Test barvení očí fluoresceinem

Co je to fluorescenční test skvrn na očích?

Fluorescenční test na oční skvrny se obvykle objednává, pokud má váš lékař podezření, že máte poškozenou rohovku nebo cizí předměty v oku. Pokud nosíte kontaktní čočky, může váš lékař provést tento test, aby zjistil, zda kontakty nepoškozují vaši rohovku.

Během testu se na vnější povrch oka umístí tmavě oranžové barvivo zvané fluorescein. Na základě barvení může lékař identifikovat jakékoli problémy s rohovkou a diagnostikovat určité stavy.

Proč se test provádí?

Váš lékař může doporučit fluoresceinový oční test, pokud má podezření, že máte na rohovce oděrky nebo škrábance.

Rohovka je čirý povrch, který pokrývá vaše vnější oko. Skládá se z buněk a bílkovin. Na rozdíl od většiny ostatních tkání vašeho těla rohovka neobsahuje žádné krevní cévy. Je chráněn a vyživován lubrikací, jako jsou slzy.

Má dvě hlavní funkce: chránit vaše oko před škodlivými dráždivými látkami, jako je prach a choroboplodné zárodky, a nasměrovat světlo při vstupu do oka.

Rohovka je vysoce citlivá. Pokud dojde k poškrábání nebo poškození, nové buňky zranění rychle zakryjí, aby se zabránilo vzniku infekce. Hlubší škrábance se budou hojit déle a mohou způsobit jizvy. Fluorescenční test na oční skvrny může pomoci lékaři odhalit poranění rohovky, malé cizí předměty nebo částice v oku a abnormální tvorbu slz. Test může také pomoci lékaři určit, zda vaše kontaktní čočky dráždí rohovku nebo nezpůsobují nějaké poškození.

Kde a jak se test spravuje?

Váš oftalmolog (oční lékař) použije buď malé kapátko nebo savý papír, aby vám barvivo vložil do oka. Požádají vás, abyste několikrát mrkli, aby se barvivo rozprostřelo po povrchu rohovky. Mrkáním se barvivo rozšíří po celém slzném filmu – vlhkém povrchu oční bulvy, který oko maže a chrání. Slzný film je tvořen vodou, olejem a hlenem.

Při prvním nanesení barviva můžete pociťovat mírné štípání. Po několika okamžicích bude barvivo na oku cítit jako normální tekutina a již nebude nepříjemné. Povrch vašeho oka může mít světle žlutý vzhled.

Váš oftalmolog pak posvítí na vaše oko kobaltově modrým světlem pomocí nástroje vyrobeného pro vyšetření očí. Tento nástroj se nazývá štěrbinová lampa nebo oftalmoskop. Kombinace tohoto světla a barviva zvýrazní jakékoli abnormality nebo oděrky na rohovce. Z toho může váš oftalmolog určit místo případných problémů a vyhodnotit míru poškození.

Pochopení výsledků

Normální výsledky

Pokud je vaše oko zdravé a rohovka nepoškozená, bude barvivo vypadat hladce po celém povrchu oka.

Abnormální výsledky

Oděrky rohovky nebo cizí částice způsobí abnormální výsledky. Mohou to být důsledkem:

 • trauma vašeho oka, například nehtem, štětcem na make-up nebo jiným předmětem
 • prach, popel nebo špína, která se vám nafoukla do oka
 • chemické popálení
 • mnul si oči příliš hrubě
 • staré nebo nesprávně vyčištěné nebo nasazené kontaktní čočky
 • jakýkoli zdravotní stav nebo situace, kdy je vaše oko po dlouhou dobu otevřené, což může vysušit rohovku
 • přítomnost cizích těles, jako je řasa

V některých případech může být poškození způsobeno abnormální tvorbou slz nebo suchým okem. S tímto stavem máte nedostatečné slzy, které by vyživovaly a chránily oko. To může vést k zánětu rohovky. Váš test může také odhalit zablokovaný slzný kanál.

Jaká jsou rizika testu?

Tento test je bez rizika. Fluoresceinové barvivo se může několik dní barvit, pokud se dotkne pokožky kolem oka.

Příprava na Test

Obecně platí, že pro přípravu na tento test nemusíte nic udělat. Pokud nosíte kontaktní čočky, budete vyzváni, abyste si je předem vyndali.

Co můžete očekávat po testu

Po testu váš lékař použije výsledky k diagnostice jakýchkoli problémů, které máte s očima. Setkají se s vámi, aby prodiskutovali poškození objevené na vaší rohovce a naplánovali potřebnou léčbu.

Možnosti léčby mohou zahrnovat:

 • odstranění cizího předmětu z vašeho oka
 • používání očních kapek nebo mastí na předpis, obvykle antibiotika, aby se zabránilo rozvoji infekce
 • pomocí volně prodejných mazacích slzných kapek
 • nosit dočasnou oční pásku nebo obvazovou kontaktní čočku
 • ponechání kontaktních čoček venku, dokud se rohovka nezahojí
 • užívání léků proti bolesti

Pokud vaše zranění zasáhlo pouze povrch vaší rohovky, mělo by se zahojit přibližně dva až tři dny. Pokud vaše zranění proniklo na povrch oka, bude hojení trvat déle, v závislosti na příčině, velikosti a povaze vašeho zranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY