Alternativní léčba melanomu

Co je melanom?

Melanom je závažná forma rakoviny kůže. Vyvíjí se ve vašich melanocytech nebo kožních buňkách. Tyto kožní buňky produkují melanin, který dodává vaší pokožce barvu.

Podle Nadace pro melanom se více než 70 procent melanomů vyvíjí ve stávajícím krtku nebo tmavém místě na kůži nebo v jejich blízkosti. Je důležité si všimnout změn ve velikosti nebo vzhledu krtků a mateřských znamének. Tyto změny mohou znamenat, že se vyvíjí melanom. U mužů se melanom obvykle vyvíjí na trupu, hlavě nebo krku. U žen se normálně vyvíjí na pažích a nohou.

Přesné příčiny melanomu nejsou zcela objasněny. Vystavení ultrafialovému (UV) světlu ze slunce nebo z solárií však zvyšuje riziko jeho vzniku. Pokud je melanom detekován včas, lze jej chirurgicky odstranit. Pokud se příliš rozšířil na chirurgické odstranění, další standardní léčba zahrnuje:

 • chemoterapie
 • imunoterapie
 • cílená terapie

Přečtěte si více: Fakta o melanomu »

Alternativní léčba

Komplementární a alternativní medicína (CAM) má za cíl spíše zmírnit stres a bolest než léčit nemoc. Někteří pacienti mohou hledat alternativy k vyléčení. Žádné studie však neprokázaly, že by alternativní terapie mohly léčit melanom nebo jakýkoli typ rakoviny. Na alternativní terapie, které slibují úplné uzdravení z rakoviny, je třeba pohlížet s podezřením.

Místo toho byste si měli promluvit se svým lékařem o CAM terapiích, které můžete kombinovat s tradiční terapií. Než začnete s CAM terapií, je vždy rozumné prozkoumat klady a zápory, protože určitá léčba může mít v kombinaci se standardní léčbou vedlejší účinky. Následuje seznam běžnějších terapií CAM.

Nutriční terapie

Zdravější stravování a cvičení je důležité pro léčbu jakéhokoli druhu rakoviny. Nutriční terapie vám poskytuje životně důležité živiny, které vám pomohou udržet si zdravou tělesnou hmotnost a bojovat s infekcí. Jeho cílem je kontrolovat vedlejší účinky způsobené léky nebo nemocí při zachování vaší síly. Zdravá strava pomůže vašemu tělu lépe bojovat s rakovinou. Cvičení udrží vaše tělo silné a sníží únavu, se kterou se můžete setkat při standardních procedurách.

Studie ukázaly, že konzumace potravin s antioxidanty nebo užívání antioxidačních doplňků může pomoci předcházet rakovině. Antioxidanty pomáhají v boji proti rakovině neutralizací volných radikálů. Jedná se o vysoce reaktivní chemikálie, které mohou poškodit buňky.

Studie také zkoumaly roli tuků a bílkovin v prevenci rakoviny a také rostlinné koření, jako je kurkumin. Navíc některé přirozeně se vyskytující sloučeniny v rostlinných potravinách mohou pomoci předcházet rakovině. Tyto sloučeniny, nazývané flavonoidy, se nacházejí mimo jiné v jablkách, brokolici, rajčatech a hroznech.

Naturopatická medicína

Naturopatická medicína zahrnuje přírodní terapie z různých léčebných tradic. Ty sahají od bylinných doplňků až po formy manipulace s tělem, jako jsou masáže a akupunktura.

Bylinková medicína

Léčivé přípravky na rostlinné bázi lze užívat ve formě čajů nebo kapslí. Zelený čaj je již dlouho ceněn pro své příznivé účinky na zdraví, od rakoviny až po artritidu. Zelený čaj nabitý silnými antioxidanty může zabránit tvorbě kožních nádorů.

Akupunktura a akupresura

Akupunktura a akupresura jsou zaměřeny na zmírnění bolesti způsobené rakovinou, nikoli jako léčba samotná. Obě techniky mají za cíl uvolnit energii, která je blokována ve vašem těle. Akupunktura to dělá tak, že do klíčových bodů celého těla vkládá jehly. Akupresura zahrnuje vyvíjení tlaku na konkrétní body na vašem těle.

Masáže a fyzikální terapie

Masáž a fyzikální terapie vám mohou pomoci zvládnout chronickou bolest z melanomu. Pokud se melanom rozšířil do vašich lymfatických uzlin, může být prospěšný silový trénink a protahování z fyzické terapie.

Hydroterapie

Hydroterapie zahrnuje použití teplé nebo studené vody ve formě parní lázně nebo ledových balíčků, které pomáhají zmírnit bolest. Teplá voda může uvolnit vaše svaly, zatímco led a ledová voda mohou snížit zánět zúžením cév. Hydroterapie může také pomoci snížit bolestivost a zvýšit relaxaci.

Terapie mysli a těla

Cvičení se velmi doporučuje pacientům s melanomem, aby si udrželi zdravou tělesnou hmotnost a udržovali vysokou hladinu energie. Chůze nebo jiné aktivity s nízkým dopadem, jako je jóga, mohou zlepšit kardiovaskulární zdraví. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, měli byste tyto činnosti provádět zhruba půl hodiny, tři až čtyři dny v týdnu. Pózy jógy a důraz na dýchání navíc mohou pomoci snížit stres.

Rozjímání

I když existují různé formy meditace, mnoho z nich má společné rysy. Patří mezi ně omezení rozptýlení, udržování otevřeného, ​​neodsuzujícího přístupu a nalezení pohodlného držení těla k nastolení soustředění. Meditace se používá ke zkoumání vztahu mezi emocionálními, mentálními a behaviorálními faktory vašeho zdraví. Pomáhá také zmírnit stres a úzkost.

Prevence

K prevenci melanomu můžete udělat mnoho jednoduchých věcí:

 • Vyhněte se dlouhodobému vystavení slunci.
 • Vyhněte se soláriím.
 • Po celou dobu noste opalovací krém.
 • Když jdete ven, noste ochranný oděv, který vám zakryje ruce, nohy a obličej.

Měli byste se také seznámit se svou pletí, abyste na ní zaznamenali jakékoli změny. To zahrnuje nové krtky nebo pihy nebo změny aktuálních krtků, pih nebo mateřských znamének. Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud si všimnete:

 • jakýkoli nárůst velikosti, zejména nad průměrem 7 milimetrů
 • změna barvy
 • nepravidelnost okraje krtka

Výhled

CAM terapie nemohou léčit melanom. Mohou však pomoci v boji proti některým symptomům spojeným s onemocněním a jeho léčbou, jako je chemoterapie a ozařování. Pokud je melanom léčen včas a řádně, je pětiletá míra přežití obecně velmi vysoká. Míra přežití jsou:

 • 92-97 procent pro 1. fázi
 • 53-81 procent pro fázi 2
 • 40-78 procent pro fázi 3
 • 15-20 procent pro fázi 4

Určitě si promluvte se svým lékařem o vašem léčebném plánu a o tom, jak začlenit CAM terapie do vašeho režimu. Léčba nemoci a udržení celkové pohody jsou velmi důležité pro vaše celkové zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY