Testy a diagnostika menopauzy

Menopauza

Menopauza je biologický proces, ke kterému dochází, když vaječníky ženy přestanou uvolňovat zralá vajíčka a její tělo produkuje méně estrogenu a progesteronu.

Váš lékař nebo gynekolog vám také může pomoci určit, zda začínáte menopauza. Budou se ptát na vaše příznaky, sledovat váš cyklus a případně provést několik testů.

Menopauza obvykle začíná mezi 40. a 60. rokem, i když nejběžnější je, že začíná kolem 51. roku. Je pravděpodobné, že začala, pokud jste neměla menstruaci déle než šest měsíců. Je klinicky potvrzeno po 12 celých měsících bez menstruace.

Příznaky menopauzy

Příznaky menopauzy můžete začít pozorovat několik měsíců nebo dokonce let předtím, než menopauza skutečně začne. Toto je známé jako perimenopauza. Některé z příznaků, které si můžete všimnout, zahrnují:

 • řídnutí vlasů
 • suchost kůže
 • suchost vagíny
 • nižší sexuální touha
 • návaly horka
 • noční pocení
 • změny nálady
 • nepravidelné menstruace
 • přibývání na váze

Během perimenopauzy můžete být měsíce bez menstruace. Pokud však vynecháte menstruaci a nepoužíváte antikoncepci, navštivte svého lékaře nebo si udělejte test, abyste se ujistili, že nejste těhotná.

Menopauza může být ve většině případů diagnostikována sama. Poraďte se se svým lékařem, abyste potvrdili diagnózu a určili způsoby, jak zmírnit nepříjemné příznaky. To vám také dá příležitost klást otázky o tom, co můžete očekávat.

Fyzikální zkouška

Než navštívíte svého lékaře, sledujte všechny příznaky, které zažíváte, jak často se vyskytují a jak závažné jsou. Poznamenejte si, kdy jste měli poslední menstruaci, a nahlaste všechny nesrovnalosti v načasování, ke kterým mohlo dojít. Udělejte si seznam léků a doplňků, které aktuálně užíváte.

Váš lékař se vás zeptá na datum vaší poslední menstruace a také na to, jak často pociťujete příznaky. Nebojte se diskutovat o všech svých příznacích, které mohou zahrnovat návaly horka, špinění, změny nálad, problémy se spánkem nebo sexuální problémy.

Menopauza je přirozený proces a váš lékař vám může odborně poradit. Příznaky, které popisujete, obvykle poskytují dostatek důkazů k diagnostice menopauzy.

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může provést výtěr z pochvy, aby otestoval její hodnoty pH, což může také pomoci potvrdit menopauzu. Vaginální pH je během vašeho reprodukčního věku asi 4,5. Během menopauzy stoupá vaginální pH na hodnotu 6.

Pokud máte příznaky menopauzy, může váš lékař nařídit testy, aby vyloučil další stavy, jako je selhání vaječníků nebo stav štítné žlázy. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • krevní test ke kontrole hladin folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a estrogenu
 • test funkce štítné žlázy
 • lipidový profil
 • testy na funkci jater a ledvin

Hormonální testy

Váš lékař může nařídit krevní test, aby zkontroloval hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a estrogenu. Během menopauzy se hladina FSH zvyšuje a hladina estrogenu klesá.

Během první poloviny vašeho menstruačního cyklu FSH, hormon uvolňovaný přední hypofýzou, stimuluje zrání vajíček a také produkci hormonu zvaného estradiol.

Estradiol je forma estrogenu, která je zodpovědná (mimo jiné) za regulaci menstruačního cyklu a podporu ženského reprodukčního traktu.

Kromě potvrzení menopauzy může tento krevní test odhalit známky určitých poruch hypofýzy.

Váš lékař může nařídit další krevní test ke kontrole hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH), protože hypotyreóza může způsobit příznaky podobné menopauze.

Nedávno schválený diagnostický test nazvaný Test PicoAMH Elisa měří množství antimullerovského hormonu (AMH) v krvi. Může pomoci vašemu lékaři určit, kdy vstoupíte do menopauzy, pokud jste to ještě neudělali.

Časná menopauza

Časná menopauza je menopauza, která začíná mezi 40. a 45. rokem života. Předčasná menopauza začíná ještě dříve, před 40. rokem věku. Pokud si začnete všímat symptomů menopauzy před dosažením 40 let, můžete zažít předčasnou menopauzu.

Předčasná nebo předčasná menopauza může nastat z mnoha důvodů, včetně:

 • chromozomální vady, jako je Turnerův syndrom
 • autoimunitní onemocnění, jako je onemocnění štítné žlázy
 • chirurgické odstranění vaječníků (ooforektomie) nebo dělohy (hysterektomie)
 • chemoterapie nebo jiné radiační terapie rakoviny

Pokud je vám méně než 40 let a neměla jste menstruaci déle než 3 měsíce, navštivte svého lékaře, aby vás otestoval na časnou menopauzu nebo jiné základní příčiny.

Váš lékař použije mnoho stejných testů uvedených výše pro menopauzu, zejména testy používané ke stanovení hladin estrogenu a FSH.

Časná menopauza může zvýšit riziko osteoporózy, srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Pokud máte podezření, že byste to mohli zažít, test na menopauzu vám může pomoci včas se rozhodnout, jak nejlépe zvládnout své zdraví a příznaky, pokud budete diagnostikováni.

Po diagnóze

Jakmile bude menopauza potvrzena, váš lékař prodiskutuje možnosti léčby. Pokud vaše příznaky nejsou závažné, možná nebudete potřebovat žádnou léčbu.

Váš lékař však může doporučit určité léky a hormonální terapie, které se vypořádají s příznaky, které mohou ovlivnit kvalitu vašeho života. Mohou také doporučit hormonální léčbu, pokud jste mladší, když dosáhnete menopauzy.

Některé příznaky mohou ztěžovat každodenní činnosti, jako je spánek, sex a relaxace. Můžete však provést změny životního stylu, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky:

 • V případě návalů horka pijte studenou vodu nebo nechte pokoj někde, kde je chladněji.
 • Při pohlavním styku používejte lubrikanty na vodní bázi, abyste minimalizovali nepohodlí způsobené vaginální suchostí.
 • Jezte výživnou stravu a poraďte se se svým lékařem o užívání doplňků, abyste se ujistili, že přijímáte dostatek živin a vitamínů.
 • Dopřejte si dostatek pravidelného cvičení, které může pomoci oddálit nástup stavů, ke kterým dochází s přibývajícím věkem.
 • Vyhněte se co nejvíce kofeinu, kouření a alkoholickým nápojům. To vše může způsobit návaly horka nebo ztížit spánek.
 • Dopřejte si dostatek spánku. Počet hodin potřebných pro dobrý spánek se u každého člověka liší, ale dospělým se obvykle doporučuje sedm až devět hodin za noc.

Nakupujte lubrikanty na vodní bázi online.

Menopauza může zvýšit vaše riziko dalších stavů, zejména těch, které jsou spojeny se stárnutím.

I nadále navštěvujte svého lékaře kvůli preventivní péči, včetně pravidelných kontrol a fyzických vyšetření, abyste se ujistili, že jste si vědomi všech podmínek, a abyste si zajistili nejlepší možné zdraví, když stárnete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY