Vše, co potřebujete vědět o stomiích

Co je stomie?

Stomie je otvor ve vašem břiše, který umožňuje odpadům opustit vaše tělo, spíše než projít vaším trávicím systémem. Používají se, když se část vašich střev nebo močového měchýře potřebuje vyléčit nebo odstranit.

Chcete-li vytvořit stomii, lékař přitáhne část vašeho tenkého nebo tlustého střeva na povrch vaší kůže a přišije ji k otvoru ve vašem břiše. Konec střeva vyprazdňuje odpad do stomického zařízení, což je sáček připojený k vaší stomii. Stomy jsou obvykle kulaté, červené a vlhké a měří asi 1 nebo 2 palce na šířku.

Mnoho lidí používá termíny „stomie“ a „stomie“ zaměnitelně, ale mají mírně odlišné významy:

 • An stomie odkazuje na skutečný otvor ve vašem břiše.
 • A stomie odkazuje na konec střeva, který je všitý do stomie.

Stomie mohou být trvalé nebo dočasné. Pokud máte orgán, který je trvale poškozený, pravděpodobně budete potřebovat trvalý. Pokud se však část vašeho střeva potřebuje na chvíli zahojit, můžete mít dočasnou stomii.

Jaké jsou různé typy?

Existuje několik typů stomií v závislosti na postupu použitém k jejich vytvoření:

 • Kolostomie. Stomie je vytvořena s částí vašeho tlustého střeva, známá také jako vaše tlusté střevo, aby obešla váš konečník. V některých případech si můžete nechat odstranit spodní část tlustého střeva, což vede k trvalé stomii. Kolostomie může být také dočasná, pokud se vaše tlusté střevo potřebuje vyléčit. Možná budete potřebovat kolostomii, pokud máte rakovinu tlustého střeva nebo konečníku, poranění tlustého střeva nebo blokádu tlustého střeva.

 • Urostomie. Váš lékař vám z tenkého střeva vyrobí váček. Připojí vaše močovody k tomuto vaku, takže moč může odtékat mimo vaše tělo, aniž by procházela močovým měchýřem. Možná budete potřebovat urostomii, pokud je váš močový měchýř nemocný nebo poškozený.

 • Ileostomie. Stomie je vytvořena pomocí vašeho tenkého střeva, takže odpad může obejít vaše tlusté střevo a konečník. Jedná se o nejčastější typ dočasné stomie, ale mohou být i trvalé. Možná budete potřebovat ileostomii, pokud máte Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu nebo rakovinu střev.

Bez ohledu na typ stomie, kterou máte, váš lékař pravděpodobně použije jednu z těchto dvou metod k jejímu vytvoření:

 • Ukončete stomii. Odříznutý konec střeva se protáhne stomií a přišije se k otvoru.
 • Smyčková stomie. Otvorem se protáhne smyčka střeva. Smyčka se poté přeřízne a oba konce se připevní ke stomii. Jeden otvor stomie je pro hlen, zatímco druhý je pro výkaly.

Co čekat

Před operací stomie k vytvoření stomie budete uvedeni do celkové anestezie. Váš lékař začne odstraněním všech nemocných nebo poškozených částí vašich střev před vytvořením stomie.

Po operaci dostanete instrukce, jak pečovat o stomii a stomickou pomůcku. Jakmile opustíte nemocnici, budete si muset pár dní odpočinout a několik týdnů se vyhýbat náročným aktivitám. Váš lékař vám také může doporučit, abyste prvních několik měsíců drželi dietu s nízkým obsahem vlákniny, dokud se vaše tělo přizpůsobí.

Během prvních několika týdnů po operaci si můžete všimnout, že máte hodně plynu, což je velmi normální. Vaše stomie se může během prvních měsíců také zmenšit, což je také normální a součástí procesu hojení.

Většina lidí se může vrátit do práce asi šest až osm týdnů po operaci.

O jaký druh péče jde?

Vaše stomická pomůcka obsahuje sáček, do kterého vaše stomie odtéká. V závislosti na typu sáčku, který máte, jej budete muset měnit každé tři až sedm dní. Když sáček vyměníte, očistěte pokožku kolem stomie teplou vodou a nechte ji úplně vyschnout. Nemusíte používat mýdlo, ale pokud ano, ujistěte se, že je velmi jemné a neparfemované, např. toto. Zatímco je sáček odstraněn, hledejte jakékoli známky podráždění, krve nebo změny velikosti a barvy vaší stomie. Pokud zaznamenáte některý z těchto stavů, zavolejte svého lékaře. Zatímco některé změny jsou při hojení stomie normální, je nejlepší být v bezpečí a poradit se se svým lékařem.

Kromě výměny sáčku každých několik dní byste měli také vyprázdnit sáček několikrát denně. Zkuste ji vyprázdnit, když je plná asi z jedné třetiny, aby nedošlo k úniku.

Jak se zotavíte, můžete začít znovu zavádět různé potraviny zpět do svého jídelníčku. Zkuste to udělat pomalu, abyste si mohli všimnout, že máte potíže s trávením určitého jídla. Mějte na paměti, že můžete mít potíže s trávením některých potravin, které jste dříve jedli. Můžete také sledovat konzistenci a množství odpadu ve vašem sáčku, abyste zjistili známky dehydratace nebo jiné problémy.

Než opustíte nemocnici, ujistěte se, že plně rozumíte tomu, jak o stomii pečovat. Váš lékař by vám měl poskytnout úplný soubor pokynů, které si můžete vzít domů.

Je to reverzibilní?

V závislosti na vašem základním stavu může být vaše stomie buď trvalá, nebo dočasná. Pokud vaše střeva nebo močový měchýř nejsou trvale poškozeny a potřebujete pouze přestávku, vaše stomie může být reverzibilní. Váš lékař by vám měl být schopen před operací říci, zda vaše stomie bude trvalá. Pokud je vaše stomie dočasná, chirurgický zákrok k jejímu zvrácení se obvykle provádí tři měsíce až rok po původní operaci. To dává vašim orgánům čas na uzdravení.

Aby bylo možné stomii zvrátit, je třeba, aby ve střevě zůstalo dostatečné množství pro opětovné připojení konců k sobě. Během reverzní operace váš lékař znovu spojí konce vašeho střeva a zašije stomický otvor. Může nějakou dobu trvat, než vaše střevo začne opět normálně fungovat.

Jsou nějaké komplikace?

Přestože jsou stomie poměrně běžnou a bezpečnou operací, existují určité možné komplikace. Tyto zahrnují:

 • Podráždění kůže. Toto je běžný problém, který je způsoben lepidlem na vaší stomické pomůcce. Zkuste použít jiný přístroj nebo vyměňte lepidlo, které používáte.
 • Dehydratace. Velké množství odpadu, který prochází stomií, může vést k dehydrataci. Ve většině případů se můžete rehydratovat pitím většího množství tekutin, ale vážné případy mohou vyžadovat hospitalizaci. Vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem cukru, soli a tuku může snížit riziko dehydratace.
 • Únik. Pokud vaše stomická pomůcka správně nesedí, může unikat. Pokud k tomu dojde, pravděpodobně budete potřebovat nový spotřebič, který lépe sedí.
 • Střevní obstrukce. Pokud vaše jídlo není rozžvýkané nebo správně strávené, může to způsobit ucpání střev. Mezi příznaky blokády patří křeče, bolesti žaludku a náhlý pokles odpadu. Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky zablokování. I když se může uvolnit samo, některé blokády vyžadují další léčbu.
 • Odvolání. Je možné, že se vaše stomie posune dovnitř, obvykle kvůli nárůstu hmotnosti, zjizvené tkáni nebo nesprávnému umístění. Zatažení ztěžuje připevnění vašeho spotřebiče a může také způsobit podráždění a prosakování. Doplňkové produkty k vašemu zařízení mohou pomoci, ale ve vážných případech může být potřeba nová stomie.
 • Parastomální kýla. Toto je častá komplikace, ke které dochází, když vaše střevo začne vytlačovat otvorem ven. Ty jsou velmi časté a často samy odezní. V některých případech však může být nutná operace k jeho opravě.
 • Nekróza. Nekróza označuje odumírání tkáně, ke kterému dochází, když je průtok krve do stomie snížen nebo přerušen. Když k tomu dojde, je to obvykle během prvních několika dnů po operaci.

Většina komplikací spojených se stomiemi je nezávažná, ale některé, zejména nekróza a dehydratace, se mohou změnit v naléhavé lékařské případy. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud:

 • zvracíte a ve sáčku nevidíte žádný odpad
 • kůže kolem stomie se změní na modrou, fialovou nebo velmi tmavě červenou
 • máte závratě, točí se vám hlava a pořád máte žízeň

Život se stomií

Mít stomii může být velkou životní změnou. Jakmile se však zotavíte z procedury, měli byste být schopni obnovit téměř všechny běžné činnosti. Pro inspiraci se podívejte zpět na některé z nejlepších stomických blogů roku 2017. Nezapomeňte se o stomii náležitě starat, včetně vypouštění a výměny sáčku tak často, jak je potřeba, a sledování všech změn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY