Test sérových ketonů: Co to znamená?

Co je test ketonů v séru?

Test ketonů v séru určuje hladiny ketonů ve vaší krvi. Ketony jsou vedlejším produktem, který vzniká, když vaše tělo používá k energii pouze tuk, místo glukózy. Ketony nejsou v malém množství škodlivé.

Když se ketony hromadí v krvi, tělo vstoupí do ketózy. U některých lidí je ketóza normální. Nízkosacharidové diety mohou tento stav navodit. Někdy se tomu říká nutriční ketóza.

Pokud máte cukrovku 1. typu, může vám hrozit riziko diabetické ketoacidózy (DKA), což je život ohrožující komplikace, při které se vaše krev stává příliš kyselou. Může to vést k diabetickému kómatu nebo smrti.

Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud máte cukrovku a máte střední nebo vysokou hodnotu ketonů. Některé novější měřiče glykémie budou testovat hladiny ketonů v krvi. V opačném případě můžete použít ketonové proužky k měření hladiny ketonu v moči. DKA se může vyvinout do 24 hodin a pokud se neléčí, může vést k život ohrožujícím stavům.

Ačkoli je to vzácné, lidé s diabetem typu 2 vyvíjejí DKA, podle Diabetes Forecast. Někteří lidé mohou mít také alkoholickou ketoacidózu z dlouhodobého zneužívání alkoholu nebo hladovění ketoacidózy z příliš dlouhého půstu.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud je hladina cukru v krvi vysoká, hladina ketonů je střední nebo vysoká, nebo pokud máte pocit:

 • bolest v břiše
 • nevolnost nebo zvracíte déle než 4 hodiny
 • nemocný nachlazením nebo chřipkou
 • nadměrná žízeň a příznaky dehydratace
 • zrudlé, zejména na kůži
 • dušnost nebo rychlé dýchání

Také můžete mít dech ovocnou nebo kovovou vůni a hladinu cukru v krvi více než 240 miligramů na deciliter (mg/dl). Všechny tyto příznaky mohou být varovnými příznaky DKA, zvláště pokud máte diabetes 1. typu.

Jaká jsou rizika testu ketonů v séru?

Jediné komplikace, které vyplývají z testu ketonů v séru, pocházejí z odběru vzorku krve. Poskytovatel zdravotní péče může mít potíže s nalezením dobré žíly, ze které by odebral vzorek krve, a v místě zavedení jehly můžete mít mírný pocit píchání nebo podlitiny. Tyto příznaky jsou dočasné a odezní samy po testu nebo během několika dnů.

Účel testu sérového ketonu

Lékaři používají testy ketonů v séru primárně ke screeningu DKA, ale mohou je nařídit také k diagnostice alkoholické ketoacidózy nebo hladovění. Těhotné ženy s diabetem často absolvují ketonový test moči, pokud jejich měřiče nejsou schopny číst hladiny ketonů v krvi a často sledovat ketony.

Sérový ketonový test, také známý jako krevní ketonový test, zkoumá, kolik ketonu je v té době ve vaší krvi. Váš lékař může testovat tři známá ketolátka samostatně. Obsahují:

 • acetoacetát
 • beta-hydroxybutyrát
 • aceton

Výsledky nejsou zaměnitelné. Mohou pomoci diagnostikovat různé stavy.

Beta-hydroxybutyrát označuje DKA a tvoří 75 procent ketonů. Vysoká hladina acetonu naznačuje otravu acetonem alkoholem, barvami a odlakovačem.

Ketony byste měli vyzkoušet, pokud:

 • mají příznaky ketoacidózy, jako je nadměrná žízeň, únava a ovocný dech
 • jsou nemocní nebo mají infekci
 • mít hladinu cukru v krvi nad 240 mg/dl
 • pijte hodně alkoholu a jezte minimálně

Jak se provádí test ketonů v séru?

Sérový ketonový test se provádí v laboratorním prostředí pomocí vzorku vaší krve. Váš lékař vám řekne, zda se potřebujete připravit a jak se připravit, pokud ano.

Poskytovatel zdravotní péče použije dlouhou tenkou jehlu k natažení několika malých lahviček krve z vaší paže. Pošlou vzorky do laboratoře k testování.

Po odběru krve lékař umístí obvaz na místo vpichu. To lze sundat po hodině. Místo se poté může cítit něžně nebo bolestivě, ale to obvykle zmizí do konce dne.

Domácí monitorování

K dispozici jsou domácí soupravy pro testování ketonů v krvi. Před odběrem krve byste měli použít čisté, umyté ruce. Když na proužek položíte krev, monitor zobrazí výsledky asi o 20 až 30 sekund později. Jinak můžete sledovat ketony pomocí ketonových proužků v moči.

Co znamenají vaše výsledky?

Jakmile budou k dispozici vaše výsledky testů, lékař je s vámi zkontroluje. Může to být po telefonu nebo při další schůzce.

Hodnoty ketonů v séru (mmol/l) Co znamenají výsledky
1,5 nebo méně Tato hodnota je normální.
1,6 až 3,0 Zkontrolujte znovu za 2-4 hodiny.
přes 3,0 Okamžitě jděte na pohotovost.

Vysoká hladina ketonů v krvi může znamenat:

 • DKA
 • hladovění
 • nekontrolované hladiny glukózy v séru
 • alkoholická ketoacidóza

Stále můžete mít ketony, i když nemáte cukrovku. Přítomnost ketonů bývá u lidí vyšší:

 • na dietě s nízkým obsahem sacharidů
 • kteří mají poruchu příjmu potravy nebo se na nějakou léčí
 • kteří neustále zvrací
 • kteří jsou alkoholici

Možná byste je měli zvážit s hladinou cukru v krvi. Normální hladina cukru v krvi pro někoho bez diabetu je 70-100 mg/dl před jídlem a až 140 mg/dl dvě hodiny po něm.

Co dělat, pokud jsou vaše výsledky pozitivní

Pití více vody a tekutin bez cukru a necvičení jsou věci, které můžete udělat okamžitě, pokud se vaše testy vrátí vysoko. Možná budete také muset zavolat svého lékaře pro více inzulínu.

Okamžitě jděte na pohotovost, pokud máte mírné nebo velké množství ketonů v krvi nebo moči. To znamená, že máte ketoacidózu a může to vést ke kómatu nebo jiným život ohrožujícím následkům.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY