Cvičení k léčbě okcipitální neuralgie

Léky a steroidní injekce jsou první linií léčby okcipitální neuralgie. Cvičení, která můžete dělat doma nebo s fyzioterapeutem, je mohou doplňovat.

Occipitální neuralgie způsobuje intenzivní bolest, která nejčastěji začíná ve spodní části hlavy a pokračuje směrem k pokožce hlavy. Následuje podél okcipitálních nervů, což může způsobit, že příznaky postihnou jednu stranu hlavy najednou, někdy obě strany.

Když máte střelivou, bolestivou a pulzující bolest a bolesti hlavy z okcipitální neuralgie, jednou z posledních věcí, které byste mohli chtít, je fyzická aktivita.

Některé úseky a cvičení však mohou pomoci doplnit lékařské ošetření a předejít budoucí bolesti.

Výběr cvičení do značné míry závisí na základní příčině okcipitální neuralgie, jako je zranění nebo skřípnuté nervy, takže je důležité mluvit s lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste zjistili, která cvičení jsou pro vás nejlepší.

Cvičení okcipitální neuralgie

Níže jsou uvedena některá cvičení okcipitální neuralgie, o kterých byste měli zvážit diskusi s lékařem nebo fyzikálním terapeutem.

Protahuje se krk

Jsou napjaté krční svaly běžný spouštěče bolesti okcipitální neuralgie. Zde může pomoci protažení krku.

V sedě vyzkoušejte následující jemné protažení krku:

 • Otočte hlavu doleva a vydržte 5–10 sekund. Opakujte na pravé straně. Toto můžete opakovat až 10krát.
 • Nakloňte hlavu k levému rameni a vydržte 5 sekund, než opakujte na pravé straně. Opakujte až 10krát.
 • Nakloňte hlavu dopředu k hrudníku a vydržte až 10 sekund. Opakujte až 10krát.
 • Zakloňte hlavu dozadu, dokud neucítíte jemné protažení. Vydržte 5 sekund a opakujte 5x.

Zastrčení brady

Zastrčení brady je další metodou, která může pomoci uvolnit napjaté krční svaly.

Když sedíte nebo stojíte, přitáhněte bradu k hrudi, aniž byste se dívali dolů. Podržte až 10 sekund. Opakujte 5–10krát.

Zvedání ramen

Zvedání ramen může také pomoci s napětím krčních svalů. Chcete-li je provést:

 1. Natočte ramena dozadu a udržujte krk dlouhý.
 2. Jemně pokrčte rameny směrem k hlavě a pak se uvolněte.
 3. Opakujte až 5krát.

Dechová cvičení

Dechová cvičení mohou pomoci snížit různé typy chronické bolesti snížením aktivity v rámci sympatického nervového systému, který je zodpovědný za reakci na bolest a stres.

S pravidelným cvičením, zastánci říkají, že je možné zažít lepší reakce na bolest.

Zatímco konkrétní výzkum dechových cvičení pro okcipitální neuralgii chybí, je možné, že může pomoci migréně a dalším poruchám hlavy. Z tohoto důvodu Americká nadace pro migrénu doporučuje pravidelná dechová cvičení, která pomáhají předcházet bolestem migrény.

Jedna technika se nazývá brániční dýchání. Udělat toto:

 1. Položte jednu ruku na střed horní části hrudníku.
 2. Položte si druhou ruku na břicho, těsně pod hrudní koš, ale nad bránici.
 3. Chcete-li se nadechnout, pomalu se nadechujte nosem a stahujte dech směrem k žaludku. Váš žaludek by měl tlačit nahoru proti vaší ruce, zatímco váš hrudník zůstává v klidu.
 4. Chcete-li vydechnout, zatněte břišní svaly a nechte břicho klesnout dolů, zatímco vydechujte sevřenými rty. Vaše hrudník by měl zůstat v klidu.
 5. Opakujte po dobu až 20 minut několikrát týdně.

Další technika se nazývá čtvercové dýchání. Zahrnuje následující proces, který můžete opakovat tolikrát, kolikrát chcete:

 1. Nadechujte se po dobu 4 sekund nosem.
 2. Zadržte dech na 4 sekundy.
 3. Vydechujte ústy po dobu 4 sekund.
 4. Počkejte 4 sekundy, než se znovu nadechnete.

Cvičení, kterým je třeba se vyhnout s okcipitální neuralgií

Pokud zažíváte akutní bolest okcipitální neuralgie, můžete zvážit vyhýbání se jakémukoli cvičení, které vyžaduje, abyste leželi na zádech. Tato poloha může tlačit na související nervy.

Také, pokud zkusíte některé z výše uvedených cvičení a zaznamenáte zhoršení bolesti, okamžitě přestaňte a informujte svého lékaře.

Proč může být fyzikální terapie účinná pro okcipitální neuralgii

Jako primární porucha hlavy se symptomy okcipitální neuralgie mohou také zlepšit pomocí fyzikální terapie. To je zejména případ techniky zvané manuální (manipulativní) terapie, což je běžný praktický přístup.

Zatímco specifické klinické studie o manuální terapii okcipitální neuralgie chybí, vědci se domnívají, že tato technika fyzikální terapie může být užitečná pro řadu typů primárních poruch hlavy.

Jak uvádí jeden přehled z roku 2022, terapie může pomoci:

 • snížit svalovou aktivitu
 • snížit počet bolestí hlavy
 • zmírnit intenzitu bolesti hlavy

Pokud máte zájem o fyzikální terapii jako součást léčby okcipitální neuralgie, promluvte si se svým poskytovatelem pojištění, protože možná budete potřebovat doporučení lékaře.

Můžete mít prospěch z manuálních terapií na klinikách. Fyzioterapeut vás také může naučit cvičení, které můžete vyzkoušet doma.

Kdy kontaktovat lékaře o okcipitální neuralgii

Zvažte konzultaci s lékařem, než vyzkoušíte cvičení na okcipitální neuralgii, zvláště pokud se zotavujete ze zranění nebo infekce.

Také kontaktujte lékaře, pokud váš současný léčebný plán nezlepšuje vaše příznaky nebo vaše příznaky narušují každodenní činnosti, jako je práce a spánek.

Pokud ještě nemáte formální diagnózu okcipitální neuralgie, obraťte se na lékaře o testování. Příznaky mohou být podobné jako u jiných stavů, jako je migréna.

Tradiční léčba okcipitální neuralgie

Cvičení může pomoci zmírnit příznaky okcipitální neuralgie, ale neměly by být používány místo léčebných postupů, které může lékař předepsat.

Tradiční léčba okcipitální neuralgie zahrnuje a kombinace z:

 • injekce nervového bloku, které mohou tento stav diagnostikovat i léčit
 • steroidní injekce ke snížení zánětu
 • volně prodejné léky proti bolesti nebo léky proti bolesti na předpis, zejména nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • antikonvulziva
 • tricyklická antidepresiva
 • inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI)
 • injekce botulotoxinu A
 • lokální anestetika
 • tepelná terapie
 • chirurgická operace

Často kladené otázky o cvičení pro okcipitální neuralgii

Vzhledem k tomu, že většina dostupného klinického výzkumu okcipitální neuralgie se zaměřuje na léky a operace, je důležité zeptat se lékaře, než vyzkoušíte cvičení a domácí léky.

Jaké je nejlepší cvičení pro okcipitální neuralgii?

Protahování krku patří mezi nejlepší cvičení pro okcipitální neuralgii. Je to proto, že mohou pomoci zmírnit napjaté krční svaly, které mohou přispět k vzplanutí příznaků.

Pro dosažení nejlepších výsledků můžete zvážit provedení výše uvedených protažení krku nebo protažení, které vám fyzioterapeut doporučí konkrétně.

Jak uklidníte okcipitální neuralgii?

Zvažte možnost tepelné terapie při náhlém vzplanutí okcipitální neuralgie. Volně prodejné zahřívací polštářky mohou být účinné, když se přiloží přímo na zdroj vaší bolesti, jako je spodní část krku nebo pokožka hlavy.

Můžete také vyzkoušet volně prodejné léky proti bolesti podle pokynů lékaře.

Odnést

Zatímco okcipitální neuralgie je považována za vzácnou, život s tímto bolestivým neurologickým stavem může narušit vaše každodenní aktivity.

Vzhledem k tomu, že příčiny okcipitální neuralgie se liší, je důležité mít přesnou diagnózu, než se pokusíte o jakékoli protahování nebo jiné cvičení sami. Zvažte další diskusi s lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY