Bradavice

Co jsou bradavice?

Bradavice jsou vyvýšené hrbolky na kůži způsobené lidským papilomavirem (HPV). Bradavice trápí lidi po tisíce let-byly objeveny na 3000 let starých mumiích a zmínil se o nich Shakespeare. Ačkoli bradavice obecně nejsou nebezpečné, jsou ošklivé, potenciálně trapné a nakažlivé. Mohou být také bolestivé.

Důležité informace o genitálních bradavicích

Existuje více než 100 typů HPV, viru, který způsobuje bradavice. Téměř všechny typy HPV způsobují relativně neškodné bradavice, které se objevují na vašich rukou nebo nohou. Existuje však několik kmenů HPV, které způsobují bradavice na vašich genitáliích, v nich a kolem nich. U žen mohou tyto bradavice – nazývané „genitální bradavice“ – nakonec vést k rakovině děložního čípku, což je potenciálně smrtelné onemocnění.Pokud si myslíte, že máte genitální bradavice nebo si myslíte, že jste jim byli vystaveni, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Jaké jsou typy bradavic?

Existuje pět hlavních typů bradavic. Každý typ se objevuje na jiné části těla a má odlišný vzhled.

Běžné bradavice

Běžné bradaviceobvykle rostou na prstech na rukou a nohou, ale mohou se objevit i jinde. Mají drsný, zrnitý vzhled a zaoblený vrchol. Běžné bradavice jsou šedivější než okolní kůže.

Plantární bradavice

Plantární bradavice rostou na chodidlech. Na rozdíl od jiných bradavic rostou plantární bradavice do vaší kůže, nikoli z ní. Poznáte -li plantární bradavici, všimnete si toho, co vypadá jako malá dírka ve spodní části chodidla, která je obklopena ztvrdlou kůží. Plantární bradavice mohou chůzi znepříjemnit.

Ploché bradavice

Ploché bradavice obvykle rostou na obličeji, stehnech nebo pažích. Jsou malé a nejsou okamžitě patrné. Ploché bradavice mají plochý vrchol, jako by byly poškrábané. Mohou být růžové, nahnědlé nebo slabě žluté.

Filiformní bradavice

Filiformní bradavice rostou kolem úst nebo nosu a někdy i na krku nebo pod bradou. Jsou malé a mají tvar malé chlopně nebo štítku kůže. Filiformní bradavice mají stejnou barvu jako vaše kůže.

Periunguální bradavice

Pod nehty a kolem nehtů rostou periunguální bradavice. Mohou být bolestivé a ovlivnit růst nehtů.

Kdy mám navštívit lékaře?

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud:

 • máte bradavice na obličeji nebo jiné citlivé části těla (např. genitálie, ústa, nosní dírky)
 • zaznamenáte krvácení nebo příznaky infekce, jako je hnis nebo strupovitost, kolem bradavice
 • bradavice je bolestivá
 • barva bradavice se mění
 • máte bradavice a cukrovku nebo imunitní nedostatečnost, jako je HIV/AIDS

Mohu léčit bradavice doma?

Ačkoli bradavice obvykle samy odcházejí, jsou ošklivé a nepříjemné, takže byste je možná měli zkusit léčit doma. Mnoho bradavic dobře reaguje na léčbu dostupnou v drogerii.

Některé věci k zapamatování:

 • Bradavice můžete šířit do jiných částí těla a pro ostatní jsou nakažlivé. Pokud léčba vyžaduje, abyste bradavici potírali pilníkem na nehty nebo pemzou, nepoužívejte toto nádobí na žádnou jinou část těla a nedovolte, aby ji používal někdo jiný.
 • Nesnažte se léčit bradavice na nohou, pokud máte cukrovku. Navštivte svého lékaře. Cukrovka může způsobit ztrátu citlivosti nohou, takže se můžete snadno zranit, aniž byste si to uvědomovali.
 • Nepokoušejte se odstranit bradavice z obličeje nebo jiné citlivé části těla (jako jsou genitálie, ústa nebo nosní dírky) pomocí domácího ošetření.

Zmrazovací procedury

Tyto volně prodejné procedury nastříkají na bradavici koncentrovaný studený vzduch (směs dimethyletheru a propanu). To zabije kůži a umožní vám seškrábat povrch bradavice. Tyto léčby jsou dobrou volbou, pokud se chcete pokusit rychle odstranit bradavici, ale nejsou dostatečně silné, aby odstranily všechny bradavice.

Ošetření a náplasti obsahující kyselinu salicylovou

Tyto produkty musíte používat každý den, často několik týdnů. Budou fungovat nejlépe, pokud bradavici namočíte na 15 minut do vody, než aplikaci použijete.

Nakupujte ošetření kyselinou salicylovou.

Lepící páska

Někteří lidé mají úspěch při léčbě bradavic lepicí páskou. Tento proces zahrnuje pokrytí bradavice malým kouskem lepicí pásky na několik dní, poté namočení bradavice a nakonec třením bradavice k odstranění mrtvé kůže. Tento přístup může trvat několik kol léčby.

Co může můj lékař udělat s bradavicemi?

Pokud vaše bradavice nereaguje dobře na domácí léčbu, může vám pomoci lékař. Pamatujte, vždy navštivte svého lékaře, pokud máte cukrovku a bradavice na nohou.

Tekutý dusík

Váš lékař vám může zmrazit bradavici tekutým dusíkem. To může být trochu bolestivé, ale obvykle to funguje dobře. Může být vyžadováno více než jedno ošetření. Zmrazení způsobí, že se pod bradavicí a kolem ní vytvoří puchýř. Tím se bradavice zvedne z kůže přibližně do týdne.

Chirurgická operace

Chirurgie se obvykle zvažuje pouze tehdy, pokud bradavice nereaguje na jiné léčby. Lékař vám může bradavici odříznout chirurgickým nožem nebo spálit elektřinou. Nejprve budete muset dostat dávku anestetika a tyto záběry mohou být bolestivé. Chirurgie může také způsobit zjizvení.

Lze bradavicím předcházet?

Existují způsoby, jak zabránit bradavicím a zabránit jejich šíření do jiných částí těla, pokud ji již máte. Postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

 • Pravidelně si myjte ruce, zvláště pokud jste byli v kontaktu s někým s bradavicemi.
 • Nevybírejte si bradavice.
 • Přikryjte bradavice obvazem.
 • Ruce a nohy udržujte v suchu.
 • Když jste v šatně nebo ve společném koupališti, noste sprchové boty (žabky).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY