Chediak-Higashi syndrom

Co je Chediak-Higashi syndrom (CHS)?

Albinismus je nedostatek barvy kůže, vlasů a očí. Chediak-Higashi syndrom (CHS) je extrémně vzácná forma částečného albinismu, která je doprovázena problémy s imunitním a nervovým systémem.

Tento specifický typ albinismu také způsobuje problémy se zrakem, jako je citlivost na světlo, snížená ostrost a mimovolní pohyby očí.

Typy CHS

Existují dva typy CHS: klasická a s pozdním nástupem.

Klasická forma je přítomna při narození nebo se vyskytuje brzy po narození.

Pozdní forma se vyskytuje později v dětství nebo v dospělosti. Je mnohem mírnější než klasická forma. U lidí s pozdním nástupem CHS dochází k minimálním změnám pigmentace a je méně pravděpodobné, že se u nich vyvinou závažné, opakující se infekce. Dospělí s pozdními formami poruchy však mají značné riziko rozvoje neurologických problémů, jako jsou potíže s rovnováhou a pohybem, třes, slabost v pažích a nohou a pomalý duševní vývoj.

Co způsobuje CHS?

CHS je dědičný stav způsobený vadou genu LYST (také nazývaného gen CHS1). Gen LYST dává tělu pokyny, jak vytvořit protein, který je zodpovědný za transport určitých materiálů do vašich lysozomů.

Lysozomyjsou struktury uvnitř některých vašich buněk, které rozkládají toxiny, ničí bakterie a recyklují opotřebované součásti buněk. Defekt v genu LYST způsobuje příliš velký růst lysozomů. Zvětšené lysozomy interferují s normálními buněčnými funkcemi. Zabraňují buňkám vyhledávat a zabíjet bakterie, takže vaše tělo není schopno chránit se před opakujícími se infekcemi.

V pigmentových buňkách produkují a distribuují melanin abnormálně velké struktury zvané melanosomy (související s lysozomy). Melanin je pigment, který dává barvu kůži, vlasům a očím. Lidé s CHS mají albinismus, protože melanin je uvězněn ve větších buněčných strukturách.

Chediak-Higashi je autozomálně recesivní dědičná porucha. Oba rodiče dítěte s tímto typem genetické poruchy jsou nositeli kopie defektního genu, ale obvykle nevykazují známky tohoto stavu.

Pokud pouze jeden rodič předá defektní gen, dítě nebude mít syndrom, ale může být přenašečem. To znamená, že by mohli předat gen svým dětem.

Jaké jsou příznaky CHS?

Mezi příznaky klasické CHS patří:

 • hnědé nebo světlé vlasy se stříbřitým leskem
 • světle zbarvené oči
 • bílý nebo šedavý odstín pleti
 • nystagmus (mimovolní pohyby očí)
 • časté infekce v plicích, kůži a sliznicích

Další příznaky, které mohou mít kojenci nebo malé děti s CHS, jsou:

 • špatné vidění
 • fotofobie (oči jsou citlivé na jasné světlo)
 • zpomalený mentální vývoj
 • problémy s krevní srážlivostí vedoucí k abnormálním modřinám a krvácení

Podle studie zhruba 85 procent dětí s CHS dosáhne závažného stadia nazývaného zrychlená fáze. Vědci se domnívají, že zrychlená fáze je spuštěna virovou infekcí.

Během této fáze se abnormální bílé krvinky rychle a nekontrolovaně dělí, což může způsobit:

 • horečka
 • abnormální krvácení
 • závažné infekce
 • selhání orgánů

Starší děti a dospělí s pozdním nástupem CHS mají mírnější příznaky, méně nápadné problémy s pigmentací a méně infekcí. Stále se u nich mohou vyvinout záchvaty a problémy s nervovým systémem, které mohou způsobit:

 • slabost
 • třes (mimovolný třes)
 • nemotornost
 • potíže s chůzí

Jak se diagnostikuje CHS?

Pro diagnostiku CHS se váš lékař nejprve podívá do vaší anamnézy, zda neobsahuje další ukazatele onemocnění, jako jsou časté infekce. Pro stanovení diagnózy se pak provádí fyzikální vyšetření a určité testy. Fyzikální vyšetření může ukázat známky oteklých jater nebo sleziny nebo žloutenky (zežloutnutí kůže a očí). Testy mohou zahrnovat:

 • kompletní krevní obraz k identifikaci abnormálních bílých krvinek
 • genetické testování k identifikaci defektního genu LYST
 • oftalmologické vyšetření (oční vyšetření)k určení snížené pigmentace očí nebo přítomnosti nedobrovolných pohybů očí

Jak se CHS léčí?

Na CHS neexistuje lék. Léčba spočívá ve zvládnutí symptomů.

Antibiotika budou léčit infekce. Ke zlepšení vidění mohou být předepsány korekční oční čočky. Transplantace kostní dřeně mohou pomoci léčit defekty imunitního systému. Tento postup je nejúčinnější, když se provádí dříve, než se u člověka rozvine zrychlená fáze poruchy.

Pokud je vaše dítě v akcelerované fázi, může vám lékař předepsat antivirové léky a chemoterapeutika, aby se pokusil minimalizovat šíření defektních buněk.

Dlouhodobý výhled pro pacienty s CHS

Většina dětí s klasickou formou CHS umírá během prvních 10 let svého života na následky chronických infekcí nebo selhání orgánů. Některé děti žijí déle než 10 let.

Lidé s pozdním nástupem CHS mohou žít s poruchou do časné dospělosti, ale typicky mají kratší životnost kvůli komplikacím.

Genetické poradenství

Obraťte se na svého lékaře ohledně genetického poradenství, pokud máte CHS nebo pokud máte tento syndrom v rodinné anamnéze a plánujete mít děti. Může být k dispozici genetické testování, aby se zjistilo, zda jste nositeli defektního genu LYST a jaká je pravděpodobnost, že vaše dítě syndrom zdědí. Existuje několik možných mutací v genu LYST, které způsobují CHS. Konkrétní genová mutace ve vaší rodině musí být identifikována dříve, než bude k dispozici jakékoli genetické nebo prenatální testování.

Prenatální testování může být také možností pro rizikové těhotenství. Tento typ testování zahrnuje analýzu malého vzorku DNA extrahované z plodové vody (čirá tekutina, která obklopuje a chrání dítě v děloze), aby se otestovaly mutované geny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY