Běžné příčiny silné bolesti kolen

Bolest kolen a aktivní životní styl

Většina lidí pociťuje bolest kolena v určité fázi svého života. Sport, cvičení a další aktivity mohou způsobit svalové napětí, záněty šlach a vážnější poranění vazů a chrupavek.

Je těžké určit přesný počet lidí, kteří během svého života pociťují bolest kolene, ale známe míru, kolik lidí pociťuje bolest dostatečně silnou na to, aby se obrátili na operaci náhrady kolena: V roce 2017 bylo ve Spojených státech provedeno 966 000 operací náhrady kolena. států.

Závažnost bolesti kolene se může značně lišit a závisí na faktorech, jako je příčina a váš věk. Pro některé může být bolest kolena tak silná, že omezuje každodenní aktivity. Pro jiné může být mírná bolest kolen chronickou překážkou aktivního životního stylu, po kterém touží. Lokalizace bolesti kolene se také může lišit.

Například, Clinical Journal of Pain zjistili, že nejčastěji hlášená lokalizace bolesti kolena je uprostřed kolena, v kloubu, který spojuje stehenní kost s holenní kostí. Druhou nejčastější oblastí, kde lidé pociťují bolest kolen, je oblast kolenní čéšky. Někteří lidé zažívají kombinaci obou.

Zde jsou některé z nejčastějších stavů a ​​zranění, které způsobují silnou bolest kolene.

Poranění kolenního vazu

Pokud máte poranění vazů v koleni, můžete pociťovat bolest kolena. Vazy jsou to, co spojuje vaši stehenní kost (femur) s kostí dolních končetin (holenní a lýtková kost). Drží tyto kosti pohromadě a udržují koleno stabilní.

Podvrtnutí a natržení kolenního vazu jsou velmi častá sportovní zranění a mohou se objevit u předního zkříženého vazu (ACL), zadního zkříženého vazu (PCL) a mediálního kolaterálního vazu (MCL).

K poranění kolenního vazu může dojít také při vysokoenergetických nehodách, jako je autonehoda.

Vazivo ACL je hlavní vaz, který prochází středem kloubu mezi stehenní kostí a holenní kostí. Ruptura ACL je nejčastějším typem poranění vazů u sportovců.

Trhliny ACL se mohou objevit v důsledku zranění z pohybů, ke kterým dochází při sportu, jako jsou:

 • náhlé spuštění nebo zastavení
 • rychle mění směr
 • nesprávné skákání a přistání
 • srážce s jinou osobou

Příznaky poranění kolenního vazu mohou zahrnovat:

 • náhlá, silná bolest v koleni
 • bolest, která přetrvává při chůzi
 • „pukavý“ zvuk v koleně
 • koleno náhle „vydává“, což způsobí, že při chůzi upadnete nebo se cítíte nestabilní
 • otok do 24 hodin po počátečním poranění

Jakékoli poranění vazů může mít za následek silnou bolest kolene a může vyžadovat chirurgický zákrok.

Slzy menisku

Další zranění, včetně slz, se mohou odehrávat v chrupavce kolena.

Chrupavka je polotvrdá (tvrdá, ale pružná) tkáň, která pokrývá konec vašich kostí. Kromě toho kolenní chrupavka také zahrnuje dva menisky na obou stranách kloubu: mediální menisku, který se nachází na vnitřní straně kolena, a postranní meniskus, umístěný na vnější straně kolena.

Natržení menisku je běžné zranění a obvykle vyžaduje chirurgický zákrok. Na rozdíl od poranění vazů, ke kterému může dojít různými způsoby, k natržení menisku obvykle dochází v důsledku jediného pohybu. Například náhlé zkroucení nebo otočení může způsobit roztržení této kolenní chrupavky.

Trhliny menisku jsou s přibývajícím věkem častější, protože chrupavka slábne a ztenčuje se, takže je pravděpodobnější, že se roztrhne. Příznaky trhliny chrupavky v koleni mohou zahrnovat:

 • zvuk „praskání“.
 • bolest kolene
 • počáteční bolest a nepohodlí (ačkoli stále schopen chodit)
 • zhoršující se bolest a ztuhlost dní po úrazu
 • koleno „rozdává se“
 • zachycení nebo zablokování kolena

Artritida kolena

Artritida je stav, který způsobuje zánět a bolest kloubů v těle, ale nejčastěji se vyskytuje v koleni. Artritida je chronický stav, který se může časem zhoršovat a nakonec vyžadovat chirurgický zákrok.

Tři nejčastější typy artritidy jsou revmatoidní artritida, posttraumatická artritida a osteoartritida.

Příznaky artritidy v koleni zahrnují:

 • ztuhlost a otok v koleni
 • potíže s úplným ohnutím kolena
 • bolest kolene

Revmatoidní artritida kolena

Revmatoidní artritida je autoimunitní stav, který způsobuje zánět a ztluštění tkáně kolem kloubu. Chronický zánět často vede k poškození a ztrátě chrupavky.

Revmatoidní artritida se vyskytuje asi u 0,6 procenta populace USA a je dvakrát až třikrát častější u žen.

Příznaky revmatoidní artritidy jsou podobné jako u jiných typů artritidy v koleni:

 • ztuhlost
 • bolest kolene
 • otok kolena
 • obtížné plně ohnout koleno

Posttraumatická artritida

Posttraumatická artritida může vzniknout po vážném poranění kolene, včetně zlomenin kostí a natržení vazů. Zranění, jako je zlomenina kosti, mohou opotřebovat povrch kloubu a časem způsobit artritidu.

Zranění kolena mohou poškodit chrupavku v koleni, jak stárnete, což vede k následujícím příznakům:

 • bolest
 • otok
 • ztuhlost

Osteoartróza kolena

Nejběžnějším typem artritidy je osteoartritida, což je progresivní opotřebení chrupavky v kolenním kloubu. Vyskytuje se častěji u lidí ve věku 50 let a starších.

Po 50 letech se dopad osteoartrózy může zhoršit v důsledku akumulovaného používání a opotřebení chrupavky, ke kterému dochází s věkem.

Osteoartróza je často výsledkem tření kostí o kost, a ano, je to tak bolestivé, jak to zní. Osteoartróza může být také způsobena věkem, hmotností, genetikou, předchozími zraněními, infekcemi, nemocemi (jako je nádor nebo dna) a některými povoláními, jako je stavebnictví a výroba.

Příznaky osteoartrózy kolena zahrnují:

 • bolest kolene
 • omezený rozsah pohybu
 • ztuhlost kolena
 • otok kloubu
 • citlivost kolene
 • deformace a slabost
 • bolest, která se časem zhoršuje

Podle studie z roku 2018 Výzkum a terapie artritidybolest kolene, která trvá déle než 1 rok, je běžně spojena s osteoartrózou.

Diagnostika bolesti kolene

Lékaři diagnostikují artritidu a další problémy s kolenem pomocí rentgenového záření a fyzického vyšetření. Budete dotázáni na úroveň bolesti, flexibilitu a funkci kolena, úroveň aktivity, všechna minulá zranění nebo stavy a vaši rodinnou anamnézu (například pokud má někdo ve vaší rodině artritidu).

Lékaři také použijí speciální testy k identifikaci typu artritidy postihující vaše koleno. Tyto testy mohou zahrnovat:

Krvavá práce

Krevní test může zkontrolovat přítomnost anti-CCP protilátky, která může indikovat revmatoidní artritidu. Jiné protilátky mohou souviset s rozšířenější poruchou, jako je lupus, se zánětem v celém těle.

Tekutinové testy

Lékaři si mohou nechat odebrat tekutinu ze skutečného kolenního kloubu, aby jej prozkoumali. Pokud tekutina obsahuje krystaly kyseliny močové, může to znamenat, že zánět a bolest způsobuje dna. Přítomnost bakterií naznačuje, že zdrojem těchto příznaků je infekce.

Zobrazovací testy

Rentgenové paprsky mohou pomoci identifikovat příznaky artritidy, například pokud je prostor mezi kostmi užší, pokud existují nějaké kostní ostruhy nebo pokud kloub není správně zarovnán.

CAT skeny a MRI skeny poskytují podrobnější snímky kostí, respektive měkkých tkání, takže se používají spíše k diagnostice zranění a nevysvětlitelných otoků. Pokud má váš lékař například podezření na trhlinu chrupavky nebo vazu, s největší pravděpodobností nařídí vyšetření magnetickou rezonancí.

Léčba bolesti kolene z artritidy

Bolest kolen se obvykle zhoršuje, jak artritida postupuje. Mnoho lidí se silnou bolestí způsobenou artritidou se rozhodne pro operaci, aby zmírnilo jejich příznaky a pomohlo opravit kloub.

Operace ale není vhodná pro každého. Některé z konzervativnějších možností pro léčbu bolesti kolene z artritidy zahrnují léky a domácí strategie, jako je cvičení.

Přesný léčebný plán, který je doporučen pro vaši bolest kolene, bude záviset na faktorech, jako je závažnost vaší bolesti, váš věk, úroveň vaší aktivity a jakékoli další zdravotní stavy, které máte.

Váš lékař obvykle vyzkouší nejméně invazivní typ léčby, jako je úbytek hmotnosti a léky, a poté se přesune dolů, aby zvážil operaci.

Protože existuje mnoho úvah, než se uchýlíte k operaci, je důležité prodiskutovat a prozkoumat všechny možnosti léčby se svým lékařem.

Domácí ošetření

 • Ztráta váhy. Ztráta hmotnosti může pomoci zlepšit bolest kolene, protože snižuje množství hmotnosti na kolenním kloubu. Pokyny Mezinárodní společnosti pro výzkum osteoartrózy (OARSI) doporučují zhubnout 5 procent své hmotnosti během 20 týdnů.
 • Hnutí. Pokud máte osteoartrózu, je provádění posilovacích a protahovacích cvičení pro koleno především o zlepšení vaší funkce a pohyblivosti. To může pomoci zmírnit bolest a ztuhlost. Užitečné mohou být jak pozemní cvičení, jako je jóga, tak pohyby ve vodě, jako je vodní aerobik.
 • Terapie teplem a chladem. Fyzikální terapeut vám může pomoci naučit se, jak praktikovat horkou / studenou terapii doma, abyste zmírnili bolest a ztuhlost.
 • Pomocná zařízení. Pokud máte omezenou pohyblivost v důsledku artritidy kolena, práce s fyzickým nebo pracovním terapeutem vám může pomoci najít nástroje, které můžete použít ve svém každodenním životě. Například můžete získat vlastní kolenní ortézu nebo chodítko.
 • Přírodní prostředky. Přírodní prostředky mohou zahrnovat věci jako doplňky, esenciální oleje a akupunkturu. Zejména akupunktura je studována jako užitečná a účinná možnost pro úlevu od bolesti kolena při artritidě.
 • Léky proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil) nebo aspirin (Bufferin), se doporučují, aby pomohly většině jedinců, kteří mají osteoartrózu kolena, zmírnit bolest a zánět. Poraďte se se svým lékařem o vhodném plánu dávkování doma.

Léky a steroidní injekce

 • kortikosteroidy. Nejúčinnější typ léku na artritidu kolena, triamcinolon acetonid (Zilretta), je jediným lékem schváleným FDA k léčbě osteoartrózy kolena. Jedná se o kortikosteroid vstříknutý do kolena, který pomalu uvolňuje lék po dobu 3 měsíců. Bylo zjištěno, že pomalé uvolňování léku zmírňuje bolest a otoky a snižuje některé negativní vedlejší účinky steroidů, jako je zvýšená hladina cukru v krvi.
 • Lokální léky proti bolesti. Nadace pro artritidu doporučuje, aby lidé, kteří mají artritidu kolenního kloubu, vyzkoušeli lokální léky proti bolesti – což je lék, který aplikujete přímo na kůži, místo toho, abyste je užívali ústy – protože může pomoci zmírnit bolest bez tolika vedlejších účinků.
 • Injekce kyseliny hyaluronové. Ačkoli je zapotřebí více výzkumu tohoto léku na artritidu kolena, často se používá k doplnění tekutin v kolenním kloubu ke snížení bolesti.

Chirurgická operace

Dva primární typy operací k léčbě artritidy kolena jsou osteotomie a náhrada kolena.

Osteotomie se většinou používá u mladších, aktivnějších lidí jako způsob, jak oddálit potřebu kloubní náhrady. Operace zahrnuje řezání kostí a jejich seřízení, aby se zlepšila funkce a snížila bolest.

Pokud se artritida nachází pouze v jedné oblasti kolena, může lékař provést částečnou náhradu kolenního kloubu a nahradit pouze postiženou oblast. Pokud je postiženo celé koleno, lze provést totální náhradu kolena.

Jídlo s sebou

Existuje mnoho různých příčin bolesti kolen, od zranění po zdravotní stavy. Ale bez ohledu na to, s jakou bolestí kolena se potýkáte, nechte koleno vyšetřit lékařem, abyste se ujistili, že nemáte vážné zranění nebo poruchu způsobující bolest.

Je důležité léčit jakékoli zranění nebo stav, který můžete mít a který způsobuje bolest kolena. Je také důležité si uvědomit, že nemusíte žít s bolestí kolene – poskytovatel zdravotní péče může být schopen doporučit nástroje ke zmírnění bolesti, jako je fyzikální terapie nebo léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY