil pasivním kouřením.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádějí, že u dětí s astmatem je pravděpodobnější, že budou mít běžné návštěvy v ordinaci, na pohotovosti a v urgentní péči, než u dospělých s astmatem.

Dospělí

U dospělých jsou příznaky typicky trvalé. Často je nutná každodenní léčba, aby se příznaky astmatu a vzplanutí udržely pod kontrolou. Podle Asthma and Allergy Foundation of America je nejméně 30 procent případů astmatu u dospělých vyvoláno alergiemi.

U dospělých, u kterých se astma rozvine, je u žen vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine po 20. roce věku než u mužů obezita zvyšuje riziko jejího rozvoje.

Smrt v důsledku astmatického záchvatu je podle CDC vzácná a vyskytuje se hlavně u dospělých ve věku nad 65 let.

Léčba a prevence

Existují léky pro rychlou úlevu a dlouhodobou kontrolu pro děti i dospělé s astmatem. Léky na rychlou úlevu jsou navrženy tak, aby zmírnily příznaky způsobené astmatickým záchvatem nebo vzplanutím. Léky na dlouhodobou kontrolu jsou navrženy tak, aby zmírnily zánět a otoky po delší dobu, aby se zabránilo jak astmatickému záchvatu, tak dlouhodobému poškození dýchacích cest způsobenému nekontrolovaným astmatem.

Léky na dlouhodobou kontrolu se obvykle užívají denně po dobu měsíců nebo dokonce let. Většina dětí a dospělých s astmatem používá k léčbě astmatu kombinaci těchto léků.

Vytvořte akční plán pro astma

Dospělí i děti potřebují vytvořit akční plán pro astma, který nastíní, jaký typ léku by měli užívat a kdy. Poskytne také podrobnosti o tom, co dělat, když se astma člověka nebezpečně vymkne kontrole. Tyto pokyny pomohou vám, vašemu dítěti, přátelům a příbuzným vědět, kdy je čas změnit léčbu nebo vyhledat pohotovostní péči.

Chcete-li vytvořit tento plán, prodiskutujte možnosti léčby se svým lékařem. Naplánujte si, co byste měli dělat v případě vzplanutí astmatu. Definujte, kdy potřebujete zvýšit léčebná opatření, abyste zabránili nebo snížili útok.

Uveďte, jakým spouštěčům se lze vyhnout a jak se jim nejlépe vyhnout. Sdílejte tento plán s přáteli, příbuznými a všemi pečovateli, které vaše děti mohou mít. Společně se vám podaří úspěšně léčit astma vašeho nebo vašeho dítěte a vyhnout se budoucím komplikacím.

Výhled

Astma je běžnou poruchou u dětí i dospělých. I když může vést k potížím s dýcháním, správným plánováním a přípravou je možné časté astmatické záchvaty kontrolovat a předcházet jim.

K dispozici je mnoho léků pro krátkodobou i dlouhodobou péči. Je užitečné vytvořit plán podrobně popisující, jak zabránit útoku a kdy vyhledat pohotovostní péči. Podělte se o svůj plán s přáteli, příbuznými a pečovateli.

Mnoho lidí, včetně sportovců, žije s astmatem a vede zdravý život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY