6 způsobů, jak požádat o podporu, pokud žijete s rakovinou ledvin

Pokud máte rakovinu ledvin, může být těžké požádat o pomoc, ale někdy to může být nezbytné. Poučení ostatních o vašem stavu a vytvoření seznamu způsobů, jak mohou pomoci, jsou některé ze způsobů, jak najít podporu, kterou potřebujete.

Obdržení diagnózy rakoviny ledvin a zahájení léčby často znamená, že se váš život alespoň na malou chvíli změní. Může to vyvinout další tlak na vás a vaši rodinu, protože možná nebudete schopni dělat vše, na co jste zvyklí. Blízcí možná budou muset převzít a věnovat více času novým úkolům souvisejícím s vaší léčbou.

Když si po diagnóze utřídíte své pocity, možná budete chtít obrátit svou mysl k tomu, abyste požádali ostatní o podporu. Často to znamená být připraven se seznamem úkolů, když lidé nabízejí pomoc. Ale může to také znamenat oslovit vás, když potřebujete udělat pochůzku nebo jen chcete společnost.

Není vždy snadné přiznat, že potřebujete pomoc, nebo o ni požádat. Zde je několik nápadů, jak získat podporu.

1. Pomozte lidem dozvědět se o rakovině ledvin

Vaši přátelé a rodina mohou chtít pomoci. O rakovině ledvin ale také nemusí mnoho vědět. Mohou vnímat vaše potřeby být jiné, než jaké ve skutečnosti jsou, na základě svých zkušeností s jinými typy rakoviny.

Vzdělávání sebe – a ostatních – o rakovině ledvin vám může pomoci určit, jak vás tento stav a jeho léčba může ovlivnit a jak vás ostatní mohou nejlépe podpořit.

National Kidney Foundation má komplexní přehled o rakovině ledvin. Sdružení pro rakovinu ledvin má sadu nástrojů Just Diagnosed. Tyto dva zdroje můžete použít k rozvoji informací, které budete dávat ostatním.

Základní informace pocházejí od vás a pokrývají vaše individuální potřeby. Můžete se zaměřit na konkrétní léčbu, kterou očekáváte, a na to, jak mohou ovlivnit váš každodenní život. Lidé tak získají lepší představu o tom, jak pomoci.

2. Udělejte si seznam způsobů, jak pomoci

Namísto ponechání na ostatních, aby hádali, co mohou udělat, aby vám pomohli, můžete vytvořit seznam úkolů, které mohou dělat ostatní. Může vám pomoci zamyslet se nad tím, jak se váš život může během léčby změnit.

Například zotavení z operaci rakoviny ledvin, jako je nefrektomie, může trvat dny nebo týdny. Možná nebudete schopni dělat domácí práce, jít nakupovat nebo vykonávat jiné pochůzky vyžadující namáhavou fyzickou aktivitu.

Pokud užíváte adjuvantní terapii po operaci nebo máte imunoterapii nebo cílenou terapii, můžete zažít vedlejší účinky. Pokud máte příznaky podobné chřipce, únavu nebo nevolnost, může být pro vás lepší během léčby odpočívat, než se snažit vyřizovat příliš mnoho domácích úkolů.

Některé položky, které můžete umístit na seznam úkolů, zahrnují:

 • úklid, praní a údržba a opravy v domácnosti
 • vozit vás na lékařské prohlídky a zpět
 • nakupování v obchodě s potravinami a lékárně
 • venčení psů
 • péče o děti a domácí mazlíčky
 • vození rodinných příslušníků do školy a na různé aktivity
 • účast na lékařských schůzkách s vámi pro podporu a společnost
 • příprava jídel
 • zasílání aktualizací o tom, jak se vám daří, přátelům a rodině

Rakovina může postihnout celou vaši rodinu, takže se možná budete chtít zeptat těch, kteří o vás pečují, jakou podporu potřebují. Starší děti, manželé a blízcí přátelé možná budou muset spolupracovat jako role a povinnosti změna během vaší léčby.

3. Vězte, že je v pořádku dát možnosti

Může být skvělé přijmout pomoc, když ji lidé nabídnou, ale je také v pořádku navrhnout jiné způsoby, jak vás mohou lidé podpořit. Někdy se za vás všichni lidé projevují stejným způsobem a poskytují vám nadměrnou podporu v jednom aspektu, ale ne dostačující v jiných.

Pokud máte více než dost jídla, možná budete chtít požádat důvěryhodného přítele, který nabídne, že vám udělá jídlo, aby místo toho vzal psy nebo vás odvezl na lékařské schůzky. Zkuste se cítit pohodlně a řekněte, že potřebujete podporu v jiných oblastech, než které jsou nabízeny.

Když přemýšlíte o tom, které přátele a členy rodiny požádat o pomoc, zvažte jejich silné stránky. Někteří lidé mohou být lepší v organizaci a koordinaci lékařských schůzek, zatímco jiní se mohou cítit pohodlněji při vyřizování pochůzek nebo domácích prací. Možná budete chtít raději požádat o pomoc různé lidi na základě jejich silných stránek, než žádat stejnou osobu o pomoc v několika oblastech.

4. Požádejte o společnost

Lidi možná nenapadnou, že vám budou dělat společnost, ale může to být důležitý způsob, jak poskytnout podporu. Vzhledem k tomu, že pro lidi s rakovinou ledvin je důležité udržovat určitou fyzickou aktivitu během léčby a po ní, možná budete chtít společnost na procházkách a podobných výletech.

Pokud si musíte vzít volno v práci nebo máte během léčby spoustu prostojů, možná budete chtít někoho navštívit. Je v pořádku požádat lidi, aby vám zavolali předem nebo si s vámi naplánovali čas. Pokud se necítíte dobře, můžete to také zrušit.

5. Pochopte, že ne každý může pomoci

Lidé mají s rakovinou různé zkušenosti. Někdy vám lidé, kterým na tom velmi záleží, nemohou pomoci s úkoly nebo pochůzkami, nebo oni Řekni ne když se ptáš.

Existuje mnoho důvodů, proč lidé říkají ne. Člověk možná prožil léčbu rakoviny od milovaného člověka, takže pomoc vám může být emocionálně náročná. Mohou být zaneprázdněni mnoha vlastními povinnostmi nebo mít starosti a obavy, o kterých si možná nejste vědomi.

Pokud se chcete zaměřit na svou vlastní podporu, můžete zkusit najít další, kteří vám mohou pomoci. Můžete se osobně rozhodnout, jak budete zvládat vztah s osobou, která vás odmítla.

Snažte se nedovolit, aby vám „ne“ od jedné osoby bránilo oslovit ostatní. Možná budete dokonce překvapeni – někteří lidé, kteří vám dříve nemuseli být silnou oporou, mohou zakročit a poskytnout vám více pomoci, než byste čekali.

6. Oslovte komunitu rakoviny ledvin

Připojení k online nebo osobní podpůrné skupině může vést k nápadům, jak požádat lidi ve vašem životě, aby vám podali pomocnou ruku. Podpůrné skupiny mohou také pomoci zmírnit emocionální zátěž života s rakovinou ledvin. Můžete požádat svůj zdravotnický tým o spojení ve vaší oblasti nebo vyhledat možnosti založené na internetu, jako jsou ty, které sponzoruje Asociace pro rakovinu ledvin.

Mezi další online zdroje, které byste mohli chtít zvážit, patří:

 • Caring Bridge, bezplatná online platforma, která vám umožní sdílet aktualizace o vaší cestě za zdravím s přáteli a rodinou. Nabízí také plánovací nástroj pro koordinaci pečovatelských úkolů.

 • Lotsa Helping Hands vám umožňuje vytvořit komunitu a používat kalendář péče k organizaci dodávek jídel, koordinaci jízd na lékařské schůzky a přidělování dalších způsobů pomoci.

Podpora od ostatních může být kritickou součástí vaší léčby rakoviny ledvin. Zvažte seznamy úkolů a oslovení blízkých s žádostí o pomoc. Sítě a skupiny na podporu rakoviny ledvin vám také mohou poskytnout místo pro sdílení zkušeností a nápadů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY