Stopové množství ketonů ve vaší moči: Co to znamená?

Mít stopové množství ketonů v moči je normální. Hladinu ketonů můžete otestovat doma nebo na klinice. Pokud jsou vaše hladiny vysoké, možná budete chtít navštívit svého lékaře.

Malé množství ketonů v moči nemusí být důvodem k obavám, zvláště pokud dodržujete určité typy diet.

Ve skutečnosti může být vyšší než průměrná hladina ketonů dobrá, pokud je to váš cíl. To platí zejména pro lidi, kteří možná začali jíst ketogenní dietu, aby ztratili tělesný tuk.

Mohlo by to však signalizovat další problémy, které by mohly vyžadovat bližší pohled, zejména u lidí, kteří nejedí dietu s nízkým obsahem sacharidů. A pokud žijete s cukrovkou, vysoké hladiny ketonů mohou vyžadovat lékařskou péči.

Tento článek poskytne více informací o hladinách ketonů, o tom, co to znamená, pokud máte stopová množství ketonů v moči, ao životním stylu nebo možnostech léčby, které v případě potřeby prodiskutujete se svým zdravotnickým týmem.

Co znamenají ketony v moči?

Vaše tělo vytváří ketony, když štěpí tuk na energii. Je normální, že máte v moči malé množství ketonů, protože vaše tělo obvykle používá jako palivo glukózu místo tuku.

Větší množství ketonů v moči znamená, že vaše tělo využívá velké množství tuku jako palivo. To se může stát, pokud dodržujete nízkosacharidovou nebo ketogenní dietu, nebo to může znamenat, že nediagnostikovaný stav narušuje schopnost vašeho těla absorbovat glukózu.

Hladinu ketonů můžete zkontrolovat laboratorním nebo domácím testem moči. Domácí testy jsou ne tak přesné jako jiné metody, jako jsou krevní testy v laboratoři nebo v ordinaci lékaře. Mohou však být užitečným měřítkem, zejména pokud sledujete stav, který ovlivňuje hladinu glukózy, jako je cukrovka.

Pokud provedete domácí test, budou vaše výsledky spadat do jedné z následujících kategorií:

 • záporné nebo stopové množství
 • malé částky
 • mírná množství
 • velké množství

Často můžete určit svou konkrétní hladinu ketonů porovnáním měrky na moč s barevně označenou tabulkou označující různé hladiny.

Můžete se poradit se svým zdravotnickým týmem o tom, která úroveň je normální na základě vašeho celkového zdraví, stylu stravování a úrovně aktivity.

Co způsobuje ketony ve vaší moči?

Zvýšené hladiny ketonů v moči mají několik možných příčin, včetně některých Zdravotní stav.

Některé možné příčiny zahrnují:

 • nízkosacharidová (keto) dieta
 • období příliš dlouhého nebo příliš intenzivního cvičení
 • dlouhé období nepřijímání dostatečného množství jídla
 • těhotenství
 • porucha užívání alkoholu
 • cukrovka
 • diabetická ketoacidóza (DKA)
 • jiné kritické stavy, jako je srdeční záchvat, pankreatitida, trauma nebo sepse

Dehydratace může také způsobit, že se vaše moč stane koncentrovanější, což vede k vyššímu měření ketonů.

Pokud nějakou dobu držíte nízkosacharidovou nebo keto dietu, vaše tělo by se mělo přizpůsobit používání ketonů jako paliva a vaše hladiny ketonů by se měly vrátit k normálu.

Ketóza versus ketoacidóza

Když omezíte počet sacharidů, které jíte, na méně než 50 gramů denně, produkujete méně glukózy a méně inzulínu. Vaše tělo obvykle vytváří sacharidy na glukózu, typ cukru, který pohání buňky vašeho těla. Inzulin je hormon, který umožňuje vašim buňkám absorbovat glukózu.

Když přijmete méně sacharidů, váš metabolismus přepne. Rozkládá tuk na ketolátky a vaše buňky je využívají jako palivo. Tento stav se nazývá nutriční ketóza.

Dostat se do ketózy není nutně špatná věc. A Přehled výzkumu z roku 2021 zjistili, že přechod ze spalování glukózy na spalování ketolátek by mohl být adaptivní a dlouhodobě chránit vaše tělo před oxidativním stresem.

Ketóza je považována za bezpečnou, protože koncentrace ketonů ve vaší krvi je nízká. Je to něco jiného než ketoacidóza, což je vážný stav. Při ketoacidóze je koncentrace dostatečně vysoká, aby způsobila okyselení krve. To by mohlo mít negativní dopady na zdraví.

Existují různé typy ketoacidózy:

 • DKA: K tomu může dojít, když má někdo s diabetem (obvykle typu 1) příliš mnoho ketonů v krvi. Může to být lékařská pohotovost. U nezvládnuté cukrovky může kombinace vysoké hladiny cukru v krvi a nízké hladiny inzulínu způsobit DKA.
 • Alkoholická ketoacidóza: Pokud pijete velmi intenzivně po dlouhou dobu, můžete být podvyživeni. Vaše slinivka může také přestat produkovat inzulín. Bez glukózy z potravy nebo inzulinu, který by glukózu vstřebal, se vaše tělo musí přepnout na spalování tuků jako paliva, čímž vzniká příliš mnoho ketonů.
 • Hladová ketoacidóza: To je vzácné, ale může to být způsobeno dlouhými obdobími, kdy jedte příliš málo nebo vůbec.
Bylo to užitečné?

Signalizuje to diagnózu cukrovky?

Vysoké hladiny ketonů ve vaší moči nemusí nutně znamenat nediagnostikovanou cukrovku.

Existuje několik dalších možných důvodů pro vysoké hladiny ketonů ve vaší moči.

Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, promluvte si se svým zdravotním týmem o tom, co mohou vaše hladiny ketonů znamenat pro vaši léčbu cukrovky.

Ovlivňuje těhotenství ketony ve vaší moči?

Mnoho těhotných žen má v moči vyšší hladiny ketonů než obvykle. Studie se však střetávají na konkrétní úrovni ketonů, které mohou mít.

A studie 2020 ze 187 těhotných žen s nadváhou nebo obezitou zjistilo, že 22 % mělo ketony v moči v 16. nebo 28. týdnu těhotenství. Toto číslo se po 36 týdnech snížilo na 8 %.

Pokud bylo účastníkům předepsáno vyšetření moči z jiného důvodu, byla pravděpodobnější, že budou mít abnormálně vysoké hladiny ketonů v moči – toto se nazývá ketonurie. Obvykle ukazuje na závažnější základní stav, jako je diabetes nebo ketoacidóza.

Dokonce i stopová množství ketonů byla spojena s riziky pro vyvíjející se plod. K objasnění úrovně rizika a toho, jak jej ovlivňují ketony, je zapotřebí více výzkumu.

Příznaky, které můžete zaznamenat

Pokud jste v ketóze nebo ketoacidóze, můžete mít příznaky jako:

 • únava nebo únava
 • ovocně vonící dech
 • ztráta chuti k jídlu
 • zmatek
 • potíže s dýcháním
 • bolest břicha
 • nevolnost nebo zvracení
 • nespavost
 • potíže s udržením cvičení

Pokud pociťujete příznaky, okamžitě si promluvte se svým zdravotním týmem. Vaše příznaky mohou být součástí „keto chřipky“, pokud dodržujete dietu s nízkým obsahem sacharidů.

Mít stopová množství ketonů v moči není nic neobvyklého. Obvykle se také není čeho bát. Dodržování diety s nízkým obsahem sacharidů může způsobit mírně zvýšené ketony, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí. (modafinil predaj online) Těhotenství a dehydratace mohou také zvýšit hladiny ketonů.

I když je poměrně normální mít malé množství v moči, vyšší hladiny mohou naznačovat základní zdravotní stav. Pokud máte cukrovku, vysoké hladiny ketonů mohou znamenat, že potřebujete pomoc k lepšímu řízení hladiny cukru v krvi. Promluvte si se svým zdravotním týmem o tom, jaké stavy můžete mít a zda potřebujete další testování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY