Zeptejte se odborníka: Staňte se letos šéfem těla

MStudioImages/Getty Images

Letos chci zlepšit své stravovací návyky, ale kultura stravování mě nezajímá. Jak mám postupovat při provádění změn?

Zlepšení stravovacích návyků přináší tolik výhod, které nemají nic společného se změnou tvaru nebo velikosti vašeho těla, včetně:

 • více energie
 • lepší náladu
 • zlepšené zaměření
 • zvýšená vytrvalost při cvičení
 • snížené riziko onemocnění

Moje první doporučení je skutečně poslouchat své tělo – je to moudřejší, než si myslíte! Kultura stravování je plná pravidel o tom, co a kolik jíst, ale obvykle je lepší věřit vrozené moudrosti svého těla.

Začněte tím, že budete věnovat pozornost tomu, jak se cítíte z různých potravin. Co vám dodává energii? Co vás udržuje spokojené? Naučte se naladit a respektovat svůj přirozený hlad a sytost místo toho, abyste se řídili externími pokyny pro načasování a velikost porcí.

Která jídla máte rádi a která naopak nemáte rádi?

Z tohoto základu se pak můžete zaměřit na začlenění potravin bohatších na živiny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, fazole a čočka, ořechy a semena, libové bílkoviny a tuky prospěšné pro srdce, a přitom mít na paměti, jak často si vybíráte méně. výživné potraviny.

Spíše než usilovat o kompletní přepracování obvykle povzbuzuji lidi, aby začali v malém. Zavázat se k jedné nebo dvěma proveditelným, ale působivým změnám a důsledně je praktikovat, dokud se z nich nestane zvyk.

Některé příklady malých cílů, které si můžete stanovit, zahrnují konzumaci zeleniny ke každému z vašich hlavních jídel a zajištění toho, aby vaše snídaně obsahovala zdroj bílkovin.

Pamatujte si, že zatímco některé potraviny nabízejí více výživy než jiné, v konečném důsledku žádná jediná volba vaše zdraví nezničí ani nezlomí.

Spíše sledujte svůj celkový stravovací režim, než abyste se zavěšovali na hloupou kost. Všechny potraviny mohou a měly by zapadat do zdravého a udržitelného způsobu stravování – a žádný zdravotní cíl nestojí za to, abyste obětovali zdravý rozum nebo kvalitu života.

Tip partnera

Probiotické + prebiotické gumy Olly jsou navrženy tak, aby dodávaly podporu dobrých střevních bakterií a prebiotické vlákniny, které pomáhají udržovat zdravé trávení. Žvýkačky s příchutí broskve obsahují prebiotickou směs a probiotikum Bacillus coagulans.

*sponzorováno

Opravdu nemám rád tradiční „cvičení“. Jak mohu začlenit pohyb, který splňuje zásady fyzické aktivity, ale nenudí mě k slzám?

To je skvělá otázka. Každý z nás má ve svých dnech omezené množství času, takže se zdá, že by měl existovat lepší způsob, jak splnit pokyny pro fyzickou aktivitu, než cvičit, kterým opovrhujete – a existuje!

Nejprve zvažte možné způsoby, jak snadno a prakticky začlenit více pohybu do vašeho každodenního života, například:

 • Místo hledání nejbližšího místa zaparkujte dále od vchodu vaší kancelářské budovy.
 • Pokud pojedete veřejnou dopravou, vystupte o zastávku dříve a zbytek cesty jděte pěšky.
 • Místo výtahu jděte po schodech.
 • Dělejte pochůzky pěšky nebo na kole místo jízdy autem.
 • Nakupujte osobně místo online.
 • Udělejte si procházku během pracovních hovorů, pokud nemusíte být před kamerou, nebo požádejte spolupracovníky, aby si udělali schůzky.
 • Setkejte se s přáteli při aktivitách, jako je bruslení nebo jízda na kajaku místo pití.

Každý pohyb se počítá!

Můžete také experimentovat s různými formami tradičnějšího cvičení, dokud nenajdete takové, které se vám bude líbit. Běhání možná není pro vás, ale můžete skončit milováním Zumby.

Pokud jste společenští, zkuste skupinové kurzy. Pokud máte rádi zodpovědnost, vyhledejte osobního trenéra. Pokud potřebujete čas sólo, zvažte výlet. Pokud jste celý den uvězněni, svižná procházka v nedalekém parku může být úžasná.

Různé bezplatné fitness aplikace vám také mohou pomoci cvičit doma s minimálním vybavením.

Pamatujte: Co funguje na jednu osobu, nemusí fungovat na vás a nejlepší forma cvičení je ta, která vás skutečně baví a budete ji moci dělat důsledně.

Cvičím víc než obvykle. Jaké nutriční aspekty bych měl mít na paměti při tankování?

Více pohybu znamená, že musíte věnovat větší pozornost výživě, včetně množství, načasování a kvality výběru jídla.

Správné doplnění paliva pro cvičení vám pomůže získat z tréninku více, budete se při něm cítit lépe a optimalizujete regeneraci.

Sacharidy jsou nejlepší palivo pro pracující svaly, takže pokud jste naposledy svačili nebo jedli před několika hodinami nebo pokud ráno cvičíte jako první, zvažte svačinu bohatou na sacharidy, abyste dodali energii a oddálili únavu.

Pokud máte málo času, čím jednodušší, tím lepší. Třicet až 60 minut před tréninkem zvažte jednu z následujících možností, jako je:

 • banán
 • hrst rozinek
 • mražená vafle
 • balíček instantních ovesných vloček
 • šálek jablečného pyré

Bezprostředně před cvičením omezte tuky a vlákninu, abyste předešli gastrointestinálním potížím.

A zhruba do hodiny po dokončení tréninku natankujte svačinu nebo jídlo, které obsahuje sacharidy, abyste doplnili zásoby energie a bílkoviny pro obnovu svalů, jako například:

 • Řecký jogurt s ovocem a granolou
 • krůtí sendvič
 • pár vajec natvrdo s kouskem ovoce.
 • kousek toastu s omeletou

Jak mohu zjistit, zda jsou bolesti, které pociťuji po tréninku, typické nebo jsou známkou potenciálního zranění?

Často slyšíte „žádná bolest, žádný zisk“, ale tohle není mantra, kterou bych kdy doporučil!

Určitá míra bolesti je typická, zvláště pokud jste ve cvičení nebo zkoušíte nový typ cvičení nováček, ale akutní bolesti mohou být příznakem zranění.

Některé příznaky, které ukazují, že vaše bolest je způsobena zraněním, mohou zahrnovat:

 • Jednostranná bolest: Bolest, která se objeví na jedné straně vašeho těla, je pravděpodobnější, že souvisí se zraněním než bolest, která se vyskytuje stejně na obou stranách.
 • Přetrvávající bolest: Bolest, která neřeší led a odpočinek, zvláště pokud trvá déle než týden, může být také příznakem zranění.
 • Bolest, která vám brání v každodenních činnostech: Je důležité, aby lékař zkontroloval jakoukoli bolest, která omezuje vaši schopnost vykonávat každodenní činnosti.

Nesnažte se cvičit přes bolest. Dostatečná regenerace je stejně důležitá jako samotný trénink pro získání síly a zlepšení vytrvalosti.

Chodím do posilovny nebo cvičím před ostatními sebevědomě. Jak mohu překonat tuto duševní překážku?

Pokud chcete cvičit ve veřejném prostředí, máte více síly! Zkuste se soustředit na sebe a své vlastní cíle a nestarat se o to, co si ostatní myslí. S největší pravděpodobností vaši kolegové z posilovny věnují tolik pozornosti vlastnímu tréninku, že si vás ani nevšimnou.

Různé tělocvičny a fitness studia mají různé vibrace, takže možná stojí za to prozkoumat několik, abyste našli prostředí a komunitu, kde se cítíte pohodlně a kde se budete cítit podporováni. V mnoha městech se objevují fitness prostory s pozitivním dopadem na tělo, navržené tak, aby byly akceptující a přívětivé.

Chodit do posilovny nebo vyzkoušet fitness hodinu s blízkým přítelem může být méně zastrašující (a zábavnější!)

Podnikněte kroky, abyste se cítili co nejlépe, například investujte do dobře padnoucího a pohodlného sportovního oblečení. Pamatujte také, že nemusíte chodit do posilovny, abyste si skvěle zacvičili. Existuje mnoho cvičení, která můžete dělat doma, a aplikací, které vám pomohou zůstat motivovaní.

Díky tréninku se cítím extra unavený. Jak mohu snížit míru únavy, kterou pociťuji?

Prvním krokem je vyhodnocení všech faktorů, které by mohly přispívat k vaší únavě.

Spánek je prvořadý. Většina dospělých potřebuje minimálně 7 hodin za noc pro optimální zdraví, a pokud se věnujete intenzivnímu cvičení, možná budete potřebovat pro zotavení ještě více. Ujistěte se, že máte důslednou rutinu a praktikujte správnou „hygienu spánku“, která zahrnuje:

 • omezení kofeinu a alkoholu v odpoledních a večerních hodinách
 • udržovat vaši ložnici chladnou, temnou a tichou
 • snížení času stráveného u obrazovky před spaním

Také stres je stres. Vaše tělo nemusí nutně vědět, zda je to vaše cvičení, vaše pracovní termíny nebo vaše rodinné povinnosti, kvůli kterým se cítíte tak unavení.

Když jsou jiné oblasti vašeho života fyzicky nebo emocionálně náročné, nemusí to být ideální čas pro zvýšení rutiny cvičení.

Bez ohledu na to, pro budování síly a kondice je odpočinek stejně důležitý jako samotné cvičení. Naplánujte si dny odpočinku nebo dny aktivní regenerace mezi namáhavými tréninky. A poslouchejte své tělo. Někdy je jemná procházka nebo jóga lepší volbou než vysoce intenzivní hodina odstřeďování nebo cvičení Tabata.

Nakonec se ujistěte, že nejen správně zásobujete a hydratujete před a po tréninku, ale že celkově přijímáte dostatek výživy. Neustálý pocit letargie a vyčerpání může naznačovat, že nepřijímáte dostatek kalorií a živin, abyste podpořili svou aktuální úroveň aktivity.

Kvalifikovaný odborník, jako je registrovaný dietolog, může zhodnotit vaši dietu s ohledem na vaše cvičební cíle a pomoci zajistit, že splňujete potřeby vašeho těla.


Alissa Palladino je registrovaná dietoložka a certifikovaná osobní trenérka se sídlem v Atlantě ve státě Georgia. Alissa pracovala v různých firemních, komunitních, lékařských a fitness prostředích s různým publikem podporujícím řadu zdravotních stavů a ​​cílů. Mezi její oblasti zájmu patří sportovní výživa, regulace hmotnosti, cukrovka, vysoký krevní tlak/cholesterol a kardiovaskulární onemocnění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY