7 otázek, které byste měli položit svému lékaři ohledně nadměrné denní ospalosti

Nadměrná denní ospalost neboli hypersomnie je definována jako neschopnost zůstat vzhůru nebo bdělý během denních hodin bdění. Můžete mít pocit, že si musíte během dne více zdřímnout a v noci spát dlouhé hodiny.

Ale i přes tento „extra“ spánek se stále nemusíte cítit svěží. Můžete dokonce zdřímnout v nevhodnou dobu, včetně jízdy, mluvení nebo jídla.

Pokud se obáváte, že byste mohli mít nadměrnou denní ospalost, je důležité kontaktovat lékaře za účelem stanovení diagnózy. Vaše ospalost může souviset se základním zdravotním stavem.

Ujistěte se, že jste připraveni na další schůzku tím, že budete mít po ruce následující otázky.

1. Co způsobuje nadměrnou denní ospalost?

Nadměrná denní ospalost obvykle souvisí se špatnou spánkovou hygienou nebo nedostatečným celkovým počtem hodin spánku za noc.

Může také souviset s několika možnými zdravotními stavy. Mohou to být primární poruchy spánku nebo sekundární komplikace jiného zdravotního stavu.

Některé možnosti zahrnují:

 • Spánková apnoe: Při spánkové apnoe přestanete během spánku dýchat na 10 sekund nebo déle, což může také způsobit hlasité chrápání a lapání po dechu. Kromě denní ospalosti může spánková apnoe způsobit ranní bolesti hlavy, podrážděnost a problémy se soustředěním.
 • narkolepsie: Tato porucha spánku způsobuje, že usnete kdykoli a kdekoli bez varování.
 • Stavy duševního zdraví: Ty mohou zahrnovat depresi a bipolární poruchu, které mohou způsobit špatnou náladu a nadměrnou ospalost.
 • Syndrom neklidných nohou: Tato neurologická porucha může způsobit pocity v nohách, když odpočíváte. Můžete mít nutkání s nimi pohnout, což vás může v noci udržet vzhůru.
 • léky: Některé léky mohou způsobit ospalost a denní únavu, včetně některých léků na alergie a duševní zdraví. Pokud je tomu tak, může vám lékař doporučit jiný rozvrh pro vaše léky nebo úplně jiný typ.

V některých případech nemá nadměrná ospalost žádnou identifikovatelnou základní příčinu. Říká se tomu také idiopatická hypersomnie.

2. Komu hrozí nadměrná denní ospalost?

Nadměrná denní ospalost může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Vědci se však domnívají, že se ve Spojených státech pro dospělé stává stále větším problémem.

Recenze z roku 2021 ve skutečnosti odhaduje, že nadměrná denní ospalost postihuje asi 15,6 % dospělých v USA. Postiženy mohou být i děti a dospívající.

Jiné zdravotní stavy, které mohou způsobit nadměrnou denní ospalost, mohou mít další rizikové faktory. Například nejběžnějším rizikovým faktorem pro spánkovou apnoe je obezita, ale nadměrná denní ospalost se může také zvýšit u všech dospělých, jak stárnou.

3. Jak testujete nadměrnou denní ospalost?

Lékař může nařídit fyzickou prohlídku a krevní testy, aby zjistil, zda máte nadměrnou denní ospalost. Důkladně se také podívají na vaši anamnézu.

Je důležité, abyste svému lékaři sdělili co nejvíce podrobností o své denní ospalosti a spánkových vzorcích.

Poté, v závislosti na počátečních zjištěních vašeho lékaře, může doporučit studii spánku. Studie spánku, nazývaná také polysomnogram, poskytuje údaje během plného nočního spánku, jako je frekvence dýchání a srdeční frekvence. To může pomoci identifikovat spánkovou apnoe, stejně jako další poruchy spánku.

Vzhledem k tomu, že nadměrná denní ospalost způsobuje příznaky během dne, možná budete potřebovat také testy, které změří, jak rychle si zdřímnete a vaši bdělost v době bdění. Tyto testy jsou známé jako vícenásobné testy latence spánku.

Vícenásobný test latence spánku je celodenní zkouška skládající se z pěti naplánovaných zdřímnutí. Každý spánek trvá asi 15 minut. Kromě toho, jak dlouho vám trvá usnout, se lékař podívá na další údaje, jako jsou vaše naměřené spánkové cykly.

4. Kdy se mám obávat nadměrné denní ospalosti?

Je přirozené, že se čas od času cítíte unavení, ale nadměrná denní ospalost přesahuje pocit únavy. Je důležité vyhledat pomoc, pokud nepřetržitě usnete po celý den, přestože jste dostali doporučení 7 až 9 hodin spánku v noci.

Také může být dobré zvážit vyhledání pomoci, pokud ospalost narušuje vaše každodenní činnosti, jako je práce, škola nebo dojíždění.

Mezi další varovné signály patří usínání při jiných činnostech, jako je sledování televize, rozhovor s někým, čtení knihy nebo poslech přednášky.

5. Jaká jsou možná rizika nebo komplikace nadměrné denní ospalosti?

Usnout bez varování během dne není jen nepříjemnost. Může to být i nebezpečné.

To platí zejména v případě, že máte nutkání usnout při určitých činnostech, jako je chůze nebo řízení vozidla. Ve skutečnosti se odhaduje, že k tomu přispívá ospalost 100 000 nehod motorových vozidel každý rok.

Nadměrná denní ospalost může také znamenat vážný základní stav, jako je spánková apnoe. Pokud se spánková apnoe neléčí, může zvýšit riziko vzniku cukrovky, srdečních chorob a vysokého krevního tlaku. Může dokonce přispět k předčasné smrti.

6. Jaké jsou možnosti léčby nadměrné denní ospalosti?

Léčba nadměrné denní ospalosti závisí na základní příčině a na tom, zda jde o primární stav nebo sekundární stav, který byste mohli mít.

Pokud je to idiopatické nebo souvisí s poruchami spánku a bdění, jako je narkolepsie, stimulační léky vám mohou pomoci zůstat během dne vzhůru. Mezi běžné možnosti patří stimulanty, jako jsou amfetaminy, nebo léky, které podporují bdělost, jako je modafinil (Provigil).

Na druhou stranu, pokud je váš případ sekundární k jinému zdravotnímu stavu, léčba primární příčiny může pomoci léčit nadměrnou denní ospalost.

Pokud máte například depresi, může vám lékař předepsat antidepresiva. Pokud máte spánkovou apnoe, možná budete muset v noci nosit přístroj na nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách (CPAP).

7. Jaké změny životního stylu mohou pomoci při nadměrné denní ospalosti?

Zatímco změny životního stylu pravděpodobně nevyléčí nadměrnou denní ospalost, určité návyky vám mohou pomoci cítit se lépe a zvládat příznaky. Promluvte si s lékařem o vyzkoušení následujícího:

 • Stanovte si pravidelný spánkový režim. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
 • V případě potřeby si zdřímněte, ale zdřímněte si je krátce a v pravidelných intervalech dříve během dne.
 • Vytvořte si ve své ložnici prostředí navozující spánek. Udržujte ho v chladu a temnu a bez elektronických zařízení.
 • Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu nebo alkoholu, zejména později během dne.
 • Přestaňte kouřit, pokud v současné době kouříte. Váš lékař vám může pomoci začít.
 • Cvičení 20 minut nebo více za den, ale vyhněte se cvičení 4 až 5 hodin před plánovaným spánkem.
 • Upravte svůj pracovní rozvrh tak, abyste si mohli večer před spaním odpočinout.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY