6 mýtů o vaší poporodní rekonvalescenci podle fyzioterapeuta

Jsem fyzioterapeut, který se specializuje na zdraví žen a poporodní rekonvalescenci. Moje práce začíná uvedením faktů o čtvrtém trimestru na pravou míru.

STUDIO TAURUS/Stocksy United

Poporodní období je transformačním obdobím v životě matky. To ale neznamená, že jsou to vždy jednorožci a duhy.

Můžete se cítit vyděšená, zdrcená, ztracená, izolovaná, nešťastná, vyčerpaná, smutná nebo s dítětem ještě nejste spojena. Obavy mohou být poporodní úzkosti, deprese, vztek a baby blues. Vaše duševní zdraví a emoce jsou platné a důležité a zasloužíte si podpůrnou síť připravenou pomoci vám prožít toto období.

Spolu s péčí o své duševní zdraví potřebuje vaše fyzické zdraví a vaše tělo také trochu TLC. Během této doby je důležité odpočívat a zotavovat se, ale je také důležité začít trochu hýbat tělem – něco, co může také pomoci vašemu stavu mysli.

I když to určitě nechcete přehánět, „časná mobilita“ je důležitá pro fyzické uzdravení a zmírnění zdravotních rizik, která se zvyšují z nehybnosti – jako je hluboká žilní trombóza (DVT) a zranění způsobená svalovou slabostí. Přesto mnoho lidí neví, kde začít.

Vstupte do poporodní fyzikální terapie. Spolupráce s fyzioterapeutem (PT), který se specializuje na poporodní období, vám může pomoci začít se znovu hýbat bezpečným a podporovaným způsobem a také vám poskytne prostor pro zvládnutí jakýchkoli problémů, kterým můžete čelit ve čtvrtém trimestru.

Přesto je poporodní fyzikální terapie službou, která je často přehlížena, málo využívána nebo prostě neznámá. Existuje mnoho běžných mýtů, které brání lidem vyhledat pomoc poporodního PT. Pojďme teď vyvrátit tyto mýty a dostat vás na cestu k uzdravení.

6 mýtů o poporodní rekonvalescenci

Čtvrtý trimestr je definován jako časové období od narození do 12 týdnů a během této doby se toho stane tolik, že někdy je těžké vůbec vědět, kudy je nahoru, dolů, jaký je den a kdy jste se naposledy sprchovali.

Pokud jste již měli dítě, víte, co tím myslím. Pokud se chystáte mít dítě, je to důležité – poslouchejte.

Kontrola po 6 týdnech je obvykle, když se objeví znamení „všechno čisté“, ale často jsme daleko od zotavení, i když jsou naše stehy zhojeny. Pojďme se ponořit do běžných mýtů a omylů poporodního období a ubezpečuji vás, že jsme to udělali všichni, dokonce i já.

Mýtus 1: Pokud nemáte žádné příznaky, nemusíte plánovat

Ani náhodou! Přemýšlejte o tom takto: pokud s pitím počkáte, dokud nebudete mít žízeň, jste již dehydrovaní. Totéž platí pro duševní zdraví a fyzickou rehabilitaci po porodu.

Je velmi výhodné naplánovat a zajistit péči s poskytovatelem nebo týmem PŘED příchodem vašeho dítěte, takže pokud a když budete někoho potřebovat, jste připraveni jít. Doporučil bych to zvážit jak pro podporu duševního zdraví, tak pro fyzikální terapii pánevního dna (PT).

Existuje spousta důkazů, které podporují pacienty přicházející na PT jako preventivní opatření (1, 2, 3). Pokud jste schopni mluvit s poskytovatelem nebo zajistit péči předtím, než se objeví příznaky (jako je bolest, prosakování, prolaps atd.), můžeme vám pomoci snížit riziko nebo závažnost těchto věcí a také zlepšit zotavení.

Aby to novým rodičům usnadnilo, mnoho zdravotníků nyní nabízí virtuální sezení. I když nemáte přístup k poporodnímu fyzioterapeutovi ve svém okolí, můžete si zarezervovat bezplatnou konzultaci od jednoho z našich poskytovatelů DownThereDoc, abyste svůj tým dostali hned na místo.

Pokud nás nepotřebujete, báječné! Ale pokud ano, jsme tu pro vás.

Mýtus 2: Jste zcela uzdraveni a zotaveni 6 týdnů po porodu a jste připraveni na cokoliv

Pane všemohoucí. Kolik času máme o tom mluvit? Tento mýtus je v podstatě genezí celé mé kariéry.

Pojďme to uvést na pravou míru: léčení a zotavení jsou 2 zcela odlišné věci. Vaše tkáně mohou být zahojeny v 6. týdnu, vaše jizva je pravděpodobně stabilní a uzavřená, stehy jsou rozpuštěné a pravděpodobně krvácíte méně a méně. Ale hojení tkání je mnohem jiné než zotavení.

Obnova může trvat měsíce a dokonce roky. A pro některé problémy, které zažívají po narození dítěte, trvají celý život. Takže bych řekl, že ne. Ve skutečnosti nejste zotaveni 6 týdnů po porodu.

Některé porodní osoby se v té době cítí úžasně a po porodu nemají žádné problémy. Ale někteří ano, tak se pojďme zamyslet: s čím „srovnáváme“ naše poporodní zotavování? Jaký je 6týdenní standard, podle kterého měříme?

Protože mi dovolte, abych vám řekl, že z muskuloskeletálního hlediska az hlediska fyzikální terapie bychom nikdy nedoporučovali našim pacientům, aby 6 týdnů po zranění s NULOVOU rehabilitací šli do plnohodnotného sportu nebo aktivity. To se nestává.

Našim ostatním pacientům neříkáme, aby 6 týdnů po úrazu nebo operaci nic nedělali, a pak v 6. týdnu dělali vše.

Takže poslouchejte toto: zotavení je něco jiného než „léčení“. V 6. týdnu se neděje žádná magie – není to jako v 5 týdnech a 6 dnech nemůžete běhat a pak v 6 týdnech můžete.

Je v pořádku a „normální“, že se naše těla po narození dítěte hojí déle – je to fyziologie.

Mýtus 3: Abyste se od dítěte „odrazili“, musíte se vrátit na svou váhu před dítětem nebo velikost džínů

Ještě jednou… ne! Důraz propagovaný médii a společností obecně je, že bychom se měli snažit vypadat, jako bychom nikdy neměli dítě.

Toto je BS, protože jsem si docela jistý, že jste právě měli dítě, tak proč je „špatné“ vypadat, jako byste ho neměli? Výraz “odrazit se” nebo “získej své tělo zpět” po dítěti mi leze na kůži.

Neztratili jste své tělo v tašce na plenky nebo minivanu. Není to pryč. Nemusíte to najít. Váha před miminkem a velikost džín jsou pro zdravé, funkční, šťastné a šťastné tělo irelevantní.

Pro někoho je hubnutí snadné a pro někoho ne. Některé z nás při kojení hubnou, některé ne. Některým z nás dítě vyskočí snadno, většině z nás ne. A to je v pořádku.

Cvičení a fitness po miminku by nemělo být zaměřeno na hubnutí, abyste se mohli „vrátit“ k tomu, jak jste vypadali předtím. Mělo by být zaměřeno na to, co vám dělá radost, co vám dává rovnováhu, co vám pomáhá léčit a zotavovat se a cítit se zdravě a silně.

Zdraví a rekonvalescence po porodu je dlouhodobá a důležitá součást vašeho života, měla by tak být strukturována. Je v pořádku vypadat, jako byste měli dítě, protože jste ho měli. „Neodrážíme se“, ale „odrážíme se dopředu“.

Mýtus 4: Únik, bolest při sexu, prolaps a další problémy s pánevním dnem jsou „normální“, protože jste měli dítě

Ne porazit mrtvého koně, ale kde mám hůl?

Kromě toho, že je to zjevně nepravdivé, musíme také rozbalit myšlenku, že mít tyto příznaky je to, co „dostáváme“ za to, že chceme být rodičem.

Což je také… hrozné. Víme, že tyto problémy samy nezmizí (proto je průmysl vložek a inkontinence tak lukrativní) a víme, že většina žen se s těmito problémy potýká po celý život, často počínaje těhotenstvím a porodem.

Takže víme, že tyto nezmizí samy, a víme, že nám po GENERACE říkali, že to musíme vysát a vypořádat se s nimi sami. Ale jsem tady, abych vám řekl: mít dítě není doživotní trest za dysfunkci pánevního dna.

Poporodní období je navždy, problémy s pánevním dnem být nemusí.

Mýtus 5: Jsi špatný rodič, když ne…

Vložte sem opravdu cokoli: kojte, ukončete práci, buďte neustále vzhůru s dítětem, vezměte tíhu domácích prací a péče o děti, obětujte se, kdo jste, vzdejte se věcí, které děláte rádi, abyste mohli být 100% k dispozici. čas…

Dovolte mi něco vysvětlit: vina mámy je skutečná, zahanbování mámy je skutečné a cítit se nedostatečně jako máma je velmi běžné. Ani jsem se nedotkla kojenecké výživy koupené v obchodě nebo Pampers, protože jsem si myslela, že budu špatná máma nebo že budu soudná.

S druhým dítětem se věci změnily, ale poprvé mě paralyzovala úzkost, vina a stud. U druhého jsem byl tak vyčerpaný, že jsem se staral o něco méně než předtím.

Nejste špatná máma, pokud se rozhodnete krmit umělým mlékem nebo trénovat spánkový režim, dovolujete svému dítěti zdřímnout si v kočárku nebo se vrátíte do práce nebo cokoli jiného. Všichni děláme to nejlepší, co můžeme, a naše děti vědí, že je milujeme. Kdyby jen věděli, jak moc se trápíme kvůli těm nejmenším věcem, s ohledem na jejich nejlepší zájmy. Je to vyčerpávající.

Totéž platí pro vaše zotavení po porodu. Je v pořádku, když si na sebe vezmete nějaký čas, půjdete svým vlastním tempem a uznáte věci, které zažíváte fyzicky nebo emocionálně.

Jak císařské řezy, tak vaginální porody jsou pro naše tělo náročné. Nejste špatný rodič, ani „slabý“ nebo „příliš citlivý“, pokud si uvědomíte, že nejste spokojeni s tím, jak se cítíte. Věnujete pozornost svému tělu a upřednostňujete své zdraví a štěstí. Je to dobrá věc.

Mýtus 6: Léčba pánevního dna je příliš drahá, takže se jen podívám na videa na YouTube a budu dělat Kegely na červenou

Ummm… ne. YouTube a velké staré weby mohou být jistě užitečnými zdroji. Ale jak často jste rolovali a rolovali a rolovali až do časných ranních hodin a STÁLE jste se cítili ztraceni a nejistí? Je to ohromující.

Také vám dovolte, abych vám řekl: poporodní zotavení není jen o „Kegels“.

Ve skutečnosti většina žen s pouhými verbálními pokyny jako „udělejte kegel nebo zmáčkněte vaginální svaly“ je dělá nesprávně. To je obvykle důvod, proč lidé říkají: “Já dělám Kegely a oni nefungují!”

Kegelové jsou součástí symfonie a jsou pouze jedním nástrojem v orchestru. Musíte se naučit, jak je propojit s dechem a s břišní stěnou, jak je provádět při určitých činnostech, různými způsoby a v různých pozicích.

Rodiče jsou aktivní lidé a naše těla jsou odolná, ale to neznamená, že nepotřebují trochu vedení, aby se dostali na správnou cestu.

Když přemýšlíte o nákladech, je opravdu důležité rozhodnout se, co je pro vás důležité a jak chcete, aby vaše poporodní období vypadalo. Ano, někdy jsou schůzky drahé. PT pánevního dna může být kryto vaším pojištěním (nezapomeňte zkontrolovat!), nebo nemusí.

Ale tady je dohoda: musíte o tom přemýšlet jako o investici do vašeho dlouhodobého zdraví, pohody a štěstí. A jak moc si ceníte toho, že děláte to, co milujete, aniž byste prosakovali, nebo abyste byli intimní se svým partnerem bez bolesti a strachu, nebo měli více dětí a lépe se zotavovali.

Máte jen jednu vagínu, takže bych řekl, že stojí za to utratit trochu na sebe předem, aby byl váš dlouhodobý výsledek lepší. Přemýšlejte o tom, jak rychle umíme vysadit benjamínky na luxusní kočárek, pěknou kabelku, dětské oblečení a nejnovější houpačku pro děti.

Přesměrujte část této investice na vás, abyste si mohli skutečně užít jízdu s kočárkem a nemuseli se bát, že vám proteče, když budete tlačit své děti do kopce.

Sečteno a podtrženo

Čtvrtý trimestr může být rozmazaný. Těch 12 týdnů uteče rychle, ale někdy se to rozhodně nezdá.

Nečekejte, až budete mít příznaky a požádejte o pomoc. Sestavte svůj tým: myslete na duševní zdraví, duly po porodu, uklízečky, laktační poradkyni, venčení psů, termíny hraní pro vaše batolata… pokud možno ještě před příchodem miminka.

I když už se vám miminko narodilo, ještě není pozdě najít podporu.

Obhajujte sami sebe: nedovolte nikomu, aby vás odmítl nebo vám řekl, že některý z těchto problémů (vytékání moči, bolestivý sex, prolaps atd.) je NORMÁLNÍ. Pokud potřebujete druhý názor, zavolejte mému týmu v downtheredoc a my se postaráme o to, abyste byli vyslyšeni a postaráno o vás.

Poporodní období je navždy – tyto problémy magicky nezmizí. Nevěřte mýtům, které slyšíte. Přemýšlejte o tom, jak chcete, aby vaše budoucnost vypadala, a pak si nárokujte právo si tuto budoucnost vytvořit.


Marcy je certifikovanou fyzioterapeutkou pro zdraví žen a má vášeň pro změnu způsobu péče o ženy během těhotenství a po něm. Je hrdou maminkou dvou chlapců a miluje oceán, koně a sklenku dobrého vína. Sledujte ji na Instagramu a navštivte její webové stránky, kde se o vaginách dozvíte víc, než chcete, a najdete odkazy na její podcast, No Mama Left Behind, příspěvky na blogu a další publikace související se zdravím pánevního dna.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY