Těhotenství a kojení s hepatitidou C: Co potřebujete vědět

Matky s virem

Hepatitida C je nejčastější chronická krví přenosná nemoc ve Spojených státech. Ovlivňuje asi 3,5 milionu Američané. Matky s hepatitidou C přenesou tento virus každý rok na 4000 novorozenců, podle a zpráva v Annals of Internal Medicine.

Pokud jste nastávající maminka, která byla vystavena viru hepatitidy C, můžete mít otázky týkající se vašeho zdraví a zdraví vašeho dítěte.

Rizikové faktory a symptomy

Hlavním rizikovým faktorem hepatitidy C je injekční nitrožilní podávání léků, ať už v současnosti nebo v minulosti. Ohroženi jsou také zdravotníci uvíznutí jehlami a sexuální partneři lidí s hepatitidou C.

Máte mírné riziko, že se nakazíte hepatitidou z tetovacích jehel a infikovaného inkoustu. Virus hepatitidy C infikuje játra. Tato infekce jater může vést k nevolnosti a žloutence, která se projevuje žlutou kůží a očima.

Nemusíte však mít žádné příznaky. A pokud budete mít štěstí, vaše tělo se může zbavit viru samo, i když to není běžné.

Riziko přenosu infekce na vaše dítě

Pokud máte hepatitidu C, máte 3–5procentní šanci, že přenesete infekci na své dítě, podle studie ve World Journal of Gastroenterology.

Stejná studie zjistila, že riziko stoupá na téměř 20 procent, pokud máte také neléčený HIV. Dobrou zprávou je, že hepatitida C nemívá negativní vliv na průběh těhotenství ani porodní váhu miminka.

Císařský řez versus přirozený porod

Možná vás zajímá, zda vaginální porod zvyšuje riziko přenosu viru z matky na dítě. Na základě výzkumu se nezdá, že by tomu tak bylo.

Výzkumníci na Univerzita zdraví a vědy v Oregonu zkoumali 18 studií provedených v letech 1947 až 2012 o tom, jak způsob doručení souvisí s přenosem viru. Nepodařilo se jim najít jasnou souvislost mezi způsobem doručení a rizikem přenosu viru.

Vědci se nehájili ve prospěch porodu císařským řezem, aby se zabránilo přenosu. Vědci však poukazují na to, že studie byly poznamenány malou velikostí vzorků a nedostatkem metodologie.

V této době se těhotným ženám s hepatitidou C běžně nedoporučuje porod císařským řezem, pokud nejsou přítomny další rizikové faktory, jako je koinfekce HIV.

Kojení

Pokud jste matka s hepatitidou C, je pro vás přijatelné, abyste své dítě kojila, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vědci nevěří, že by se virus mohl přenášet mateřským mlékem.

Nějaký studie nezjistili vyšší výskyt hepatitidy C u kojených dětí než u dětí krmených umělou výživou. Poraďte se se svým lékařem o svých plánech kojení. Pokud máte HIV a hepatitidu C, může to být úvaha proti kojení.

Praskání bradavek nebo krvácení

Podle CDC není jisté, že kojení s popraskanými nebo krvácejícími bradavkami může šířit virus hepatitidy C.

Hepatitida C se však může přenést kontaktem s infikovanou krví, takže CDC nedoporučuje kojit, pokud máte popraskané nebo krvácející bradavky.

Organizace navrhuje, aby matky zlikvidovaly své mateřské mléko, dokud se bradavky zcela nezahojí.

Měli byste se nechat otestovat?

Pokud se domníváte, že máte hepatitidu C, měli byste se poradit se svým lékařem o možnosti kombinace krevních testů.

Test na hepatitidu C není u těhotných žen rutinní. Test je obvykle určen pouze pro osoby, které spadají do jedné z rizikových kategorií. I když jste nitrožilní léky použili pouze jednou, jste ohroženi a měli byste se nechat vyšetřit na hepatitidu C.

Můžete také zvážit provedení testu, pokud máte tetování. Pokud budete mít pozitivní test, bude potřeba otestovat i dítě po narození.

Testování vašeho dítěte

Mezi narozením a 18. měsícem bude mít vaše dítě protilátky proti hepatitidě C získané z vašeho těla. To znamená, že test na protilátky, který určí, zda je virus přítomen, nebude spolehlivý.

Můžete však zkusit virový test, když je vašemu dítěti mezi 3 a 18 měsíci. Nejspolehlivější metodou, jak zjistit, zda má vaše dítě hepatitidu C, je nechat je vyšetřit po dovršení 2 let pomocí testu podobného tomu, který se používá u dospělých.

Dobrou zprávou je, že vaše dítě má podle American Liver Foundation 40procentní šanci, že se virus spontánně vyčistí do 2 let. Některé děti se dokonce samy zbavily viru až v 7 letech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY