Vše o oku: Struktura, funkce a běžné podmínky

Zdraví očí

Oči jsou složité orgány. Existuje mnoho částí, které musí spolupracovat, aby vytvořily jasnou vizi. Pokračujte ve čtení, abyste získali základní přehled o anatomii oka a dozvěděli se o běžných očních stavech.

Části oka

Hlavní části oka jsou uvedeny níže. Problémy nebo poruchy v jakékoli části oka způsobují mnoho běžných očních stavů.

Rohovka

Rohovka je vrstva čiré tkáně v přední části oka, která pomáhá soustředit světlo.

Slzné kanálky

Otvory pro slzné kanály jsou umístěny v horních a dolních víčkách ve vnitřním rohu každého oka. Slzy jsou vylučovány slznou žlázou z vnějšího, horního víčka na povrch oka. Slzy udržují rohovku promazanou a zbavenou nečistot. Slzné kanálky slzy odtékají.

Iris a žák

Barevnou částí oka je duhovka. Jedná se o soubor svalů, které ovládají zornici, což je otvor uprostřed oka. Duhovka ovládá množství světla procházejícího zorničkou.

Objektiv a sítnice

Objektiv je za zorničkou. Soustředí světlo na sítnici, buňky citlivé na světlo na zadní straně oční bulvy. Sítnice převádí obrazy na elektrické signály, které jsou vysílány do zrakového nervu.

Zrakový nerv

Optický nerv je silný svazek nervových vláken připojený k zadní části oka. Přenáší vizuální informace ze sítnice do mozku.

Refrakční vady

Pokud světlo není správně zaostřeno, způsobuje rozmazané vidění. Brýle, kontakty nebo operace mohou obvykle opravit refrakční chyby, mezi které patří:

  • krátkozrakost (krátkozrakost), kdy vzdálené objekty vypadají rozmazaně

  • dalekozrakost (dalekozrakost), což je situace, kdy objekty zblízka vypadají rozmazaně

  • astigmatismus, který může mít za následek rozmazané vidění, protože rohovka není dokonale tvarována tak, aby směřovala světlo do oka

  • presbyopie, což je dalekozrakost, která je způsobena ztrátou pružnosti oční čočky v důsledku stárnutí

Glaukom

Glaukom je zvýšený tlak tekutiny uvnitř oka. To může způsobit poškození zrakového nervu. Glaukom je častou příčinou slepoty. Věk, rasa a rodinná historie ano důležité rizikové faktory.

Šedý zákal

Katarakta je zakalení čočky, které způsobuje rozmazané nebo barevně zabarvené vidění. Lidé se šedým zákalem často hlásí „svatozáře“ okolních předmětů, na které se dívají, zejména v noci. Tento stav je nejčastější u starších dospělých.

Katarakta může být odstraněna chirurgickým zákrokem, který nahradí poškozenou čočku umělou čočkou.

Věková makulární degenerace (AMD)

Věková makulární degenerace (AMD) je postupné poškození buněk makuly. Tento stav je nejčastější u lidí starších 60 let.

AMD způsobuje rozmazané vidění, zejména ve středu zorného pole. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí„AMD je ve Spojených státech nejčastější příčinou slepoty a ztráty zraku u lidí starších 65 let.

Amblyopie

Amblyopii se běžně říká „líné oko“. K tomu dochází, když se zrak v očích nevyvinul správně a mozek začne upřednostňovat oko s lepším viděním.

K tomu dochází, pokud je jedno z očí zablokováno v produkci jasných obrazů v kritických letech od narození do 6 let. Jedno oko může být inhibováno problémy, jako je pokles víčka, nádor nebo špatně zarovnané oči (strabismus), které nejsou opraveny, když dítě je mladé.

Je důležité, aby oční lékař vyhodnotil malé dítě, jehož oči se nesrovnávají nebo které má problémy se zrakem, aby zajistil, že stav bude správně diagnostikován a léčen.

Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie je poškození cév sítnice způsobené cukrovkou. Způsobuje rozmazané nebo tmavé skvrny v zorném poli a nakonec může vést až ke slepotě.

Nejlepší způsob, jak se těmto problémům se zrakem vyhnout, je udržet si pod kontrolou hladinu cukru v krvi a každý rok navštívit očního lékaře na rozšířené oční vyšetření. Správná péče může zmírnit komplikace.

Oddělení sítnice nebo slza

Když se sítnice odděluje od zadní části oka, nazývá se to odloučená sítnice. Způsobuje rozmazané vidění a částečnou nebo úplnou ztrátu zraku a měl by být považován za lékařskou pohotovost.

Syndrom suchého oka

Suché oko je nedostatek slz. Obvykle je to kvůli problému s tvorbou slz, slzným kanálkům nebo očním víčkům, nebo je to vedlejší účinek některých léků. Tento stav může způsobit bolest a rozmazané vidění.

Takeaway

Oči jsou složité a je důležité znát různé části a jejich fungování.

Vědět, jak každá část funguje, vám může pomoci rozpoznat problémy se zrakem a příznaky běžných očních stavů, abyste mohli získat včasnou léčbu a udržet si zdraví očí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY