6 přírodních léků na zvětšenou prostatu (BPH)

Prostata roste

Prostata je žláza ve tvaru vlašského ořechu, která obepíná močovou trubici, trubici, ze které vytéká moč. Prostata je součástí mužského reprodukčního systému. Jedním z jeho hlavních úkolů, spolu s dalšími orgány, je přidávání tekutiny do spermatu. Toto je tekutina, která nese spermie.

Prostata začíná jako malá a má dvě hlavní fáze růstu. Během dospívání se zdvojnásobí a po 25 letech znovu roste po celý zbytek života muže.

Nadměrně zvětšená prostata vede k onemocnění známému jako benigní hyperplazie prostaty (BPH). Nakonec může zvětšená prostata sevřít močovou trubici a omezit tok moči z močového měchýře. To vede k problémům, jako jsou:

  • časté močení
  • potíže s vyprazdňováním
  • únik moči
  • infekce močového ústrojí

Přečtěte si o přírodních lécích, které mohou zlepšit některé příznaky BPH.

Léčba zvětšené prostaty

Existuje několik možností léčby zvětšené prostaty. Můžete užívat alfa-blokátory, jako je terazosin (Hytrin) nebo tamsulosin (Flomax), které pomohou uvolnit svaly prostaty a močového měchýře.

Můžete také užívat dutasterid (Avodart) nebo finasterid (Proscar), jiný druh léků na snížení příznaků BPH. Ty blokují hormony, které způsobují růst prostaty.

Mohou být také doporučeny kombinace těchto dvou různých typů léků. Váš lékař může také doporučit operaci k odstranění nadbytečné tkáně prostaty. Jeden běžný chirurgický zákrok pro BPH je známý jako transuretrální resekce prostaty (TURP).

Existují také přírodní prostředky, které mohou fungovat v boji proti symptomům zvětšené prostaty. Důkazy o tom, zda tyto léčby skutečně fungují, jsou však diskutabilní. Americká urologická asociace v současné době nedoporučuje žádnou bylinnou terapii pro léčbu BPH.

Pokud chcete některý z těchto přírodních prostředků vyzkoušet, poraďte se nejprve se svým lékařem. Některé bylinné léčby mohou interagovat s léky na předpis. US Food and Drug Administration (FDA) nereguluje kvalitu ani čistotu bylinných doplňků. To znamená, že může chybět konzistentní přísady.

Saw palmetto

Saw palmetto je bylinný lék, který pochází z ovoce druhu palmy. V alternativní medicíně se používá po staletí ke zmírnění močových příznaků, včetně těch, které způsobuje zvětšená prostata. Podle National Institutes of Health (NIH)naznačilo to několik malých studií saw palmetto může být účinné pro zmírnění příznaků BPH.

NIH však uvádí, že kdy větší studie Pokud byly provedeny, nezjistili, že saw palmetto je o nic účinnější než placebo. Výzkum nadále zkoumá protizánětlivé a hormonálně blokující vlastnosti, které může mít saw palmetto, a jeho možné použití v kombinaci s jinými léky. Použití Saw palmetto je bezpečné, ale menšími vedlejšími účinky mohou být žaludeční nevolnost a bolest hlavy.

Beta-sitosterol

Tento rostlinný lék je směsí různých rostlin, které obsahují látky podobné cholesterolu nazývané sitosteroly nebo fytosteroly (rostlinné tuky). Několik studií navrhli to beta-sitosterol může zmírnit močové příznaky BPH, včetně síly toku moči. Někteří vědci také navrhli, že jsou to právě tyto tukové látky – jako beta-sitosterol, který se také nachází v saw palmetto – které ve skutečnosti dělají práci.

Při použití beta-sitosterolu nebyly hlášeny žádné závažné vedlejší účinky. Lékaři však stále neznají všechny dlouhodobé účinky této přírodní terapie.

Pygeum

Pygeum pochází z kůry africké švestky a v tradiční medicíně se používá k léčbě močových problémů již od starověku. Často se používá k léčbě příznaků BPH, zejména v Evropě. Vzhledem k tomu, že studie o něm nebyly dobře navrženy, je těžké s jistotou vědět, zda je efektivní.

Podle Canadian Journal of Urology některé malé studie naznačily, že doplněk může pomoci s vyprazdňováním močového měchýře a proudem moči. Přezkoumané studie však nebyly konzistentní. Pygeum se zdá být bezpečné, ale u některých lidí může způsobit žaludeční nevolnost a bolesti hlavy. Neexistují žádné studie o dlouhodobé bezpečnosti.

Extrakt z pylu žitné trávy

Extrakt z pylu žitné trávy se vyrábí ze tří druhů pylu trav: žita, timotejky a kukuřice. Přehled bylinných studií publikovaných v Mezinárodní BJU zjistili, že v jedné studii muži, kteří užívali extrakt z pylu žitné trávy, hlásili zlepšení nočních příznaků vstávání k močení ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. Tato studie však trvala pouze šest měsíců. Nedívalo se na to, jak dobře doplněk fungoval ve srovnání s léky na předpis.

Kopřiva dvoudomá

Poznáte to, jestli jste se náhodou nedotkli běžné evropské kopřivy: Chloupky na jejích listech mohou způsobit prudký náraz a intenzivní bolest. Ale kopřiva dvoudomá může mít určité výhody, když se používá jako lék.

Předpokládá se, že kořen kopřivy zlepšuje některé příznaky BPH a v Evropě se běžně používá. Nicméně, revize z roku 2007 dospěl k závěru, že je zapotřebí více studií. V současné době neexistují žádné silné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že je účinnější než žádná léčba.

Někdy se kopřiva používá v kombinaci s jinými přírodními léčbami BPH, jako je pygeum nebo saw palmetto. Nežádoucí účinky kopřivy jsou obvykle mírné, včetně žaludeční nevolnosti a kožní vyrážky.

Potraviny pro léčbu BPH

Úloha stravy v prevenci BPH a při léčbě jejích příznaků se stále zkoumá.

Nedávný čtyřleté studium v Číně zkoumali účinky stravy na příznaky BPH. Výzkumníci zjistili, že muži s dietou s vysokým obsahem ovoce a zeleniny – zejména listové, tmavé zeleniny a rajčat – měli méně BPH, méně příznaků BPH a bylo méně pravděpodobné, že se jejich BPH zhorší. Vědci se domnívají, že to není jen jedna živina, ale spíše kombinace nalezené ve zdravé stravě a životním stylu, které jsou prospěšné.

Jít přirozenou cestou

Je důležité si pamatovat, že to, že je doplněk označen jako „přírodní“, nemusí vždy znamenat, že je bezpečný, zdravý nebo účinný. Pamatujte, že FDA nereguluje bylinné léky, jako to dělá léky na předpis a volně prodejné léky. To znamená, že si nemůžete být zcela jisti, že to, co je uvedeno na štítku, je uvnitř láhve.

Bylinné přípravky mohou také způsobovat vedlejší účinky a interagovat s jinými léky, které užíváte. Než vyzkoušíte jakýkoli přírodní doplněk, poraďte se se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY