Test titru antistreptolysinu O (ASO).

Co je test titru antistreptolysinu O (ASO)?

Test titru antistreptolysinu O (ASO) je krevní test, který kontroluje infekci streptokoka. Když přijdete do kontaktu se škodlivými bakteriemi, vaše tělo produkuje protilátky, které se proti těmto bakteriím brání. Vaše tělo produkuje protilátky specifické pro bakterie, se kterými bojují.

Test titru ASO měří protilátky produkované vaším tělem v reakci na toxin známý jako streptolysin O. Streptolysin O je toxin produkovaný skupinou A Streptococcus (GAS) bakterie. Vaše tělo vytváří protilátky proti streptolysinu O, když máte streptokoku způsobenou bakteriemi GAS.

Obvykle, když máte streptokokovou infekci, jako je streptokok v krku, dostáváte antibiotika, která zabíjejí bakterie streptokoka. Někteří lidé však během streptokokové infekce nemají žádné příznaky a nemusí vědět, že potřebují léčbu. Když k tomu dojde, neléčená infekce může vést k budoucím komplikacím. Tyto komplikace jsou známé jako poststreptokokové komplikace.

Test titru ASO může pomoci vašemu lékaři určit, zda jste nedávno měli streptokokovou infekci měřením přítomnosti antistreptolysinových protilátek v krvi.

Proč potřebuji test titru ASO?

Pokud máte příznaky poststreptokokových komplikací, váš lékař nařídí test titru ASO. Některé z běžných komplikací streptokoky zahrnují:

  • bakteriální endokarditida
  • glomerulonefritida
  • revmatická horečka

Antistreptolysinové protilátky vrcholí ve vašem systému mezi třemi až osmi týdny po infekci streptokoky. Hladiny mohou zůstat vysoké i několik měsíců. Váš lékař může určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny post-streptokokovou komplikací kontrolou hladin protilátek.

Jak se připravím na test titru ASO?

Váš lékař vám řekne, zda se musíte na test nějak speciálně připravit. Například se možná budete muset šest hodin před testem zdržet jídla nebo pití.

Váš lékař může doporučit, abyste před tímto testem přestali užívat určité léky. Kortikosteroidy a některá antibiotika mohou snižovat hladiny protilátek ASO. To může vašemu lékaři ztížit potvrzení vaší diagnózy.

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte. Nezapomeňte zahrnout léky na předpis i volně prodejné. Nepřestávejte užívat své léky, pokud vám to neřeknete.

Co se stane během testu titru ASO?

Budete muset dát vzorek krve pro test titru ASO. Zdravotní sestra nebo laboratorní technik vám odebere vzorek krve ze žíly na vnitřní paži nebo ruce. Použijí jehlu, aby vstoupili do vaší žíly a natáhli vaši krev do zkumavky. Pak tuto zkumavku pošlou do laboratoře na analýzu. Váš lékař se s vámi podělí o vaše výsledky.

Jaké jsou komplikace spojené s testem titru ASO?

Rizika testu ASO jsou minimální. Během odběru krve nebo po něm můžete pociťovat určitou bolest.

Mezi další rizika odběru krve patří:

  • potíže se získáním vzorku, což má za následek více píchnutí jehly
  • nadměrné krvácení v místě jehly
  • mdloby v důsledku odběru krve
  • hromadění krve pod kůží, známé jako hematom
  • infekce v místě vpichu

Co znamenají výsledky?

Obecně se hodnota testu ASO pod 200 považuje za normální. U dětí mladších 5 let by hodnota testu měla být nižší než 100. Výsledky se budou lišit podle laboratoře.

Pokud vaše výsledky ukazují, že máte zvýšenou hodnotu ASO, můžete mít poststreptokokovou komplikaci.

Pokud je váš test negativní a váš lékař si stále myslí, že byste mohli mít poststreptokokové komplikace, může vám na kontrolu nařídit druhý typ testu na protilátky.

Váš lékař může opakovat test během 10 až 14 dnů, aby potvrdil vaše výsledky. Tělo produkuje protilátky proti ASO do týdne po infekci. Pokud jsou oba testy negativní, vaše příznaky nejsou způsobeny a Streptococcus infekce, i když váš lékař může pro jistotu nařídit jiný test na protilátky.

Pokud výsledky vašich testů ukazují, že se vaše protilátky proti ASO zvyšují, je pravděpodobné, že vaše infekce je nedávná. Klesající hladiny protilátek naznačují, že se vaše infekce zlepšuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY