Typy žaludečních vředů

Existují čtyři typy žaludečních vředů. Každý typ se vyskytuje na jiné části výstelky žaludku. Ty se liší od duodenálních vředů, i když se vyvíjejí poblíž a mají podobné příčiny a příznaky.

Žaludeční vředy, nazývané také žaludeční vředy, jsou vředy, které se tvoří v žaludeční výstelce.

Žaludeční vředy jsou nejčastěji výsledkem zánětu způsobeného infekcí bakterií Helicobacter pylori (H. pylori) nebo dlouhodobým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Muži starší 60 let mají větší pravděpodobnost, že dostanou žaludeční vředy, ale mohou se objevit u lidí jakéhokoli pohlaví nebo věku.

Lékaři mohou klasifikovat žaludeční vředy na základě jejich umístění v žaludku. Léčba všech typů žaludečních vředů obvykle zahrnuje antibiotika a léky na snížení žaludeční kyseliny.

Je rozdíl mezi žaludečním vředem a peptickým vředem?

Žaludeční vřed je druh peptického vředu. Mezi peptické vředy patří také vředy dvanáctníku, které se tvoří na horní části tenkého střeva.

Je možné mít současně žaludeční a dvanáctníkové vředy. Tyto jsou známé jako gastroduodenální vředy.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou typy žaludečních vředů?

Lékaři řadí žaludeční nebo žaludeční vředy do čtyři typyv závislosti na jejich umístění v žaludku:

 • Typ 1: Žaludeční vředy typu 1 se tvoří v blízkosti menšího zakřivení — krátké, zakřivené, pravé hranice žaludku. To je nejčastější místo pro vytvoření žaludečního vředu.
 • Typ 2: Žaludeční vředy typu 2 se obvykle nacházejí v blízkosti duodena nebo pylorického kanálu, kde se žaludek setkává s horní částí tenkého střeva (duodenum). Žaludeční vředy 2. typu se vyskytují současně s vředy v duodenu.
 • Typ 3: Vředy 3. typu se nacházejí v prepylorické oblasti žaludku, která se nachází těsně nad pylorem. Pylorus je otvor do tenkého střeva.
 • Typ 4: Žaludeční vředy typu 4 se tvoří výše na menším zakřivení žaludku poblíž kardie. Kardie je část žaludku, která je nejblíže jícnu.

Jak se liší příznaky mezi typy žaludečních vředů?

Hlavním příznakem žaludečního vředu je hlodavá nebo pálivá bolest uprostřed žaludku. Ale ne všechny žaludeční vředy jsou bolestivé. Některé vředy nezpůsobují žádné příznaky, dokud nevedou ke komplikacím.

Na rozdíl od žaludečních vředů typu 1 a 4 způsobují žaludeční vředy typu 2 a 3 také nadměrné vylučování žaludeční kyseliny. Příznaky nadměrné sekrece kyseliny mohou zahrnovat:

 • pocit pálení na hrudi a krku běžně nazývaný pálení žáhy nebo kyselý reflux
 • hlodavá bolest žaludku může být horší na prázdný žaludek
 • nevolnost nebo zvracení

 • nadýmání
 • průjem

Jsou duodenální vředy typem žaludečních vředů?

Duodenální vřed je peptický vřed, který se tvoří v první části tenkého střeva (dvanáctníku). Stejně jako žaludeční vředy jsou nejčastějšími příčinami duodenálních vředů infekce H. pylori a těžké užívání NSAID v anamnéze.

Duodenální vředy ne vždy způsobují příznaky. Pokud ano, příznaky mohou zahrnovat bolest žaludku, nadýmání, nevolnost a zvracení.

Rozdíl mezi duodenálním vředem a žaludečním vředem nelze vždy rozpoznat pouze na základě příznaků. Sníst jídlo však obvykle pomůže ulevit od bolesti z duodenálního vředu, ale obvykle zhorší bolest způsobenou žaludečním vředem.

Jak ovlivňuje typ žaludečního vředu léčbu?

Typ žaludečního vředu obvykle neovlivňuje léčbu. Pokud je vřed způsoben infekcí H. pylori, léčba bude zahrnovat antibiotika a inhibitory protonové pumpy (PPI), což jsou léky, které snižují sekreci kyseliny.

Jak se vřed hojí, může lékař také doporučit vyhýbat se některým jídlům, jako je káva, kořeněná jídla a alkohol.

Pokud je žaludeční vřed způsoben dlouhodobým užíváním NSAID, lékař vás požádá, abyste přestal(a) užívat NSAID, aby se vřed mohl zahojit.

Pokud se vřed nezhojí po 12 týdnů nebo zaznamenáte komplikace, možná budete potřebovat chirurgický zákrok k odstranění vředu a zastavení sekrece kyseliny. Přesný typ chirurgické techniky, kterou váš chirurg používá, se může lišit v závislosti na typu žaludečního vředu, který máte.

Jak typ žaludečního vředu ovlivňuje váš výhled?

Většina žaludečních vředů časem a lékařskou léčbou zmizí, bez ohledu na typ.

Pokud se neléčí, žaludeční vředy mohou způsobit komplikace, jako jsou:

 • krvácení, protože vřed opotřebovává žaludeční výstelku

 • perforace, kdy se vřed stane dostatečně hluboký, aby způsobil díru ve stěně vašeho žaludku

 • zablokování způsobené jizvou

Žaludeční vředy mohou také zvýšit vaše riziko rakoviny žaludku.

Pokud žaludeční vřed vyžaduje operaci, typ žaludečního vředu by mohl ovlivnit výhled. Například vředy typu 4 mohou být pro chirurga náročnější na operaci kvůli jejich umístění vysoko podél menšího zakřivení žaludku.

Existují čtyři typy žaludečních vředů a typ závisí na umístění v žaludku. Příčina, příznaky a léčba jsou u všech typů podobné. Ale pokud je váš žaludeční vřed natolik závažný, že vyžaduje operaci, lékaři zváží typ, než se rozhodnou, jak jej operovat.

Většina žaludečních vředů se léčbou časem zahojí, ale pokud se neléčí příliš dlouho, může vést ke komplikacím. Promluvte si s lékařem, pokud pociťujete bolesti žaludku před jídlem nebo po jídle nebo vás pravidelně pálí žáha.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY