Váš průvodce léčbou bolesti související s lupusem

Mnoho lidí pociťuje chronickou bolest způsobenou lupusem, ale existuje stejně mnoho léčebných postupů, které vám pomohou.

Bolest je jedním z nejčastějších příznaků lupusu. Mnoho lidí s lupusem pociťuje chronickou bolest a pro některé lidi je tato bolest závažná. Bolest lupusu se může vyskytovat v celém těle a může ztěžovat každodenní činnosti.

Léčba bolesti lupusu závisí na závažnosti příznaků a na tom, co pro vás nejlépe funguje, ale často zahrnuje fyzikální terapii, léky zmírňující bolest a imunosupresivní léky.

Pro mnoho lidí s lupusem jsou domácí úlevové metody, jako je odpočinek a teplo, také důležitou součástí zvládání bolesti.

Jaký druh bolesti způsobuje lupus?

Lupus způsobuje zánět v celém těle. To často vede k bolestivým otokům kloubů a ztuhlosti svalů. Lidé s lupusem běžně pociťují bolest v krku, ramenou, pažích, rukou a nohou. Bolest se někdy pohybuje a postihuje různé klouby v různých časech.

Lupus může také vést k jiným typům bolesti. To zahrnuje:

 • Hypermobilita: Hypermobilita způsobuje, že vaše klouby jsou příliš pružné. To může vést k potížím s rovnováhou, bolesti a vykloubení kloubů.
 • Fibromyalgie: Fibromyalgie je častější u lidí s lupusem než u lidí bez lupusu. Fibromyalgie způsobuje bolest po celém těle.
 • Bolest třísel: Lupus může vést k vážné komplikaci zvané avaskulární nekróza, která může vést k poškození kostí a bolesti. Tato komplikace nastává, když je narušeno zásobování kostí krví. Je důležité informovat svého lékaře, pokud zaznamenáte tento typ bolesti, aby jej mohl rychle řešit.

Proč je bolest lupusu horší v noci?

Bolest je horší v noci u řady autoimunitních a bolestivých stavů, včetně lupusu. Lékaři a lékařští výzkumníci přesně nevědí, co způsobuje tento nárůst bolesti. Může to být způsobeno tím, že denní léky se v noci míjejí, nebo protože hladiny hormonů a bílkovin ve vašem těle během noci klesají.

Například vaše tělo přes noc uvolňuje méně hormonu kortizolu, což může zvýšit zánět. Navíc, když spíte, vaše tělo uvolňuje více určitých chemikálií, jako je melatonin a prolaktin. To vede k větší aktivitě imunitního systému a může vést k většímu zánětu.

Jak dlouho trvá lupusová bolest?

Příznaky lupusu se mohou lišit. I když bolest ano ne každý s lupusem zažije stejnou úroveň bolesti a ne každý bude mít bolest, která trvá stejně dlouho.

Někteří lidé mohou mít mírnou bolest, která přichází a odchází, zatímco jiní mají silnou bolest téměř každý den. Navíc může být lupus nepředvídatelný, dokonce i od vzplanutí ke vzplanutí u stejné osoby.

Osoba s lupusem může mít vzplanutí, které trvá jen jeden den a zažívá mírnou bolest. O několik týdnů později by stejná osoba mohla mít vzplanutí silné bolesti, která trvala 2 týdny.

Jak léčíte lupusovou bolest?

Existuje několik způsobů, jak zvládnout lupusovou bolest. Vy a váš lékař můžete spolupracovat, abyste našli léčbu, která nejlépe vyhovuje vám a vašemu životnímu stylu. Možná budete muset vyzkoušet několik různých věcí, než najdete nejlepší plán pro svůj plán.

Možnosti léčby lupusové bolesti zahrnují:

 • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může pomoci posílit vaše svaly, aby lépe podporovaly vaše klouby. Fyzikální terapeut vás také může naučit techniky zvládání bolesti.
 • Léky proti bolesti: Léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), kortikosteroidy a léky na uvolnění svalů, mohou pomoci zmírnit bolest lupusu.
 • Imunosupresivní léky: Imunosupresivní léky mohou pomoci snížit zánět v celém těle.
 • Alternativní léčba: Někteří lidé uvádějí, že alternativní léčby, jako je akupunktura, masážní terapie, meditace, chiropraktická péče nebo akupresura, jim pomáhají zvládat lupusovou bolest.

Co pomáhá při lupusové bolesti doma?

Existuje několik kroků, které můžete udělat, abyste zvládli lupusovou bolest doma. Tyto zahrnují:

 • Získání cvičení: Cvičení s nízkým dopadem vám může pomoci zvládnout bolest. Fyzioterapeut vám může pomoci vytvořit cvičební plán.
 • Použití tepla: Použití tepla může snížit vaši bolest. Pro jednoduchý přístup můžete vyzkoušet horkou koupel nebo sprchu. Můžete také použít horký obklad, nahřívací podložku nebo ručník přímo na bolestivý kloub.
 • Dostatek odpočinku: Zajištění dostatečného odpočinku může pomoci vašemu tělu zotavit se a může snížit bolest.
 • Vyhněte se bolestivým pohybům: Mohou existovat určité pohyby nebo činnosti, které jsou vždy bolestivé. Věnování pozornosti tomu, jak se během dne cítíte, vám může pomoci tyto činnosti rozpoznat a následně se jim vyhnout.
 • Snížení stresu: Stres může zvýšit svalové napětí a zhoršit vaši bolest. Snížení úrovně stresu může snížit vaši bolest.

Kdy byste měli jít na pohotovost pro lupus?

Bolest lupusu je chronická a často ji lze zvládnout doma a s pomocí vašeho lékaře. Jsou však chvíle, kdy možná budete muset vyhledat neodkladnou lékařskou péči. Lupus je a lékařská pohotovost pokud zaznamenáte některý z následujících případů:

 • silná bolest žaludku
 • silná bolest na hrudi
 • horečka nad 102 °F (39 °C)
 • otoky v rukou nebo nohou

 • záchvat
 • rychlé změny nálady
 • zmatek
 • nadměrné krvácení nebo modřiny
 • dušnost
 • kombinace závažných příznaků, jako je vysoká horečka, ztuhlý krk a bolest hlavy

Život s lupusem

Život s chronickým a bolestivým stavem, jako je lupus, může být ohromující a izolující, ale nemusíte to zvládnout sami. Existují zdroje, na které se můžete obrátit s žádostí o pomoc, včetně:

 • Lupus Research Alliance (LRA): Když navštívíte LRA, najdete komunitní fórum, kde se spojíte s dalšími lidmi, kteří mají lupus. Tato organizace se také věnuje výzkumu a advokacii.
 • Lupus Foundation of America: Lupus Foundation of America je skvělým zdrojem, pokud hledáte místní a online podporu. Mohou vám pomoci najít podpůrné skupiny komunity, lékařské odpovědi, finanční pomoc a další.
 • Autoimunitní asociace: U Autoimmune Association najdete zdroje, jako jsou vzdělávací materiály, podpůrné skupiny, párování lékařů a další.
 • Skupiny podpory připojení bolesti: Online podporu a komunitu pro chronickou bolest můžete najít kterýkoli den v týdnu se skupinou podpory spojení bolesti.

Odnést

Lupus je bolestivý stav, který může být obtížné zvládnout. Bolest se může vyskytovat v celém těle a může ztěžovat radost z každodenního života. Někteří lidé pociťují bolest, která se přes noc zhoršuje a přerušuje spánek.

Léčba může pomoci zmírnit bolest. Nejlepší léčba závisí na faktorech, jako je závažnost vašich příznaků a váš životní styl.

Mezi běžné možnosti léčby patří medikace a fyzikální terapie. Mnoho lidí také používá domácí metody zmírnění bolesti, jako je cvičení s nízkým dopadem a teplo.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY