Anti-Glomerular Basement Membrane Test

Co je to antiglomerulární bazální membránový test?

Test anti-glomerulární bazální membrány (anti-GBM) hledá protilátky proti glomerulární bazální membráně, které napadají část ledvin známou jako glomerulární bazální membrána (GBM). Anti-GBM protilátky jsou spojeny s poškozením ledvin.

Anti-GBM protilátky napadají kapiláry v GBM. Tyto záchvaty způsobují problémy s funkcí ledvin. Tyto problémy mohou vést k úniku krve a krevních bílkovin do vaší moči.

Anti-GBM protilátky mohou také napadnout bazální membrány ve vašich plicích. V důsledku toho se vzduchové vaky v plicích mohou naplnit krví a bílkovinami. To může způsobit poškození plic a dýchací potíže.

Proč potřebuji test anti-glomerulární bazální membrány?

Anti-GBM test může pomoci vašemu lékaři diagnostikovat onemocnění, která postihují ledviny a plíce, známá jako anti-GBM onemocnění.

Když onemocnění postihuje pouze ledviny, je to známé jako anti-GBM glomerulonefritida. Goodpasture syndrom je, když postihuje jak ledviny, tak plíce. Podle Vasculitis UK způsobují onemocnění anti-GBM zánět krevních cév v ledvinách a plicích. Postihuje spíše muže než ženy. Obvykle se také objevuje u lidí ve věku 20 a 60 a 70 let.

Následující příznaky mohou být příznaky glomerulonefritidy anti-GBM a syndromu Goodpasture:

 • ztráta váhy
 • únava
 • zimnice a horečka
 • vykašlávání krve
 • nevolnost a zvracení
 • bolest na hrudi
 • anémie způsobená krvácením
 • respirační selhání
 • selhání ledvin

Co se stane během testu glomerulární bazální membrány?

Před provedením anti-GBM testu nemusíte provádět žádné specifické přípravy. Anti-GBM test vyžaduje pouze vzorek krve.

K odběru krve vám lékař omotá kolem paže elastický pás. Tím se zastaví průtok krve a žíly na paži jsou viditelnější. Vidění žil usnadňuje zavedení jehly.

Po lokalizaci žíly vám lékař vyčistí kůži kolem žíly alkoholem. Poté vám vpíchnou jehlu do žíly. Zkumavka připojená ke konci jehly bude sbírat krev.

Po odběru dostatečného množství krve vám lékař sejme elastický pásek z paže. Po odstranění jehly umístí na místo vpichu bavlnu nebo gázu a zajistí obvazem.

Jaké jsou komplikace spojené s testem antiglomerulární bazální membrány?

S odběrem krve je spojeno jen málo rizik. V místě jehly se mohou objevit nějaké modřiny. Modřiny můžete zmírnit tím, že na danou oblast několik minut po vyjmutí jehly zatlačíte.

Ve vzácných případech má odběr krve následující rizika:

 • mdloby nebo točení hlavy
 • nadměrné krvácení
 • hematom (nahromadění krve pod kůží)
 • infekce

Co znamenají výsledky?

Normální výsledky

Vědci zjistili, že máte méně než a 10procentní šance mít anti-GBM onemocnění nebo Goodpastureův syndrom, pokud v krvi nejsou detekovány žádné anti-GBM protilátky.

I když jsou výsledky vašeho testu normální, váš lékař může mít stále podezření, že máte některou z podmínek. Pokud ano, může vám lékař nařídit biopsii plic nebo ledvin.

Abnormální výsledky

Pokud test nalezl ve vaší krvi protilátky proti GBM, existuje a 95 až 100 procent je pravděpodobné, že máte anti-GBM onemocnění nebo Goodpastureův syndrom. Váš lékař vás může požádat, abyste podstoupil další testy k potvrzení diagnózy, včetně biopsie plic nebo ledvin.

Váš lékař určí vaši přesnou diagnózu po kontrole výsledků testů a příznaků. Existuje několik dostupných léčebných postupů jak pro onemocnění anti-GBM, tak pro Goodpastureův syndrom.

Jednou léčbou je plazmaferéza. Tato léčba zahrnuje odběr krve z těla a odstranění protilátek. Tento proces využívá stroj k odstranění protilátek. Pokud máte tuto léčbu, budete muset proces podstupovat denně po dobu dvou týdnů, podle Vasculitis UK.

Další léčbou je imunosuprese methylprednisolonem. Toto ošetření brání tvorbě více protilátek.

Další kroky

V závislosti na vašem případu se možná budete moci zotavit. Ale pokud máte rozsáhlé poškození ledvin, možná budete muset podstoupit léčbu, jako je dialýza.

Léčba onemocnění proti GBM je účinná a někdy může vést k infekci. K plicním infekcím dojde buď v důsledku poškození plic nebo imunosuprese z léčby. Správný dohled a včasná léčba infekce může zmírnit komplikace.

Existují také vedlejší účinky steroidní nebo jiné imunosupresivní léčby včetně UTI, kožních infekcí nebo sepse. Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat gastritidu a peptický vřed a osteoporózu.

Můžete pomoci svému uzdravení tím, že budete dávat pozor na příznaky infekce, užívat léky přesně podle předpisu a přijímat dostatečné množství tekutin.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY