Zavádění hrudní trubice (torakostomie)

Co je zavádění hrudní trubice?

Hrudní trubice může pomoci vypustit vzduch, krev nebo tekutinu z prostoru obklopujícího vaše plíce, který se nazývá pleurální prostor.

Vložení hrudní trubice je také označováno jako torakostomie hrudní trubice. Obvykle se jedná o nouzový postup. To lze také provést po operaci orgánů nebo tkání v hrudní dutině.

Během zavádění hrudní trubice se mezi vaše žebra do pleurálního prostoru vloží dutá plastová trubice. Trubku lze připojit ke stroji, aby pomohl s odvodněním. Zkumavka zůstane na svém místě, dokud z vašeho hrudníku nevyteče tekutina, krev nebo vzduch.

K čemu slouží

Hrudní trubici můžete potřebovat, pokud máte některou z následujících možností:

  • zborcené plíce
  • plicní infekce
  • krvácení kolem plic, zvláště po traumatu (například při dopravní nehodě)
  • nahromadění tekutin v důsledku jiného zdravotního stavu, jako je rakovina nebo zápal plic
  • potíže s dýcháním v důsledku nahromadění tekutiny nebo vzduchu
  • chirurgie, zejména operace plic, srdce nebo jícnu

Vložení hrudní trubice může také pomoci lékaři diagnostikovat další stavy, jako je poškození plic nebo vnitřní zranění po traumatu.

Jak se připravit

Zavádění hrudní trubice se nejčastěji provádí po chirurgickém zákroku nebo jako nouzový postup, takže se na to obvykle nemůžete připravit. Pokud jste při vědomí, lékař vás požádá o souhlas s provedením postupu. Pokud jste v bezvědomí, vysvětlí vám, proč byla po probuzení nutná hrudní trubice.

V případech, kdy to není naléhavé, lékař před zavedením hrudní trubice nařídí rentgen hrudníku. To se provádí za účelem potvrzení, zda problém způsobuje nahromadění tekutiny nebo vzduchu, a určení, zda je zapotřebí hrudní trubice. Mohou být také provedeny některé další testy k hodnocení pleurální tekutiny, jako je ultrazvuk hrudníku nebo CT vyšetření hrudníku.

Postup

Někdo, kdo se specializuje na plicní stavy a nemoci, se nazývá plicní specialista. Chirurg nebo plicní specialista obvykle provede zavedení hrudní trubice. Během zavádění hrudní trubice dochází k následujícímu:

Příprava: Váš lékař připraví velkou oblast na boku hrudníku, od podpaží dolů k břichu a napříč k bradavce. Příprava zahrnuje sterilizaci oblasti a oholení případných chloupků z místa zavedení. Váš lékař může použít ultrazvuk k identifikaci vhodného místa pro zavedení zkumavky.

Anestézie: Lékař vám může aplikovat anestetikum do kůže nebo žíly, aby oblast znecitlivěl. Lék vám pomůže být pohodlnější při zavádění hrudní trubice, což může být bolestivé. Pokud máte rozsáhlou operaci srdce nebo plic, pravděpodobně dostanete celkovou anestezii a před vložením hrudní trubice budete uspáni.

Řez: Lékař vám pomocí skalpelu udělá malý (¼- až 1 ½ palce) řez mezi žebry v blízkosti horní části hrudníku. Kde provedou řez, závisí na důvodu hrudní trubice.

Vložení: Váš lékař pak jemně otevře prostor do vaší hrudní dutiny a navede trubici do vašeho hrudníku. Hrudní trubice se dodávají v různých velikostech pro různé podmínky. Váš lékař přišije hrudní trubici na místo, aby se zabránilo jejímu pohybu. Na místo zavedení bude aplikován sterilní obvaz.

Drenáž: Trubice je poté připevněna ke speciálnímu jednosměrnému drenážnímu systému, který umožňuje pouze proudění vzduchu nebo tekutiny. To zabrání proudění tekutiny nebo vzduchu zpět do hrudní dutiny. Zatímco je hrudní trubice uvnitř, pravděpodobně budete muset zůstat v nemocnici. Lékař nebo sestra bude sledovat vaše dýchání a kontrolovat možné úniky vzduchu.

Jak dlouho je hrudní trubice ponechána, závisí na stavu, který způsobil nahromadění vzduchu nebo tekutiny. Některé rakoviny plic mohou způsobit opětovné nahromadění tekutiny. Lékaři v těchto případech mohou nechat zkumavky delší dobu.

Komplikace

Zavádění hrudní trubice vás vystavuje riziku několika komplikací. Tyto zahrnují:

Bolest při umístění: Zavádění hrudní trubice je obvykle velmi bolestivé. Váš lékař pomůže zvládnout vaši bolest injekcí anestetika přes IV nebo přímo do místa hrudní trubice. Dostanete buď celkovou anestezii, která vás uspí, nebo lokální anestezii, která oblast znecitliví.

Infekce: Jako u každého invazivního postupu existuje riziko infekce. Použití sterilních nástrojů během postupu pomáhá snížit toto riziko.

Krvácející: Pokud dojde k poškození cévy při zavedení hrudní trubice, může dojít k velmi malému krvácení.

Špatné umístění trubice: V některých případech může být hrudní trubice umístěna příliš daleko uvnitř nebo ne dostatečně uvnitř pleurálního prostoru. Trubice může také vypadnout.

Vážné komplikace

Vážné komplikace jsou vzácné, ale mohou zahrnovat:

  • krvácení do pleurálního prostoru
  • poranění plic, bránice nebo žaludku
  • během vyjmutí zkumavky zkolabovala plíce

Vyjmutí hrudní trubice

Hrudní trubice obvykle zůstává několik dní. Poté, co si je váš lékař jistý, že již není třeba vypouštět žádné tekutiny ani vzduch, bude hrudní trubice odstraněna.

Odstranění hrudní trubice se obvykle provádí rychle a bez sedace. Váš lékař vám dá konkrétní pokyny, jak dýchat, když je trubice odstraněna. Ve většině případů bude hrudní trubice odstraněna, když zadržujete dech. Tím zajistíte, že se do plic nedostane další vzduch.

Poté, co lékař vyjme hrudní trubici, aplikují na místo zavedení obvaz. Můžete mít malou jizvu. Váš lékař pravděpodobně naplánuje rentgen později, aby se ujistil, že uvnitř hrudníku není další nahromadění vzduchu nebo tekutiny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY