Vše, co potřebujete vědět o endoskopickém ultrazvuku

Endoskopický ultrazvuk může ukázat abnormality, které mohou být přehlédnuty při zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) nebo počítačové tomografii (CT).

Co je endoskopický ultrazvuk?

Endoskopický ultrazvuk (EUS) spojuje dvě unikátní lékařské technologie a vytváří minimálně invazivní, ale vysoce účinný postup, který skenuje GI trakt a okolní orgány pro zjištění abnormalit.

EUS používá speciální typ tenké, osvětlené trubice (endoskop) nazývaný echoendoskop. Toto malé zařízení vysílá ultrazvukové vlny zevnitř těla, což lékařům poskytuje a lepší výhled než tradiční ultrazvuk břicha.

Zvukové vlny posílají data zpět GI specialistovi, který vidí všechny překážky, s nimiž se vlny setkávají, včetně malých hrudek nebo lézí.

Existují různé typy endoskopických ultrazvuků?

Existují dva typy vyšetřovacích postupů EUS: horní EUS a nižší EUS.

Během vyšetření horního gastrointestinálního (GI) traktu vám lékař zavede echoendoskop do krku. Trubice nezhorší vaši schopnost dýchat.

Horní EUS umožňuje lékaři podívat se na váš jícen, žaludek, tenké střevo, slinivku břišní a další okolní struktury.

Během vyšetření v dolní části GI vám lékař zavede echoendoskop do konečníku. Váš lékař může vidět váš konečník, sigmoidní tlusté střevo a tlusté střevo.

K čemu je endoskopický ultrazvuk?

Váš lékař může doporučit EUS k identifikaci hlavní příčiny řady gastrointestinálních stavů. To zahrnuje:

 • potíže s polykáním (dysfagie)

 • bolest břicha nebo nepohodlí
 • chronická zácpa nebo průjem
 • podezření na vředy nebo gastritidu
 • krvácející

Mohou také doporučit EUS, pokud mají podezření na nádor nebo lézi, zejména pokud se jiné skenování ukázalo jako neúspěšné při lokalizaci jakýchkoli abnormalit.

Váš lékař může připojit malou jehlu k endoskopu a použít ji k odebrání vzorku tkáně (biopsie) během vyšetření.

Kolik stojí endoskopický ultrazvuk?

Poskytovatelé pojištění, včetně Medicare a Medicaid, mohou hradit některé nebo všechny náklady na EUS. Většina poskytovatelů pojištění vyžaduje předchozí povolení, proto se předem poraďte se svou pojišťovnou.

Některé výzkumy naznačují, že EUS je o něco levnější než jiné diagnostické testy. Vaše celkové náklady závisí na následujícím:

 • vaši zeměpisnou polohu
 • zda se EUS provádí jako hospitalizační nebo ambulantní výkon
 • zda se EUS používá spolu s jinou diagnostikou
 • zda je odebrána biopsie

Pokud nemáte pojištění nebo ho vaše pojištění nekryje, promluvte si se svým lékařem. Mohou být schopni nabídnout péči na klouzavém finančním měřítku nebo nabídnout platební plán.

Jak se připravujete na endoskopický ultrazvuk?

Horní a dolní EUS vyžadují čistý trávicí trakt. Váš postup může být přeplánován, pokud váš GI trakt není v době vaší schůzky čistý.

Pokud je vaše schůzka ráno, obvykle nemůžete po půlnoci nic jíst ani pít, včetně žvýkaček nebo máty. Stále můžete užívat léky podle pokynů s malými doušky vody.

Pokud je vaše schůzka odpoledne, můžete obvykle konzumovat čiré tekutiny až 8 hodin před zákrokem. Do 8 hodin po zákroku nemůžete pít žádné tekutiny – včetně vody.

Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech volně prodejných lécích nebo lécích na předpis, které běžně užíváte. Před vyšetřením může být nutné dočasně vysadit nebo upravit některé léky.

V případě dotazů se jako vždy poraďte se svým lékařem a dodržujte jeho konkrétní doporučení.

Co se děje při endoskopickém ultrazvuku?

Lékař nebo jiný zdravotnický pracovník podá IV, aby dodal léky potřebné k zahájení sedace.

Pokud dostáváte horní EUS, může váš lékař aplikovat místní anestetikum do krku, aby byl postup pohodlnější. Umístí vám do úst kousací blok, který pomůže chránit vaše zuby a zabrání vám kousnout dalekohled.

Pokud máte nižší EUS, váš lékař aplikuje lokální anestetikum na konečník před zavedením sondy.

Váš lékař prozkoumá snímky na nedalekém monitoru. Pokud EUS odhalí podezřelou bulku, může váš lékař použít tenkou jehlu na sondě k odebrání vzorku tkáně.

Pokud EUS odhalí nepravidelný odběr tekutiny, jako je pseudocysta, může váš lékař použít echoendoskop k odebrání vzorku, umístění stentu nebo jeho odvodnění.

Co můžete očekávat po endoskopickém ultrazvuku?

Po EUS budete převezeni do zotavovací místnosti, kde budete sledováni, dokud vaše anestezie nevymizí. To obvykle trvá 1 až 2 hodiny.

Pokud byla provedena biopsie, může to trvat několik dní, než budou k dispozici výsledky. Jinak s vámi váš lékař probere vaše výsledky, než budete propuštěni.

Potřebuješ někoho, kdo tě potom odveze domů. Vozidlo nebo mechanické zařízení byste neměli ovládat až do následujícího dne.

Další často kladené otázky

Je endoskopický ultrazvuk bolestivý?

EUS je minimálně invazivní postup. Když se probudíte, můžete zažít následující:

 • bolest v krku, jazyk nebo oteklé rty po horním EUS
 • bolavý řitní otvor po nižší EUS
 • plynatost, nadýmání nebo žaludeční křeče

 • nevolnost nebo zvracení

Jaká rizika jsou možná při endoskopickém ultrazvuku?

Pokud váš lékař provede biopsii, můžete po vyšetření zaznamenat krvácení. Krvácení je obvykle minimální a nevyžaduje další sledování.

Ve vzácných případech můžete během procedury zaznamenat trhlinu ve výstelce střeva. K nápravě vážného natržení může být nutná operace.

Jak dlouho trvá endoskopický ultrazvuk?

Průzkumná EUS obvykle zabere méně než 60 minut, ale budete si muset vyhradit několik hodin na celou cestu přípravy, postupu a obnovy.

Kdy budete znát výsledky svého endoskopického ultrazvuku?

Váš lékař vám před propuštěním sdělí veškeré počáteční výsledky. Výsledky biopsie mohou vyžadovat více času.

Jaký je rozdíl mezi endoskopickým ultrazvukem a endoskopií?

Rozdíl mezi endoskopií a EUS je použití vysokofrekvenčního ultrazvuku k vyšetření GI traktu. K vyšetření vnitřní výstelky střeva se používá endoskopie. EUS lze použít k vyšetření sousední tkáně.

EUS může být doporučeno pro diagnostiku bolestí žaludku, lokalizaci nádorů nebo hodnocení rakovinných oblastí. Je to neinvazivní způsob vyšetření GI traktu bez nutnosti operace. EUS může zahrnovat horní nebo dolní GI trakt a může být dokončeno ambulantně.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY