Vyšetření poslechem

Co je auskultace?

Auskultace je lékařský termín pro použití stetoskopu k poslechu zvuků uvnitř vašeho těla. Tento jednoduchý test nepředstavuje žádná rizika ani vedlejší účinky.

Proč se používá auskultace?

Abnormální zvuky mohou naznačovat problémy v těchto oblastech:

 • plíce
 • břicho
 • srdce
 • hlavní krevní cévy

Potenciální problémy mohou zahrnovat:

 • nepravidelná srdeční frekvence
 • Crohnova nemoc
 • nahromadění hlenu nebo tekutiny v plicích

Váš lékař může také použít přístroj zvaný Dopplerův ultrazvuk pro auskultaci. Tento stroj využívá zvukové vlny, které se odrážejí od vašich vnitřních orgánů, k vytváření obrazů. To se také používá k poslechu srdeční frekvence vašeho dítěte, když jste těhotná.

Jak se test provádí?

Váš lékař umístí stetoskop na vaši holou kůži a poslouchá každou oblast vašeho těla. V každé oblasti jsou specifické věci, kterým bude váš lékař naslouchat.

Srdce

Aby lékař slyšel vaše srdce, poslouchá čtyři hlavní oblasti, kde jsou zvuky srdeční chlopně nejhlasitější. Jsou to oblasti hrudníku nad a mírně pod levým prsem. Některé srdeční ozvy jsou také nejlépe slyšet, když se otočíte na levou stranu. Váš lékař ve vašem srdci naslouchá:

 • jak zní tvé srdce
 • jak často se každý zvuk vyskytuje
 • jak hlasitý je zvuk

Břicho

Váš lékař poslouchá jednu nebo více oblastí vašeho břicha odděleně, aby poslouchal vaše střevní zvuky. Mohou slyšet svištění, bublání nebo vůbec nic. Každý zvuk informuje vašeho lékaře o tom, co se děje ve vašich střevech.

Plíce

Při poslechu plic lékař porovná jednu stranu s druhou a porovná přední část hrudníku se zadní částí hrudníku. Proud vzduchu zní jinak, když jsou dýchací cesty ucpané, zúžené nebo naplněné tekutinou. Budou také poslouchat abnormální zvuky, jako je sípání. Zjistěte více o zvukech dechu.

Jak se interpretují výsledky?

Auskultace může vašemu lékaři říct hodně o tom, co se děje uvnitř vašeho těla.

Srdce

Tradiční srdeční ozvy jsou rytmické. Variace mohou signalizovat vašemu lékaři, že některé oblasti nemusí dostat dostatek krve nebo že máte netěsný ventil. Váš lékař může nařídit další testování, pokud uslyší něco neobvyklého.

Břicho

Váš lékař by měl být schopen slyšet zvuky ve všech oblastech vašeho břicha. Natrávený materiál může uvíznout nebo vaše střevo může být zkroucené, pokud oblast vašeho břicha nemá žádné zvuky. Obě možnosti mohou být velmi vážné.

Plíce

Zvuky plic se mohou lišit stejně jako zvuky srdce. Sípání může být vysoké nebo nízké a může naznačovat, že hlen brání vašim plicím ve správné expanzi. Jeden typ zvuku, který může váš lékař poslouchat, se nazývá drhnutí. Tření zní jako dva kusy brusného papíru, které se o sebe třou, a mohou naznačovat podrážděné povrchy kolem vašich plic.

Jaké jsou některé alternativy k auskultaci?

Další metody, které může váš lékař použít k určení toho, co se děje uvnitř vašeho těla, jsou palpace a perkuse.

Palpace

Váš lékař může provést palpaci jednoduše tak, že položí prsty na jednu z vašich tepen, aby změřil systolický tlak. Lékaři obvykle hledají bod maximálního dopadu (PMI) kolem vašeho srdce.

Pokud váš lékař cítí něco neobvyklého, může identifikovat možné problémy související s vaším srdcem. Abnormality mohou zahrnovat velké PMI nebo vzrušení. Vzrušení je vibrace způsobená vaším srdcem, která je cítit na kůži.

Poklep

Perkuse spočívá v tom, že váš lékař poklepává prsty na různé části vašeho břicha. Váš lékař používá perkuse k naslouchání zvukům na základě orgánů nebo částí těla pod vaší kůží.

Uslyšíte duté zvuky, když váš lékař poklepe na části těla naplněné vzduchem, a mnohem tupější zvuky, když váš lékař poklepe nad tělesnými tekutinami nebo orgánem, jako jsou vaše játra.

Perkuse umožňuje lékaři identifikovat mnoho problémů souvisejících se srdcem na základě relativní tuposti zvuků. Podmínky, které lze identifikovat pomocí perkuse, zahrnují:

 • zvětšené srdce, které se nazývá kardiomegalie
 • nadměrná tekutina kolem srdce, která se nazývá perikardiální výpotek
 • emfyzém

Proč je auskultace důležitá?

Auskultace poskytuje lékaři základní představu o tom, co se děje ve vašem těle. Vaše srdce, plíce a další orgány v břiše mohou být testovány pomocí auskultace a dalších podobných metod.

Například, pokud váš lékař neidentifikuje oblast otupělosti o velikosti pěsti vlevo od vaší hrudní kosti, můžete být testováni na rozedmu plic. Také pokud váš lékař při poslechu vašeho srdce uslyší to, čemu se říká „otevřené prasknutí“, můžete být testováni na mitrální stenózu. Možná budete potřebovat další testy pro diagnózu v závislosti na zvucích, které váš lékař slyší.

Auskultace a související metody jsou pro vašeho lékaře dobrým způsobem, jak zjistit, zda potřebujete pečlivou lékařskou péči. Auskultace může být vynikajícím preventivním opatřením proti určitým stavům. Požádejte svého lékaře, aby tyto postupy provedl vždy, když máte fyzickou prohlídku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY