Šest možností léčby psoriázy a psoriatické artritidy

Přehled

Mnoho lidí žijících s psoriázou také trpí psoriatickou artritidou. Přestože jsou stavy úzce propojeny, každý má svou vlastní doporučenou léčbu první volby.

Nový pokyny doporučit přístup „treat to target“. To znamená, že plán léčby má větší flexibilitu na základě individuálních preferencí člověka. Nejprve si vy a váš lékař určíte konkrétní cíl a způsob měření pokroku. Poté s vámi váš lékař spolupracuje na výběru léčby.

Společně se svým lékařem si možná budete moci vybrat léčbu, která zlepší příznaky nebo zastaví progresi onemocnění.

1. Lokální léky

Sedmdesát až devadesát procent lidí s psoriázou zažívá svědění spojené s tímto stavem, podle National Psoriasis Foundation. Psoriatické svědění může mít pocit pálení nebo kousání na kůži.

Lokální hydratace, jako jsou bohaté zvlhčovače a vody změkčující vodní kámen, může tento příznak zmírnit.

Někteří najdou větší úlevu od topických steroidů, jako je hydrokortison, kalaminový krém, kafr nebo benzokain. Ačkoli tyto topické přípravky mohou zmírnit vaše svědění, mohou také způsobit suchost.

Pokud to ve vašem případě nefunguje, existují možnosti na předpis k léčbě psoriatického svědění. Patří mezi ně antihistaminika, steroidy, kapsaicin a lokální anestetika.

2. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

U psoriázy i psoriatické artritidy jsou NSAID běžnou léčbou první volby. NSAID, které jsou běžně dostupné na přepážce, zahrnují aspirin, ibuprofen (Advil) a naproxen sodný (Aleve). Váš lékař může v případě potřeby poskytnout NSAID v síle předpisu.

NSAID jsou protizánětlivé léky. Snižují bolest a otoky kloubů, čímž snižují příznaky psoriatické artritidy (PsA).

Někteří lidé pociťují podráždění žaludku z NSAID. Je důležité je brát s jídlem. Další možné vedlejší účinky dlouhodobého užívání mohou zahrnovat poškození jater a ledvin a srdeční problémy.

3. Antirevmatika modifikující onemocnění (DMARD)

DMARD snižují aktivitu imunitního systému, což snižuje zánět. Na rozdíl od NSAID a topických léků, které léčí příznaky PsA, DMARD zastavují progresi onemocnění a u některých autoimunitních stavů obnovují rovnováhu imunitního systému. Tato léčba nejen zmírňuje bolest, ale měla by také zpomalit poškození kloubů.

Tato třída léků může být nebiologická nebo biologická. Nebiologické DMARD jsou široce předepisovány. Nejběžnější je metotrexát. Tento lék snižuje příznaky psoriázy a může pomoci s PsA.

Methotrexát má několik potenciálních vedlejších účinků, včetně:

  • nevolnost
  • zvracení
  • zánět plic
  • nízký počet bílých krvinek
  • poškození jater

Leflunomid a sulfasalazin jsou další nebiologické DMARD, které mohou také působit proti psoriatické artritidě, ačkoli jejich účinnost u lidí žijících s PsA nebyla dosud prokázána.

Existují také biologické léky, které jsou považovány za DMARDS, jako je Humira a Remicade.

4. Biologie

Biologika jsou léky vyrobené z biologických materiálů. Napodobují normální buňky a produkty imunitního systému. Mohou být vytvořeny pomocí zdrojů, jako jsou proteiny, protilátky a buňky.

Enbrel, Cosentyx a Humira jsou tři biologická léčiva používaná k léčbě psoriázy a psoriatické artritidy. Tyto léky jsou vysoce cílené, což znamená, že mohou mít méně vedlejších účinků než jiné možnosti léčby.

Protože tyto léky fungují tak, že blokují protein důležitý pro imunitní systém, snižují imunitní funkci. To znamená, že můžete mít vyšší riziko infekcí.

5. Imunosupresiva

PsA je výsledkem hyperaktivního imunitního systému a je považován za autoimunitní onemocnění. To je důvod, proč třída imunosupresivních léků může zpomalit onemocnění snížením zánětu a inhibicí imunitního útoku proti vašim vlastním buňkám.

Příklady imunosupresiv jsou azathioprin a cyklosporin. Oba léky mohou zmírnit bolesti kloubů a otoky charakteristické pro PsA.

Každý má také potenciální vedlejší účinky. U cyklosporinu mohou vedlejší účinky zahrnovat nevolnost, zvracení, problémy s játry a ledvinami a vrozené vady. Azathioprin může způsobit podráždění žaludku a vyrážku.

Stejně jako biologika působí tyto léky blokováním imunitního systému. To znamená, že můžete mít vyšší riziko infekcí.

6. Alternativní a komplementární terapie

PsA a psoriáza jsou dlouhodobé stavy, takže je běžné, že lidé vyhledávají alternativní nebo doplňkové terapie ke zlepšení své fyzické a emocionální pohody.

Stres často spouští vzplanutí psoriázy. Použití technik mysli a těla, jako je meditace, jóga a tai chi, může pomoci s celkovým zdravím a potenciálně zlepšit vaše příznaky.

>Výživa, dieta a cvičení mohou také pomoci udržet příznaky PsA pod kontrolou. Udržování zdravé hmotnosti snižuje tlak na klouby a snižuje systémový zánět. Obecně platí, že cvičení uvolňuje endorfiny, které jsou pro vás dobré, což může zlepšit vaši celkovou náladu.

V neposlední řadě se pacientům s PsA doporučují fyzikální nebo pracovní terapie k udržení zdraví kloubů a zlepšení kvality jejich života.

Odnést

Váš lékař vám může pomoci určit nejlepší léčebný plán na základě vašich příznaků. Někteří lidé považují za užitečné sledovat jejich příznaky a léčbu v deníku. Postupem času zjistíte, jaké léky fungují dobře na zvládnutí vaší psoriázy a PsA.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY