ADHD: Je to postižení?

Co je ADHD?

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je jednou z nejčastější duševní poruchy postihující dnešní děti, i když se s nimi setkáváme i u dospělých. Je to chronický neuropsychiatrický stav, který se vyznačuje problémy se zaměřením, udržením pozornosti, impulzivitou nebo hyperaktivitou a někdy problémy s chováním souvisejícími s hyperaktivitou a impulzivitou. Pro někoho mohou být příznaky ADHD mírné nebo dokonce nezjistitelné, pro jiné mohou být vysilující.

Průměrný věk lidí s diagnózou ADHD je 7 let starýa symptomy jsou často patrné ve věku 12 let, i když mohou postihnout mladší děti a dokonce i dospělé. Odhaduje se, že 9 procent dětí a 4 procenta dospělých ve Spojených státech má ADHD.

Pokud je ADHD poprvé diagnostikována u dospělých, symptomy lze často vysledovat až do dětství. Až 60 procent dětí, u kterých je diagnostikována ADHD, bude nadále pociťovat příznaky tohoto stavu i v dospělosti.

Existují tři podtypy ADHD, v závislosti na tom, které příznaky jsou přítomny:

 1. většinou nepozorný
 2. většinou hyperaktivní nebo impulzivní
 3. kombinace dvou sad symptomů

Jaké jsou příznaky ADHD?

Příznaky ADHD mohou být mírné, střední nebo závažné. V závislosti na tom, jak závažné jsou něčí příznaky, může ADHD ztížit udržení zaměstnání (zejména takové, které vyžaduje rutinu) nebo soustředění ve škole. Osobní vztahy mohou také trpět.

Lidé s ADHD mohou mít potíže s následujícím:

 • soustředění
 • v klidu sedět
 • věnovat pozornost
 • zůstat organizovaný
 • následující pokyny
 • zapamatování detailů
 • ovládání impulsů

Dostupné zdroje

Pokud se vy nebo vaše dítě potýkáte s příznaky těžké ADHD, můžete mít nárok na federální dávky. Například příjem z doplňkového zabezpečení (SSI) v rámci federálního programu sociálního zabezpečení je určen na pomoc dětem mladším 18 let, které jsou postiženy závažnými chronickými onemocněními.

Aby se děti a rodiče kvalifikovali na SSI, musí splňovat přísné požadavky na příjem. Stav musí člověka také extrémně postihnout po dobu nejméně 12 měsíců. Pokud ADHD vašeho dítěte ovlivnila vaši nebo jejich schopnost efektivně fungovat, můžete mít nárok na tyto zdroje.

Dospělí s vážnými příznaky ADHD mohou dostávat platby za invaliditu sociálního zabezpečení (SSD). Pokud máte pocit, že vám porucha brání udržet si zaměstnání nebo pracovat v jakékoli funkci kvůli závažnosti vašich příznaků, můžete mít nárok. Před podáním žádosti byste měli shromáždit veškerou dokumentaci, lékařskou nebo jinou, která může pomoci prokázat postižení, které jste zažili.

Obecně platí, že výplaty invalidity se posuzují případ od případu. Bude zváženo několik faktorů, včetně:

 • tvůj věk
 • vaši pracovní historii
 • tvé vzdělání
 • vaši anamnézu
 • další faktory

Dospělí, kteří mohou prokázat, že byli jako dítě léčeni pro ADHD, mohou mít větší šanci, že budou zvažováni pro výhody SSD.

Abyste se kvalifikovali, budete pravděpodobně potřebovat více než jen diagnózu ADHD. Budete také muset prokázat s ověřitelnou zdravotní dokumentací, že máte všechny následující příznaky:

 • výrazná nepozornost
 • výrazná impulzivita
 • výrazná hyperaktivita

Budete také muset prokázat, že máte poruchu v určitých oblastech kognitivních, sociálních nebo osobních funkcí. Pravděpodobně budete muset zahrnout:

 • lékařské dokumenty
 • psychologické hodnocení
 • poznámky od terapeuta

Máte-li dotazy ohledně toho, zda můžete mít nárok nebo jaké informace budete potřebovat k žádosti o dávky v invaliditě, Správa sociálního zabezpečení poskytuje užitečného průvodce. Na vaše otázky může odpovědět také právník specializující se na proces vyplácení invalidních dávek.

Správa ADHD

Podle Francine Conwayové, Ph.D., výzkumnice a psychodynamické klinické psycholožky, která se zabývá ADHD a také na toto téma napsala knihu, je největší překážkou při zvládání ADHD přijmout, že v první řadě je problém. Se svými typickými příznaky impulzivního chování nebo nevhodného chování může být ADHD často mylně připisováno špatnému rodičovství nebo nedostatku disciplíny. To může vést lidi k tomu, že budou tiše trpět.

Pokud si myslíte, že vy nebo vaše dítě můžete mít ADHD, vyhledejte pomoc. Ačkoli neexistuje žádná univerzální léčba, existuje mnoho typů léčby, které vám pomohou zvládnout ADHD.

Například Robert Ryan, LCPC, ATR, psychoterapeut pracující s dětmi a dospělými s ADHD v oblasti Chicaga, vidí mnoho slibů ve dvou konkrétních léčbách. Jedním z nich je trénink všímavosti, který zahrnuje praktiky jógy a meditace. Dokáže zázraky pro zklidnění mysli. Druhá, dialektická behaviorální terapie, je kognitivní a pomáhá identifikovat myšlenky, přesvědčení a předpoklady, které ztěžují život. V některých případech mohou být k léčbě příznaků ADHD zapotřebí léky.

Obraťte se ještě dnes na svého specialistu, který vám poradí, jak žít s ADHD. Pokud potřebujete pomoc při hledání specialisty, promluvte si se svým lékařem primární péče. Mohou vám pomoci odkázat vás ke specialistovi, který je pro vás vhodný.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY