10 spouštěčů IBS-C a jak je spravovat

Stres, některé potraviny a některé léky mohou vyvolat vzplanutí IBS a zhoršit zácpu. Identifikace a správa vašich spouštěčů vám může pomoci lépe se v daném stavu orientovat.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je trávicí porucha, která může způsobit různé příznaky. Tyto zahrnují:

 • bolest břicha
 • nadýmání
 • plyn
 • změny ve stolici

Odhaduje se, že asi 10 % až 15 % lidí ve Spojených státech žije s IBS.

Stav je seskupen do podtypů v závislosti na primárním příznaku. Když je zácpa primárním příznakem, je známá jako IBS-C. Pokud trpíte zácpou, můžete mít:

 • méně než tři stolice za týden
 • suchá, tvrdá nebo hrudkovitá stolice
 • stolice, která je tvrdá nebo bolestivá
 • pocit, že nejste schopni úplně vyprázdnit střeva

Pokud žijete s IBS-C, můžete procházet fázemi, kdy jsou příznaky stabilní. Jindy může nepohodlí života s IBS-C ztížit zvládnutí vašeho dne. Může být užitečné pochopit, co může vyvolat vzplanutí vašich příznaků.

Není vždy možné zabránit vzplanutí IBS, ale sledování vašich příznaků vám může pomoci zaznamenat vzorce a identifikovat vaše spouštěče. Zde jsou některé běžné spouštěče IBS-C a jak jim můžete pomoci předejít nebo je zvládnout.

1. Nerovnováha vláken

Vláknina je součástí rostlinných potravin, které naše tělo nestráví. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří:

 • celá zrna
 • fazole
 • ořechy
 • semena
 • ovoce
 • zelenina

Existují dva druhy vlákniny:

 • Rozpustná vláknina: Tento typ vlákniny se rozpouští ve vodě a během trávení se mění na gel. To pomáhá zpomalit trávení a může zlepšit konzistenci stolice. Rozpustnou vlákninu obsahují ovesné otruby, ječmen, ořechy, semena, fazole a některé druhy ovoce a zeleniny.
 • Nerozpustná vláknina: Tento typ vlákniny zvyšuje objem stolice a může pomoci potravě rychleji procházet trávicím systémem. Nachází se v pšeničných otrubách, celozrnných výrobcích, zelenině a luštěninách.

Teoreticky vláknina dodává stolici větší objem a pomáhá udržovat váš trávicí systém v pohybu. Samozřejmě to není vždy tak jednoduché.

Pro některé lidi může být užitečné jíst více zdrojů vlákniny. U jiných mohou některé potraviny s vysokým obsahem vlákniny zvýšit zažívací potíže. A jíst příliš mnoho vlákniny najednou může způsobit nadýmání a plynatost, což může vyvolat příznaky IBS.

Doporučuje se, aby dospělí 25 až 34 gramů vlákniny denně v závislosti na věku a pohlaví. Pokud zjistíte, že vláknina spouští vaše příznaky IBS-C, je nejlepší pomalu zvyšovat příjem.

Promluvte si s lékařem nebo registrovaným dietologem, pokud k němu máte přístup, o tom, kolik vlákniny byste měli jíst a které potraviny obsahující vlákninu mohou být pro vaše příznaky nejlepší. Můžete také zvážit dotaz na doplněk vlákniny vyrobený z psylliumcož může pomoci zlepšit příznaky IBS a zvládnout zácpu.

2. Nedostatečně pít tekutiny

Spolu s dostatečným příjmem vlákniny je důležitý i dostatečný příjem tekutin. Pokud jíte více vlákniny, ale nepijete dostatek tekutin, vaše příznaky IBS se mohou ve skutečnosti zhoršit.

Tlusté střevo neboli tlusté střevo je úsek trávicího traktu těsně před konečníkem. Jedním z úkolů tlustého střeva je vytáhnout extra vodu ze stolice, aby se ve vašem těle udrželo více tekutin. Pokud jste již dehydratovaní, vaše tlusté střevo bude chtít odebrat co nejvíce vody ze stolice. Díky tomu je stolice sušší a ještě hůře průchodná.

Když jste dobře hydratovaní, vaše stolice může zadržovat více vody a zůstat měkčí a snadněji průchodná.

Mezi tekutiny patří voda, čaj, mléko bez mléka, polévka a džus. Potraviny přirozeně s vysokým obsahem vody, jako je ovoce a zelenina, také zvyšují příjem tekutin.

Některé tekutiny, jako jsou sycené nápoje a alkohol, mohou příznaky IBS zhoršit. Možná budete chtít sledovat, co pijete, a vaše příznaky, abyste pomohli identifikovat potenciální spouštěče.

3. Některá jídla a nápoje

Mnoho lidí zjistilo, že některé potraviny a nápoje spouštějí jejich příznaky IBS. Tyto spouštěcí potraviny jsou pro každého jiné.

Mezi běžné potraviny a nápoje, které mohou zhoršit příznaky IBS, patří:

 • pšenice
 • mléčné výrobky
 • citrusové plody
 • fazole
 • cibule
 • zelí
 • zpracovaných potravin
 • smažená jídla
 • sycené nápoje
 • výrobky vyrobené s umělými sladidly

Výzkum z roku 2019 ukazuje, že dodržování diety s nízkým obsahem FODMAP může pomoci zvládnout příznaky IBS. FODMAP znamená fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Dieta s nízkým obsahem FODMAP se zaměřuje na omezení určitých typů sacharidů, které mohou být těžko stravitelné.

Zvažte vedení potravinového deníku, abyste mohli sledovat, které potraviny mohou spouštět vaše příznaky IBS. Jakmile identifikujete potenciální spouštěcí potraviny, můžete je odstranit ze svého jídelníčku, abyste zjistili, zda to pomáhá zlepšit vaše příznaky. Možná budete chtít spolupracovat s lékařem nebo registrovaným dietologem, který vám pomůže vyvinout eliminační dietu pro IBS.

4. Cestovat

Cestování může být plné dobrodružství, ale často je to těžké pro váš trávicí systém. Změny v rutině a pobyt v jiném časovém pásmu mohou přispět k zácpě. Navíc možná jíte jiná jídla, než na která jste zvyklí, nebo se potýkáte se společnými koupelnami nebo změnami v dostupnosti koupelny. Všechny tyto věci mohou vaše příznaky zhoršit.

Zatímco jste pryč, snažte se dodržet své obvyklé jídlo a rozvrh aktivit. Udělejte si čas na pokus o stolici. Pokud budete pryč déle než několik dní, zvažte možnost zeptat se svého lékaře nebo lékárníka na krátkodobé užívání projímadla.

5. Změna stravovacího režimu

Jídlo stimuluje trávicí systém, aby pomohl udržet věci v pohybu. Nepravidelné stravování může způsobit, že budete náchylnější k zácpě. Dlouhé přestávky mezi jídly nebo vynechávání jídel může zpomalit váš trávicí systém.

Nepravidelné načasování jídla může také vést ke změnám chuti k jídlu. Možná jste zažili extrémní hlad, který může přijít s vynecháním jídla. To může vést k tomu, že budete jíst více nebo rychleji než obvykle, takže se budete cítit ještě více nafouklí.

Snažte se jíst jídla a svačiny přibližně ve stejnou dobu denně. Pokud víte, že během obvyklého jídla nebo svačiny budete mimo domov, zabalte si s sebou něco k jídlu.

6. Léky

Mnoho léků má jako vedlejší účinek zácpu. Tomu se nelze vždy vyhnout, ale je dobré si to uvědomit.

Léky, které mohou způsobit zácpu zahrnout:

 • narkotické léky proti bolesti
 • diuretika, často užívaná k úpravě krevního tlaku
 • doplňky železa
 • antacida, která obsahují vápník a hliník
 • některé druhy antidepresiv

Pokud začínáte s novým lékem, možná budete chtít mluvit se svým lékařem nebo lékárníkem o možných vedlejších účincích. Můžete se také zeptat, zda existují alternativy nebo způsoby užívání léků, které omezují vedlejší účinky.

7. Stres

Stres může zhoršit příznaky IBS. A řešení nepříjemných příznaků IBS může být stresující, což vytváří cyklus, který může být těžké prolomit.

Možná se nebudete moci vyhnout stresu úplně, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste jej zvládli. Mezi strategie, které vám mohou pomoci zbavit se stresu, patří:

 • nácvik relaxačních technik
 • meditující
 • dělat činnosti a koníčky, které vás baví
 • trávení času s rodinou a přáteli
 • pravidelně cvičit
 • dostatek spánku

8. Nečinnost

Pohyb těla může pomoci udržet váš trávicí trakt v pohybu. Pravidelná fyzická aktivita může také pomoci zvládat stres a úzkost, které mohou zhoršit zácpu a další příznaky IBS.

Zkuste si najít činnost, která vás baví, a snažte se s ní dostat do rutiny.

Můžete také zvážit nalezení způsobů, jak méně sedět. Pokud máte práci u stolu, alespoň jednou za hodinu vstaňte a protáhněte se nebo se posuňte.

9. Nadužívání laxativ

Na zácpu existuje celá řada laxativních přípravků. Některé jsou užitečné pro příležitostné použití. Při dlouhodobém užívání mohou některé skutečně zhoršit zácpu.

Stimulační laxativa například fungují tak, že spouštějí nervy ve vašem trávicím systému, aby udržely stolici v pohybu. Tento typ laxativ může vytvářet závislost.

Pokud se zácpou řešíte roky, dává celkem smysl, že byste mohli užívat projímadla. Může být tak frustrující vypořádat se se všemi těmi nepříjemnými příznaky a chcete jen trochu úlevy.

Protože různá laxativa působí různými způsoby, je užitečné promluvit si s lékařem o tom, jaký druh používáte. Je možné, že pro vás existují lepší možnosti.

10. Nedostatek toaletní rutiny

Naše těla mají ráda rutinu. Pokud jste někdy prošli obdobím pravidelného vyprazdňování, možná jste si všimli, že k nim dochází přibližně ve stejnou denní dobu.

Když je život zaneprázdněn, může se zdát, že nemáte čas zastavit se a použít koupelnu. Ignorování nutkání na stolici může zácpu zhoršit.

Jednou ze strategií, jak se vypořádat se zácpou, je věnovat čas tomu, abyste si každý den ve stejnou dobu sedli na záchod. Zpočátku to může vypadat divně, ale může to být užitečné.

Vyberte si denní dobu, pokud možno ráno, abyste si sedli na záchod asi 10 až 15 minut. Nepokoušejte se o stolici a nenechte se odradit, pokud se tak nestane. Cílem je pouze natrénovat své tělo do rutiny.

Jídlo s sebou

IBS-C je podtyp IBS s bolestmi břicha a nepravidelnou, suchou, tvrdou stolicí jako hlavními příznaky. Není vždy jasné, co zhoršuje zácpu a další příznaky IBS-C, ale je třeba si uvědomit některé věci.

Nedostatek vlákniny a tekutin vás může ovlivnit. Nečinnost a nepravidelné rutiny mohou zácpu zhoršit. Cestování a léky mohou také vyvolat příznaky.

Zvažte vedení deníku o vašich příznacích, abyste zjistili, zda si všimnete dalších vzorců. Když lépe pochopíte spouštěče příznaků, možná budete schopni podniknout kroky k jejich zvládnutí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY