Účinky hypertenze na tělo

Hypertenze nebo vysoký krevní tlak je, když vaše krev prochází krevními cévami s větší silou, než je považováno za zdravé. Když je krevní tlak vysoký, může časem poškodit stěny tepen a cév. To vede k nebezpečným komplikacím a dokonce smrti, pokud se neléčí.

Krevní tlak se měří systolickým nad diastolickým tlakem. Systolický znamená tlak, když srdce bije, a diastolický tlak, když srdce mezi údery odpočívá. U průměrného dospělého je hodnota krevního tlaku považována za normální, pokud je nižší než 120/80 mmHg.

Vysoký krevní tlak nemá žádné příznaky, dokud nezačnete pociťovat komplikace. Proto je důležité nechat si ten svůj pravidelně kontrolovat a znát svá čísla.

Oběhový systém

Škody způsobené vysokým krevním tlakem začínají malé a postupem času narůstají. Čím déle to bude nediagnostikované nebo nekontrolované, tím závažnější jsou vaše rizika.

Vaše krevní cévy a hlavní tepny rozvádějí krev po celém těle a dodávají ji do životně důležitých orgánů a tkání. Když se tlak, při kterém krev cestuje, zvýší, začne poškozovat stěny tepen.

Poškození začíná jako malé slzy. Jakmile se začnou tvořit tyto trhliny ve stěně tepny, špatný cholesterol protékající krví se začne vázat na slzy. Stále více cholesterolu se hromadí ve stěnách, čímž se tepna zužuje. Méně krve může projít.

Když se správné množství krve nemůže pohybovat zablokovanou tepnou, způsobí poškození tkáně nebo orgánu, do kterého se má dostat. V srdci to může znamenat bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep nebo infarkt.
Srdce musí také více pracovat, ale je méně účinné při vysokém krevním tlaku a ucpaných tepnách. Práce navíc může nakonec vést ke zvětšení levé komory, což je část srdce, která pumpuje krev do těla. To vás také vystavuje vyššímu riziku srdečního infarktu.

Srdeční selhání je, když vaše srdce zeslábne a poškodí se tak vysokým krevním tlakem, těžkou prací nebo předchozím infarktem, že přestane být schopno účinně pumpovat krev vaším tělem. Mezi příznaky srdečního selhání patří:

  • dušnost
  • potíže s dýcháním
  • otoky nohou, kotníků, nohou nebo břicha

  • cítit se unaveně

Vysoký krevní tlak může také způsobit vytvoření výdutě v poškozené tepně. Toto je známé jako aneuryzma. Boule se zvětšuje a zvětšuje a často není nalezena, dokud nezpůsobí bolest tlakem na jinou oblast těla nebo praskne.

Prasklé aneuryzma může být smrtelné, pokud je v jedné z vašich hlavních tepen. To se může stát kdekoli v těle.

Nervový systém

Vysoký krevní tlak může hrát roli v demenci a kognitivním poklesu v průběhu času. Snížený průtok krve mozkem způsobuje problémy s pamětí a myšlením. Můžete mít potíže se zapamatováním nebo pochopením věcí nebo ztratit pozornost během konverzace.

Stejné poškození, jaké vysoký krevní tlak způsobuje krevním cévám a tepnám v srdci, se může stát i tepnám v mozku. Když dojde k většímu ucpání mozku krví, nazývá se to mrtvice. Pokud části mozku nemohou získat kyslík, který dostávají z krve, buňky začnou odumírat.

Vaše míra přežití a pravděpodobnost trvalého poškození mozku závisí na tom, jak závažná je mrtvice a jak rychle dostáváte léčbu.

Krevní cévy v očích mohou být také poškozeny. Pokud prasknou nebo krvácejí, může to způsobit potíže se zrakem, jako je rozostření nebo slepota. Hromadění tekutiny pod sítnicí se nazývá choroidopatie.

Kosterní soustava

Vysoký krevní tlak může způsobit ztrátu kostní hmoty, známou jako osteoporóza, zvýšením množství vápníku, kterého se vaše tělo zbavuje při močení. Ohroženy jsou zejména ženy, které již prošly menopauzou.

Osteoporóza oslabuje vaše kosti a usnadňuje zlomeniny a zlomeniny.

Dýchací systém

Stejně jako mozek a srdce mohou být tepny v plicích poškozeny a zablokovány. Když se tepna, která vede krev do vašich plic, ucpe, nazývá se to plicní embolie. To je velmi vážné a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Aneuryzma může také nastat v plicích.

Spánková apnoe je porucha spánku, která způsobuje hlasité chrápání a přerušení dýchání během nočního spánku. Lidé se spánkovou apnoe se často necítí odpočatí, když se ráno probudí. Výzkum spojil tento stav s vysokým krevním tlakem, protože mnoho lidí, u kterých je diagnostikována spánková apnoe, má také vysoký krevní tlak.

Rozmnožovací systém

Vaše pohlavní orgány využívají při vzrušení zvýšený průtok krve. Když vysoký krevní tlak způsobí ucpání krevních cév vedoucích do penisu nebo vagíny, může dojít k sexuální dysfunkci.

Muži mohou mít problém dosáhnout a udržet erekci a ženy mohou zažít:

  • snížené vzrušení
  • vaginální suchost
  • potíže s orgasmem

Močový systém

Vaše ledviny pomáhají odstraňovat odpad z krve, regulují objem a tlak krve a filtrují odpad močí. Aby to mohli dělat dobře, potřebují zdravé cévy.

Vysoký krevní tlak může poškodit větší krevní cévy vedoucí do ledvin a menší cévy uvnitř ledvin. Postupem času toto poškození brání ledvinám, aby správně vykonávaly svou práci. Toto se nazývá onemocnění ledvin a může vést k selhání ledvin.

Vysoký krevní tlak je jednou z hlavních příčin selhání ledvin. Lidé se selháním ledvin již nemají schopnost odstraňovat odpad z těla a budou potřebovat dialýzu nebo transplantaci.

Hypertenze způsobuje poškození pomalu po dlouhou dobu bez znatelných příznaků. Proto je důležité praktikovat zdravé návyky, jako je pravidelné cvičení a dieta s nízkým obsahem cukru, soli a nezdravých tuků.

Měli byste si také nechat změřit krevní tlak a znát svá čísla. Krevní tlak lze řídit a vědomí svého vysokého krevního tlaku může vám i vašemu lékaři pomoci jej lépe kontrolovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY