Vaše možnosti léčby aktinické keratózy

Možnosti léčby aktinické keratózy nebo stařeckých skvrn zahrnují místní podávání léků nebo procedury v ordinaci. Lékař nebo specialista na péči o pleť může nabídnout pokyny k nejlepšímu přístupu.

RapidEye/Getty Images

Aktinická keratóza je běžné kožní onemocnění, které se objevuje na kůži vystavené slunci. Vytváří šupinaté, zbarvené hrbolky nebo léze, které se mohou objevit na obličeji, pažích a rukou. Tyto značky se také nazývají „stářecké skvrny“.

Léčba aktinické keratózy není jen kosmetická. Léčba může také pomoci předcházet rakovině kůže, protože 5 % až 10 % lézí aktinické keratózy se podle Skin Cancer Foundation stane rakovinou.

Vzhledem k tomu, že obvykle nemůžete říci, které léze budou představovat riziko pro vaše zdraví, může vám lékař nebo dermatolog doporučit proaktivní přístup a zbavit se všech skvrn, které máte.

Váš léčebný program může zahrnovat chemické procedury, chirurgii, léky nebo kombinaci těchto tří. Nejlepší přístup pro vás bude obvykle záviset na počtu lézí, které máte, vzhledu vašich lézí aktinické keratózy a vaší osobní zdravotní anamnéze.

Čtěte dále a zjistěte, která léčba aktinické keratózy může být pro vás tou správnou volbou.

Postupy v kanceláři

Postupy zahrnují ošetření prováděné vyškoleným odborníkem, který používá specializované vybavení v lékařské ordinaci.

Chirurgie a další postupy obvykle přinášejí výsledky dříve než domácí léčba, ale mohou také způsobit větší bolest. Některé mohou zahrnovat další vedlejší účinky, včetně rizika zjizvení.

Fotodynamická terapie

Při tomto postupu váš dermatolog „natře“ vaše skvrny aktinické keratózy chemickým prostředkem. Poté budete sedět ve tmě 60 až 90 minut, aby se chemikálie vsákly do pokožky. Dále váš dermatolog zapne lampu, která produkuje červené nebo modré světlo. Světlo aktivuje chemikálii a ničí léze.

Tento postup může fungovat při léčbě řady skvrn, aniž by došlo k poškození kůže mezi nimi. Ošetřená kůže se ale po zákroku může cítit trochu spálená nebo oteklá.

Budete také muset hrát takříkajíc za upíra a vyhýbat se slunečnímu záření po dobu alespoň 48 hodin poté. Část chemického činidla se může zdržovat na povrchu vaší pokožky a nechcete ji náhodou znovu aktivovat a spálit se.

V některých případech možná budete potřebovat druhé kolo fotodynamické terapie. Můžete se vrátit 3 týdny po první schůzce.

Chemické piliny

Při tomto postupu dermatolog nebo jiný vyškolený zdravotnický pracovník pokryje vaši pokožku kyselinou trichloroctovou, chemickým činidlem, které způsobí, že svrchní vrstvy pokožky sklouznou.

Poté si můžete všimnout určitého zánětu, změny barvy a bolestivosti, ale během několika týdnů znovu vyroste nová kůže.

Stejně jako fotodynamická terapie dokáže chemický peeling ošetřit řadu skvrn na široké ploše.

Podle a revize 2020 ve srovnání s chemickým peelingem a fotodynamickou terapií chemický peeling představuje určité riziko zjizvení, ale bývá méně bolestivý než fotodynamická terapie.

Kryochirurgie

Dermatolog může doporučit kryochirurgii, pokud máte jen několik lézí v omezené oblasti.

Tento postup využívá kapalný dusík. Dermatolog ho buď nastříká na každé ložisko, nebo ho potře vatovým tamponem. Tekutý dusík je velmi studený a při aplikaci může trochu štípat.

Aktinické keratózy mohou odpadnout během několika dnů po ošetření. Než odpadnou, může se na nich vytvořit kůrka nebo se na nich objevit puchýře, ale to je přirozená součást procesu.

Léze často odpadnou po jediné návštěvě, ale možná budete potřebovat několik cyklů léčby, než skvrny zmizí.

Laserový resurfacing

Jak jeho název napovídá, laserový resurfacing spálí povrchovou vrstvu vaší pokožky laserem. Tento postup se obvykle používá u aktinických keratóz na obličeji a pokožce hlavy. Lékař má velkou kontrolu nad tím, jak hluboko laser jde, takže laserový resurfacing může být zvláště užitečný u lézí na vašich citlivých rtech.

Není překvapením, že lasery mohou být bolestivé, takže pokud lékař plánuje ošetření hlubších vrstev kůže, může vám předem dát lokální anestetikum. V závislosti na typu použitého laseru můžete mít určité riziko zjizvení nebo ztráty pigmentu na kůži.

Vaše pokožka se po ošetření může cítit surová nebo bolavá, ale pravděpodobně se zahojí po 1 až 2 týdnech.

Kyretáž a elektrodesikace

Někdy mohou být tlusté skvrny aktinické keratózy odolný vůči léčbě. V těchto případech může lékař vaši lézi seškrábnout kyretou – tenkým nástrojem s ostrou lopatkou na konci.

Lékař může následovat elektrodesikací, což je postup, který využívá elektrické zařízení k ohřevu ošetřované oblasti. Elektrodesikace má dvě funkce: ničí všechny zbývající buňky aktinické keratózy a pomáhá předcházet nadměrnému krvácení.

Kvůli riziku zjizvení se kyretáž nedoporučuje pro aktinickou keratózu obličeje, pokud lékař nevěří, že byste mohli mít rakovinné místo.

Lokální léky

Topické léky zahrnují krémy, masti a gely, které aplikujete na povrch pokožky. Ačkoli tento druh léčby může trvat déle než procedury v ordinaci, můžete si léky aplikovat v pohodlí svého domova.

Dermatolog může předepsat topické léky, pokud máte několik skvrn v široké oblasti pokožky.

Pokud máte hodně aktinických keratóz, možná nebudete schopni odstranit každé jednotlivé místo. Ale mnoho léků může vyčistit alespoň 75 % lézí na kůži v prvním roce užívání léku. Léze na obličeji mají tendenci reagovat lépe na léky než ty na vašich pažích nebo rukou.

Léky schválené FDA

Food and Drug Administration (FDA) schválila následující léky pro léčbu aktinické keratózy:

 • 5-fluorouracil (5-FU)
 • imiquimod (IMQ)
 • diklofenak sodný (DFS)
 • tirbanibulin
 • ingenol mebutát (IM)

Dermatolog nebo jiný lékař může doporučit a předepsat správné léky pro vaše potřeby.

5-Fluoruracil (5-FU)

 • Názvy značek: Carac, Efudex a Fluoroplex jsou obchodní značky pro 5-FU.
 • Jak to použít: Krém budete nanášet dvakrát denně, dokud se léze neodlupují. To může trvat 2 až 4 týdny. Vaše léze se nemusí úplně zahojit do jednoho měsíce po ukončení užívání 5-FU.
 • Jak to funguje: To blokuje syntézu DNA a narušuje buněčné dělení v aktinických keratózách.
 • Vedlejší efekty: Můžete zaznamenat změnu barvy kůže, otok nebo krustu, ale riziko zjizvení je nízké.
 • Zvláštní ohledy: 5-FU může poškodit vyvíjející se plody, proto se vyhněte jeho užívání během těhotenství.

Imiquimod (IMQ)

 • Názvy značek: Aldara a Zyclara jsou obchodní značky pro IMQ.
 • Jak to použít: Předepisující lékař může doporučit aplikaci krému jednou nebo dvakrát týdně po dobu 12 až 16 týdnů.
 • Jak to funguje: IMQ stimuluje váš imunitní systém k produkci chemické látky zvané interferon, která napadá prekancerózní buňky.
 • Vedlejší efekty: Můžete zaznamenat svědění, otok, odlupování nebo změnu barvy kůže.
 • Zvláštní ohledy: Tento lék nemusí být nejlepší volbou, pokud máte poruchu imunodeficience.

Diklofenak sodný (DFS)

 • Názvy značek: Solaraze je obchodní značka pro DFS.
 • Jak to použít: Gel budete nanášet na pokožku dvakrát denně po dobu 2 až 3 měsíců.
 • Jak to funguje: DFS kombinuje nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID) diklofenak s kyselinou hyaluronovou, chemickou látkou, která pomáhá vyhlazovat pokožku.
 • Vedlejší efekty: DFS může způsobit svědění, vyrážku, suchost a šupinatění. Pokud máte citlivou pokožku, která tvrdě reaguje na 5-FU, může tento lék nabídnout jemnější alternativu.
 • Zvláštní ohledy: Protože NSAID mohou ovlivnit váš krevní oběh, měli byste se vyhnout použití DFS, pokud jste nedávno prodělali srdeční infarkt.

tirbanibulin

 • Názvy značek: Klisyri je obchodní značka pro tirbanibulin.
 • Jak to použít: Nanášejte mast jednou denně po dobu 5 dnů v řadě. Vyvarujte se mytí nebo dotyku oblasti po dobu 8 hodin po aplikaci masti.
 • Jak to funguje: Mast zabíjí rychle rostoucí buňky, jako jsou ty v aktinických keratózách, tím, že brání růstu určitých buněčných stavebních bloků.
 • Vedlejší efekty: V místě aplikace masti můžete zaznamenat mírné svědění a štípání.
 • Zvláštní ohledy: Protože tirbanibulin ničí buňky, vyhněte se jeho šíření do jakýchkoli vstupních bodů do vašeho těla, jako jsou vaše oči nebo rty. Budete ho chtít aplikovat pouze na obličej a pokožku hlavy.

Ingenol mebutát (IM)

 • Názvy značek: Picato je obchodní značka pro IM.
 • Jak to použít: Tento lék se dodává ve dvou silách: 0,015 % a 0,05 %. K ošetření skvrn na těle budete obvykle používat 0,05% gel jednou denně po dobu 2 dnů. K ošetření skvrn na obličeji budete obvykle používat 0,015% gel po dobu 3 dnů. Nedotýkejte se nebo nemyjte ošetřovanou oblast po dobu 6 hodin po aplikaci gelu.
 • Jak to funguje: Podobně jako tirbanibulin zabíjí IM rychle rostoucí kožní buňky. Poté vyzve imunitní systém vašeho těla, aby odstranil zbytek abnormálních buněk.
 • Vedlejší efekty: V ošetřované oblasti můžete mít krusty, odlupování, svědění nebo otoky.
 • Zvláštní ohledy: Stejně jako u tirbanibulinu se budete chtít vyhnout tomu, aby se gel dostal do očí nebo úst.

Jak zabránit aktinické keratóze

Jedním z nejlepších způsobů, jak chránit pokožku před aktinickou keratózou, je zabránit vzniku těchto skvrn. I když již několik skvrn máte, můžete podniknout kroky, abyste zabránili rozvoji dalších.

Několik užitečných strategií pro zdraví pokožky:

 • Aplikujte opalovací krém před každým venkovním dobrodružstvím: Poškození sluncem se kumuluje, takže i pár minut slunečního záření může v konečném důsledku poškodit vaši pokožku.
 • Opalovací krém opakujte každé 2 hodiny: Opalovací krém nenabízí trvalou ochranu. Většina opalovacích krémů po několika hodinách zmizí, takže si s sebou vezměte nějaký opalovací krém, který můžete znovu použít na dlouhé cesty.
 • Vyšší ochranný sluneční faktor (SPF) dělá lepší práci: Rozhodněte se pro opalovací krém s alespoň 30 SPF – to znamená, že blokuje 30krát více ultrafialových (UV) paprsků než nechráněná pokožka.
 • Noste oblečení na ochranu proti slunci: Všechny oděvy do určité míry blokují UV záření, ale tmavší, hustě tkané látky obecně nabízejí větší ochranu.
 • Najít stín: Pokud vše ostatní selže, můžete využít své prostředí k zakrytí slunce. Pokud jste venku, zkuste během nejsvětlejších částí dne odpočívat pod deštníkem, stromem nebo altánkem.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli se skvrny s aktinickou keratózou mohou zdát neškodné, některé se mohou stát rakovinnými, takže je důležité léčit všechny skvrny, jakmile si jich všimnete.

Léčebné metody se velmi liší, od jednodenních operací až po léčebné režimy, které trvají týdny. Dermatolog vám může nabídnout další rady ohledně toho, která léčba bude nejlépe vyhovovat vašim konkrétním potřebám.


Emily Swaim je nezávislá spisovatelka a redaktorka zabývající se zdravím, která se specializuje na psychologii. Má bakalářský titul v angličtině na Kenyon College a MFA v psaní na California College of the Arts. V roce 2021 získala certifikaci Board of Editors in Life Sciences (BELS). Více z její práce můžete najít na GoodTherapy, Verywell, Investopedia, Vox a Insider. Najděte ji Cvrlikání a LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY