Abnormality při chůzi

Jaké jsou abnormality chůze?

Abnormality chůze jsou abnormální, nekontrolovatelné vzorce chůze. Může je způsobit genetika nebo jiné faktory, jako jsou nemoci nebo zranění. Abnormality při chůzi mohou ovlivnit svaly, kosti nebo nervy nohou.

Abnormality mohou být přítomny v celé noze nebo v určitých částech nohy, jako je koleno nebo kotník. Problémy s nohou mohou také vést k abnormalitám chůze.

Mohou to být dočasné nebo dlouhodobé stavy, v závislosti na jejich příčině. Těžké abnormality chůze mohou vyžadovat nepřetržitou fyzickou terapii a lékařskou péči.

Abnormality chůze jsou často označovány jako abnormality chůze. Chůze se týká vzorce chůze.

Co způsobuje abnormality při chůzi?

Řezy, pohmožděniny nebo zlomeniny kostí mohou dočasně ztěžovat chůzi. Nemoci, které postihují nohy, mozek, nervy nebo páteř, však mohou způsobit abnormality při chůzi.

Mezi nejčastější příčiny poruch chůze patří:

 • artritida
 • vrozené vady, jako je PEC
 • zranění nohou
 • zlomeniny kostí
 • infekce, které poškozují tkáně v nohou
 • holenní dlahy (zranění běžné pro sportovce, které způsobuje bolest v holení)

 • tendonitida (zánět šlach)

 • psychologické poruchy, včetně poruchy přeměny
 • infekce vnitřního ucha
 • poruchy nervového systému, jako je mozková obrna nebo mrtvice

Ačkoli mnoho z nich jsou krátkodobé stavy, některé (například mozková obrna) mohou způsobit trvalé abnormality při chůzi.

Jaké jsou příznaky abnormalit chůze?

Abnormality chůze jsou rozděleny do pěti skupin na základě jejich symptomů:

 • Propulzní chůze: Tuto chůzi charakterizuje šikmá, tuhá pozice. Osoba s tímto stavem chodí s hlavou a krkem tlačeným dopředu.
 • Chůze nůžkami: Osoba s touto chůzí chodí s nohama pokrčenýma mírně dovnitř. Při chůzi se jim kolena a stehna mohou nůžkovým pohybem zkřížit nebo zasáhnout.
 • Spastická chůze: Osoba se spastickou chůzí táhne nohy při chůzi. Mohou se také zdát, že chodí velmi strnule.
 • Chůze na steppage: Osoba s tímto stavem chodí s prsty na nohou směřujícími dolů, což způsobuje, že jejich prsty při chůzi škrábou o zem.
 • Kolébavá chůze: Osoba s touto chůzí se při chůzi kolébá ze strany na stranu.

Kulhání je také považováno za abnormalitu chůze. Kulhání může být trvalé nebo dočasné.

Jak jsou diagnostikovány abnormality chůze?

Během fyzického vyšetření váš lékař zkontroluje vaše příznaky a anamnézu a bude sledovat způsob, jakým chodíte. Mohou provést testy ke kontrole nervové nebo svalové funkce. To pomůže určit, zda váš stav způsobuje strukturální problém.

Váš lékař může také objednat zobrazovací test, například rentgen, aby zkontroloval zlomeniny nebo zlomeniny kostí. To se obvykle provádí, pokud jste nedávno měli zranění nebo pád. Hlubší zobrazovací test, jako je MRI, může zkontrolovat roztržené šlachy a vazy.

Jak se léčí abnormality chůze?

Abnormalita chůze může zmizet, pokud je léčen základní stav. Abnormality chůze způsobené traumatem se například zlepší, jakmile se zranění zhojí. Pokud máte zlomeninu nebo zlomenou kost, lze k nastavení kosti použít sádru. Lze také provést chirurgický zákrok k nápravě určitých zranění.

Lékař vám předepíše antibiotika nebo antivirotika, pokud vám infekce způsobila abnormální chůzi. Tyto léky budou léčit infekci a pomohou zlepšit vaše příznaky.

K léčbě abnormalit při chůzi lze také použít fyzickou terapii. Během fyzické terapie se naučíte cvičení určená k posílení svalů a správnému způsobu chůze.

Lidé s trvalou abnormalitou chůze mohou dostávat pomocná zařízení, jako jsou berle, rovnátka, chodítka nebo hůl.

Prevence abnormalit při chůzi

Vrozeným (genetickým) abnormalitám chůze nelze předcházet. Abnormalitám způsobeným zraněním se však lze vyhnout.

Vždy, když se účastníte kontaktních sportů nebo extrémních aktivit, jako je cyklistika nebo horolezectví, nezapomeňte nosit ochranné pomůcky. Riziko poranění nohou a chodidel můžete minimalizovat ochranou nohou a chodidel chrániči kolen, kotníkovými ortézami a pevnou obuví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY