Superpotraviny s léčivými účinky

Jste to, co jíte

Ať už bojujete s únavou, hledáte způsoby, jak posílit svůj imunitní systém nebo se zotavujete z nemoci, lékaři často doporučují změny zdravého životního stylu. Potraviny, které jíte, mohou často pomoci s prevencí a zvládáním příznaků.

Kelp

Jód je nezbytný pro štítnou žlázu, žlázu ve tvaru motýla na krku. Nízká hladina štítné žlázy může způsobit pomalost, přibírání na váze a náladovost.

Kelp je bohatý na vápník, hořčík, draslík, a hlavně na nízkou hladinu štítné žlázy, jód. Uvědomte si, že předávkování jódem může také způsobit problémy. Klíčem je mírné množství pro zvýšení hladiny energie a fungování mozku.

Mezi další zelené zelené patří kapusta, bok choy, špenát, petržel, zelené fazolky a vojtěška.

Zrzavý

Zázvor možná znáte jako koření na vaření, ale jeho staletí stará použití sahá od podpory trávení a zklidnění podrážděného žaludku až po léčbu artritidy. Zázvor je nyní uznáván mnoha zdravotníky jako nástroj ke snížení nevolnosti, zejména při prevenci a snížení pooperační nevolnosti a zvracení (PONV).

Mezi zdroje zázvoru patří čerstvý kořen zázvoru, čaje, extrakty, kapsle, oleje a jako sušené mleté ​​koření.

Houby

Houby jsou opěvovány pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Mezi běžné typy patří bílý knoflík, shiitake, portabella a crimini. Houby shiitake podporují zdravé srdce zvýšením LDL („dobrého“ cholesterolu). Studie nadále zkoumají, jak mohou houby shiitake bojovat proti rakovině posílením imunitního systému prostřednictvím sloučeniny lentinan, o které se předpokládá, že zpomaluje růst nádoru.

Tuky

Ne všechny tuky jsou si rovny. Počítání kalorií často vede k drastickému omezení tuků ze stravy. Tuk je však nezbytný pro zdravou funkci mozku. Navíc úplné snížení tuku může vést k depresi a přispět k akné.

Zdravé tuky – mononenasycené a polynenasycené – mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Mezi zdravé zdroje tuku patří tučné ryby, avokádo, semena, olivový olej a některé ořechy, jako jsou vlašské ořechy, mandle a pekanové ořechy.

Řepa

Sacharidy vám dodají energii. V dnešním uspěchaném světě je snadné přejít na zpracované sacharidy, které neposkytují jiné živiny. Řepa je však přirozeným zdrojem energie nabitý sacharidy, vápníkem, železem a vitamíny A a C.

Přestože řepa nemá tendenci mít vysokou popularitu, je vybavena tak, aby uspokojila odpolední chuť na cukr bez pocitu viny. Studie zjistily, že řepa může pomoci snížit zánět a snížit krevní tlak.

Probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy („přátelské bakterie“), které naše tělo potřebuje k ochraně před nemocemi. Lze je nalézt v potravinách, jako je jogurt, kefír a další fermentované potraviny a nápoje.

Probiotika lze také získat ve formě doplňků. Probíhající studie pokračují ve zkoumání potenciálu probiotik k léčbě nemocí včetně syndromu dráždivého tračníku, kožních infekcí a některých druhů rakoviny. Výzkum vypadá slibně. Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví říká, že probiotika mohou pomoci léčit příznaky syndromu dráždivého tračníku a mohou také pomoci předcházet průjmu.

Vitamín D

Doporučeným krokem k uzdravení zlomených kostí je přejít na potraviny bohaté na vápník místo pilulek vápníku. Dalším krokem je začlenění vitamínu D, který pomáhá vašemu tělu absorbovat vápník.

Mezi zdroje vápníku patří mléčné výrobky, jako je jogurt a mléko, a zelená zelenina, jako je kapusta, ořechy a fazole. Zdroje vitamínu D zahrnují vejce, mléčné výrobky a tučné ryby, jako jsou sardinky a losos. Zdaleka nejlepším zdrojem vitaminu D je sluneční záření.

Švýcarský mangold

Švýcarský mangold, příbuzný řepy, poskytuje vynikající zdroj vitamínů C, E a K, stejně jako vlákniny, zinku a vápníku. Švýcarský mangold se širokým zeleným listem a stopkou v barvách od bílé přes červenou až po žlutou kombinuje hořkou chuť se slanou chutí.

Tato výživná zelenina podporuje zdraví kostí, bojuje proti nemocem souvisejícím se stresem a má protizánětlivé vlastnosti. Orestujte ho, přidejte do salátu nebo použijte jako náhradu špenátu v jakémkoli pokrmu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY