Váš průvodce možnostmi operace AC kloubu

Váš akromioklavikulární (AC) kloub poskytuje stabilitu a pohyb v rameni. Když dojde k vážnému poranění, operace AC kloubu je jednou z možností, jak vám pomoci obnovit funkci.

AC kloub se nachází tam, kde se vaše klíční kost setkává s nejvyšším bodem vaší lopatky. Je to synoviální kloub rovinného typu, což je spojení kostí spojených vazy, které jim umožňují klouzat a posouvat, ale ne kloub.

Úrazy AC kloubů představují více než 40 % ze všech poranění ramene, přičemž nejčastější příčinou je přímé trauma. Poranění AC kloubu se nazývá „oddělení ramene“. Může být menší nebo závažná a může být kandidátem na chirurgickou opravu.

Typy operací AC kloubů

Operace AC kloubu je vyhrazena pro těžká poranění, která mají velký kostní posun nebo úplné natržení vazu, nebo zranění, která se při konzervativních přístupech nehojí dobře.

AC separace kloubů jsou odstupňovány podle toho, co se nazývá Rockwoodův klasifikační systém, který zvažuje závažnost poškození kloubu a okolního svalového systému. V tomto systému jsou separace typu III až VI ty, které s největší pravděpodobností vyžadují chirurgickou opravu. Mnoho separací AC kloubů typu III lze také zvládnout bez operace.

Pokud potřebujete operaci AC kloubu, zaměření zahrnuje opravu vazů a opětovné vyrovnání vašich kostí, jejich zajištění do polohy pomocí chirurgického hardwaru.

Rekonstrukce vazů

Oprava vašich AC kloubních vazů závisí na tom, jak vážně byly poškozeny. Neúplné slzy může být potřeba pouze sešít. Pokud trhlina vyžaduje celkovou rekonstrukci, použije se šlachový štěp z jiné části vašeho těla nebo od dárce k obnovení stabilizačních vazů kloubu.

Ukázka, jak vypadá operace AC kloubu rekonstrukce vazu.
Ilustroval Jason Hoffman

Šrouby

Bosworthův šroub je kus chirurgického hardwaru, který se používá k vyrovnání a stabilizaci vašeho AC kloubu dočasným připojením klíční kosti k vaší lopatce.

Ukázka toho, jak se šrouby používají při operacích AC kloubů.
Ilustroval Jason Hoffman

Desky

Klíční hákové dlahy jsou dalším způsobem, jak znovu zarovnat AC kloub a udržet jej stabilní, zatímco se hojí. Háčkové dlahy používají menší šrouby k připevnění ploché části dlahy k vaší klíční kosti, zatímco prodlužovací háky ve tvaru „L“ se zaháknou pod část vaší lopatky zvanou akromion.

Ukázka toho, jak se kovové desky používají při operaci AC kloubů.
Ilustroval Jason Hoffman

Elektrické vedení

Kabeláž napínacím pásem je další metodou fixace, která znovu spojí klíční kost s lopatkou. Jeho umístění je velmi podobné hákové destičce, ale ke spojení kostí používá drát, což může poskytnout širší rozsah pohybu.

Ukázka toho, jak se kovové dráty používají při operacích AC kloubů.
Ilustroval Jason Hoffman

Endotlačítka

Endobuttons jsou přesně taková — titanová tlačítka. S tímto minimálně invazivním přístupem vám chirurg vyvrtá malé otvory do klíční kosti a klíční kosti a prostrčí drát, aby zarovnal poraněné kosti. Titanové knoflíky se připevňují ke každému konci utaženého drátu, aby se obnovila integrita spoje.

Ukázka toho, jak se titanová tlačítka Endo používají při operacích AC kloubů.
Ilustroval Jason Hoffman

Debridement

Pokud jste žili s chronickými AC kloubními problémy, můžete být kandidátem na debridement, což je postup, který odstraňuje trosky a poškozenou tkáň, které mohou způsobovat bolest nebo omezovat funkci kloubu.

Ukázka toho, jak se kostní debridement používá při operacích AC kloubů.
Ilustroval Jason Hoffman

Klady a zápory operace AC kloubu

O výhodách operace AC kloubu se diskutuje. Obecně umožňuje, aby vaše kosti byly správně umístěny pro hojení, což může snížit šance na deformaci ramene.

Nějaký výzkum naznačuje, že operace AC kloubů může také pomoci vysoce náročným sportovcům a lidem pracujícím s manuálními pracemi vrátit se k těmto činnostem dříve as menšími prostoji souvisejícími s bolestí.

Jiný výzkum říká opak – ukazuje, že AC chirurgická fixace vytváří zvláště dlouhé doby zotavení pro lidi v manuální práci a vysoce náročných sportech.

Celkově nemusí být výsledky operace AC kloubu o tolik lepší než konzervativní léčba.

Podle přehledu z roku 2019 nemusí být operace lepší než konzervativní léčba, pokud jde o obnovení funkce ramene, návrat k dřívějším aktivitám nebo zlepšení kvality života 1 rok po léčbě.

Ve skutečnosti se v přehledu uvádí, že po 6 měsících zotavení se výsledky jevily lepší u lidí ve skupině s konzervativní léčbou.

Podobné nálezy byly zaznamenány již dříve. A recenze 2017 ukazuje, že ani u těžkých AC poranění nebyly pozorovány žádné dlouhodobé rozdíly mezi chirurgickými a nechirurgickými přístupy.

Chirurgie také přichází s a vyšší sazba vedlejších účinků, včetně:

  • artritida
  • infekce v místě operace
  • zlomeniny
  • podráždění kostí
  • impingement ramene
  • snížená pohyblivost ramen
  • kostní degenerace

Úspěšnost operace AC kloubu

To, že operace AC kloubu má podobné výsledky jako konzervativní léčba, neznamená, že je neúčinná.

Podle revize z roku 2022 přináší operace AC kloubu často uspokojivé výsledky, s více než 80 % pacientů ve studiích, kteří zaznamenali podstatné přínosy.

Chirurgie může být také úspěšná, i když ji hned nepodstoupíte.

Ve studii z roku 2021 vědci zjistili, že opožděná chirurgická léčba fixace AC kloubu byla stejně přínosná jako včasné intervence.

Cena a pokrytí operace AC kloubu

Náklady na operaci AC kloubu se mohou pohybovat mezi 5 000 a 9 000 USD, v závislosti na typu operace, zahrnutí opravy vazů a nákladech na odstranění chirurgického hardwaru v následných postupech.

Podle odhadů Medicare byly celostátní průměrné náklady v roce 2022 mezi 4 534 a 6 987 $. Toto číslo zahrnuje pouze chirurgické zařízení a poplatek za lékaře.

Pojištění

Pokud jde o pokrytí nákladů na operaci AC kloubu, můžete se setkat s určitými problémy.

Bez jasných standardů, kdy (nebo zda) je operace nezbytně nutná, mohou některé soukromé společnosti vyžadovat, abyste nejprve vyzkoušeli konzervativní léčbu nebo poskytli další podrobnosti, jako je druhý názor.

Pokud se ukáže, že je nutná operace AC kloubu, vaše pokrytí bude záviset na vaší individuální politice.

Medicare pokryje až 80 % lékařsky nezbytných operací AC kloubů.

Zotavení po operacích AC kloubů

Zotavení po operaci AC kloubu může trvat až 6 měsíců nebo déle.

Na začátku budete požádáni, abyste dodrželi 6týdenní období imobilizace v závěsu. Aplikace ledového obkladu na rameno a léky proti bolesti vám mohou pomoci udržet si pohodlí. Během této doby může váš rehabilitační specialista zavést základní pohyby zápěstím a loktem, ale zatím nic pro vaše rameno.

Po 6 týdnech, pokud se uzdravujete podle očekávání, se používání závěsu pomalu snižuje a můžete začít pracovat na strukturovaných cvičeních pro rozsah pohybu.

Může trvat několik měsíců, než vám bude dovoleno zvednout ruku nad 90 stupňů. I když můžete, zotavení se zaměří na budování síly a dosažení plného rozsahu pohybu až do 6 měsíců.

Vyplatí se operace AC kloubu?

Neexistuje žádná univerzální odpověď, kdy je operace AC kloubu nejlepší volbou. Je to rozhodnutí, které zohledňuje, jak vážné je vaše zranění, váš věk, aktuální úroveň aktivity a jak důležitá je pro vás pohyblivost ramen v budoucnu.

Vždy je v pořádku vyhledat více lékařských posudků v situacích, kdy konzervativní léčba může mít podobné výsledky.

Bylo to užitečné?

Operace AC kloubu je možností pro stabilizaci vašeho AC kloubu, pokud se poraní. Zahrnuje vyrovnání klíční kosti a lopatky pomocí lékařského vybavení, jako jsou šrouby, destičky, dráty nebo titanové knoflíky.

Může také zahrnovat rekonstrukci nebo debridement vazů, chirurgické odstranění trosek a poškozených kloubních tkání.

Chirurgie sice nabízí způsob, jak zajistit správné umístění kosti během procesu hojení, ale neexistuje žádný jasný přínos operace AC kloubu oproti konzervativní léčbě.

Každá klinická situace je jedinečná. Ujistěte se, že své cíle a očekávání jasně sdělíte svému lékaři. Jedině tak můžete optimalizovat výsledky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY