Takto vyvažuji mateřství při životě s psoriázou

Jako máma se dvěma batolaty je hledání času na péči o mé vzplanutí psoriázy trvalou výzvou. Moje dny jsou přecpané tím, že vytáhnu dvě malé děti ze dveří, 1,5 hodiny dojíždění, celý den v práci, další dlouhou cestu domů, večeři, koupele, spaní a někdy dodělání zbytků práce nebo vymáčknutí nějaké psaní. Času a energie je nedostatek, zvláště pokud jde o vlastní péči o sebe. Ale vím, že být zdravá a šťastná mi pomáhá být lepší mámou.

Teprve nedávno jsem měla čas a prostor přemýšlet o různých způsobech, jak jsem se naučila sladit mateřství se zvládáním své lupénky. Posledních 3 1/2 roku jsem byla těhotná nebo kojila – včetně několika měsíců, kdy jsem dělala obojí! To znamenalo, že se mé tělo soustředilo na růst a výživu mých dvou zdravých, krásných dívek. Nyní, když jsou (trochu) méně připojeny k mému tělu, mohu více přemýšlet o možnostech prevence a léčby mých vzplanutí.

Jako v mnoha rodinách se i naše dny řídí určitým režimem. Považuji za nejlepší, když do našeho denního plánu začlením své vlastní léčebné plány. S trochou plánování dokážu vyvážit péči o rodinu a péči o sebe.

Jezte dobře pro sebe i pro své děti

S manželem chceme, aby naše děti vyrostly v dobrém jídle. Nejjednodušší způsob, jak zajistit, aby se naučili zdravě rozhodovat o jídle, je učinit tato rozhodnutí sami.

Podle mých zkušeností má jídlo, které jím, také vliv na zdraví mé pokožky. Například se mi rozzáří kůže, když jím nezdravé jídlo. Pořád po tom občas toužím, ale to, že mám malé děti, mi dalo ještě větší motivaci se toho zbavit.

Kdysi jsem dokázal schovat dobré občerstvení na horní skříňku, ale oni slyší obal nebo křupnutí z pěti pokojů. Je stále těžší vysvětlit, proč můžu mít čipy, ale oni ne.

Přijměte cvičení zaměřené na dítě – doslova

Cvičením se dříve rozuměla 90minutová hodina Bikramu nebo hodinová hodina Zumby. Teď to znamená po práci taneční večírky a pobíhání po domě ve snaze ráno odejít. Batolata se také ráda nechávají zvedat a houpat, což je v podstatě jako zvedání závaží o hmotnosti 20–30 liber. Cvičení je nezbytné pro kontrolu vzplanutí, protože mi pomáhá zmírnit stres v mém životě, který zhoršuje mou psoriázu. To znamená, že vykonání několika sad „batolecích zdvihů“ může ve skutečnosti zlepšit můj zdravotní stav.

Multitasking může zahrnovat péči o pleť

Být matkou s psoriázou má své problémy – ale také vám dává šanci naučit se nové způsoby multitaskingu! K radosti mého manžela jsem po celém domě rozmístila pleťové vody a krémy. Díky tomu je lze snadno aplikovat, kdykoli je to vhodné. Například, když si moje dcera myje ruce v koupelně už po sté, mohu na ni současně dohlížet a hydratovat svou pokožku.

Otevřete, když potřebujete pomoc

Po narození mé mladší dcery jsem bojovala s poporodní úzkostí, která, jak věřím, přispěla k mému poslednímu vzplanutí. Vypadalo to, že mám vše, co jsem potřebovala, abych byla šťastná – úžasného manžela a dvě zdravé, neuvěřitelné dcery – ale cítila jsem se zvláštně smutně. Celé měsíce neuplynul den, kdy bych nezadržitelně neplakala.

Nedokázal jsem ani začít vysvětlovat, co se stalo. Bál jsem se říct nahlas, že něco není v pořádku, protože jsem měl pocit, že nejsem dost dobrý. Když jsem se konečně otevřel a promluvil o tom, okamžitě jsem pocítil úlevu. Byl to velký krok k uzdravení a k tomu, abych se znovu cítil jako já.

Je téměř nemožné získat pomoc, pokud o ni nepožádáte. Aktivní řízení vašeho emočního zdraví je nezbytnou součástí řízení vaší lupénky. Pokud se potýkáte s obtížnými emocemi, oslovte a získejte podporu, kterou potřebujete.

Takeaway

Být rodičem je dost těžké. Chronické onemocnění může ještě více ztížit vykonávání všech věcí, které musíte udělat, abyste se postarali o svou rodinu. Proto je tak důležité najít si čas na sebeobsluhu. Udělat si čas pro sebe, abyste se měli dobře, fyzicky i duševně, vám dává sílu být tím nejlepším rodičem, jakým můžete být. Když narazíte na hrubou záplatu, nebojte se požádat o pomoc. Požádat o pomoc neznamená, že jste špatný rodič – znamená to, že jste dostatečně odvážní a chytří na to, abyste získali podporu, když ji potřebujete.


Joni Kazantzis je autorkou a bloggerkou pro justagirlwithspots.com, oceněný blog o psoriáze, který se věnuje vytváření povědomí, vzdělávání o této nemoci a sdílení osobních příběhů o své 19+leté cestě s psoriázou. Jejím posláním je vytvářet pocit komunity a sdílet informace, které mohou jejím čtenářům pomoci vyrovnat se s každodenními problémy života s psoriázou. Věří, že s co největším množstvím informací mohou být lidé s psoriázou zmocněni žít svůj nejlepší život a vybrat si správnou léčbu pro svůj život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY