Zmenšení prsou

Přehled

Operace zmenšení prsou, známá také jako redukční mamoplastika, je zákrok, který pomáhá zmenšit velikost ženských prsou. Plastický chirurg odstraní přebytečný tuk, tkáň a kůži řezy na spodní straně obou prsou. Zmenšení prsou je ambulantní zákrok, který obecně nemá mnoho komplikací.

Důvody pro zmenšení prsou

Ženy s velkými prsy mají často bolestivé fyzické příznaky kvůli zátěži, kterou váha jejich prsou klade na krk, ramena a záda. Některé ženy dokonce trpí neustálými bolestmi hlavy, špatným držením těla a vyhřezlou ploténkou.

Některé ženy se navíc cítí rozpačité nebo mají negativní obraz těla kvůli velikosti svých prsou. Operace zmenšení prsou může řešit tyto fyzické i psychické problémy.

Příprava na zmenšení prsou

Před procedurou zmenšení prsou váš lékař provede rutinní vyšetření prsu, aby zjistil, zda jste kandidátkou na operaci. Možná budete také potřebovat mamograf nebo jiné laboratorní testy, abyste se ujistili, že jste v dobrém zdravotním stavu. Vy a váš lékař se budete muset rozhodnout, zda během operace použijete celkovou anestezii, protože některým pacientům místní anestezie vyhovuje.

Ve dnech před operací vám lékař pravděpodobně doporučí přestat užívat některé volně prodejné léky, jako je aspirin nebo ibuprofen. Domluvte si předem, aby vás někdo odvezl domů a pár dní po operaci se o vás postaral. Zavolejte jakékoli léky na předpis, které možná budete potřebovat ke zvládnutí bolesti po operaci.

V den operace se pravděpodobně budete muset vyhýbat jídlu a vodě v hodinách před zákrokem. Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny.

Postup zmenšení prsou

Po podání anestezie chirurg provede řez počínaje vaším dvorcem (pigmentovaná oblast kolem bradavky) a pokračuje dolů ke spodní straně prsu. Odstraní tukovou tkáň a kůži, aby se zmenšila velikost každého prsu. Chirurg je často schopen ponechat bradavku na místě, ale v některých případech ji možná bude muset přemístit.

Po operaci zmenšení prsou

Po operaci budou vaše prsa zabalena do gázového obvazu. K prsům mohou být připojeny drenážní hadičky, které vám pomohou zbavit se přebytečných tekutin z počátečního otoku po operaci.

Váš lékař vám řekne, kdy je bezpečné odstranit obvazy. Obvykle budete čekat až týden, než budete moci znovu nosit podprsenku. V tu chvíli budete několik týdnů nosit speciální měkkou podprsenku.

Uzdravení po zmenšení prsou

I když se můžete vrátit domů z nemocnice ve stejný den jako operace, budete potřebovat spoustu času na odpočinek a zotavení.

Dávejte pozor, abyste se několik týdnů po operaci vyvarovali jakéhokoli pohybu, který by způsobil svalové napětí. Nezvedejte těžké potraviny ani nic nad 5 liber.

Vaše prsa budou bolavá a pravděpodobně bolestivá na dotek. S léky proti bolesti byste měli být schopni lépe zvládat proces hojení. Můžete mít také příznaky jako necitlivost, svědění nebo celková únava.

Na základě toho, jak rychle se zotavíte, by vám lékař měl být schopen říci, kdy se můžete vrátit k běžným činnostem, jako je práce, cvičení nebo řízení.

Rizika spojená se zmenšením prsou

Zatímco rizika operace zmenšení prsou bývají minimální, některé ženy mohou trpět:

  • snížení nebo ztráta citlivosti v bradavkách nebo prsou
  • asymetrické výsledky (jedno prso nebo bradavka se mohou zdát větší nebo menší než druhé)
  • jizvení
  • problémy s kojením
  • alergické reakce na anestezii, chirurgickou pásku nebo léky používané během výkonu
  • dlouhá doba zotavení

Výsledky operace zmenšení prsou

Výsledky po operaci jsou pro mnoho žen pozitivní. Dosahují jak zdravotních, tak kosmetických výhod menších prsou.

Uvědomte si, že možná budete muset koupit nové oblečení, aby lépe sedělo vašemu tělu, a může nějakou dobu trvat, než se psychicky přizpůsobíte svému novému vzhledu.

Mějte také na paměti, že může trvat měsíce, než otok úplně zmizí. Pokud vaše prsa nebudou okamžitě vypadat menší, nebojte se. Zeptejte se svého lékaře, abyste se ujistili, že se uzdravujete správným tempem.

V některých případech možná budete potřebovat následnou operaci, abyste napravili jakékoli chyby nebo zlepšili vzhled vašich prsou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY