Chemóza spojivek

Co je chemóza spojivky?

Chemóza spojivky je druh zánětu oka. Tento stav se častěji nazývá „chemóza“. Vzniká při otoku vnitřní výstelky očních víček. Tato průhledná výstelka, nazývaná spojivka, také pokrývá povrch oka. Otok spojivky znamená, že vaše oko je podrážděné.

Chemóza nejčastěji souvisí s alergiemi. Někdy to může způsobit virová nebo bakteriální infekce. Chemóza není nakažlivá – nemůžete ji chytit od jiné osoby.

Příčiny chemózy spojivek

Primární příčinou chemózy je podráždění. Alergie hrají roli při podráždění očí a chemóze. Hlavní příčinou jsou sezónní alergie nebo alergické reakce na domácí mazlíčky. Zvířecí srst a pyl mohou způsobit slzení očí, vypadat červeně a vytékat z nich bíle zbarvený výtok. Tento stav se nazývá alergická konjunktivitida. Kvůli alergiím se může vyvinout jak zánět spojivek, tak chemóza.

Chemóza spojivky je také spojena s angioedémem. Jedná se o formu alergické reakce, při které vaše kůže oteče. Na rozdíl od kopřivky – otoku na povrchu vaší kůže – otok angioedému se vyskytuje pod vaší kůží.

Oční infekce, jako je virová nebo bakteriální konjunktivitida, mohou vést k chemóze. Chemózu můžete mít i po operaci očí nebo v důsledku hypertyreózy. Hypertyreóza je stav, kdy vaše štítná žláza nadměrně produkuje hormony. Podle očního institutu Edwarda S. Harknesse Columbia University mají někteří lidé s hyperaktivní štítnou žlázou příznaky související s očima, jako je chemóza.

Tření očí příliš nebo příliš často může také způsobit chemózu.

Příznaky chemózy

K chemóze dochází, když membrána lemující vaše oči a oční víčka akumuluje tekutinu. Příznaky mohou zahrnovat:

  • slzící oči
  • nadměrné trhání
  • svědění
  • rozmazané nebo dvojité vidění

Možná nebudete schopni úplně zavřít oči během záchvatu chemózy kvůli otoku. Někteří lidé nemají žádné příznaky chemózy kromě zánětu.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte bolesti očí nebo příznaky závažné alergické reakce. Příznaky závažné alergické reakce zahrnují změny dýchání nebo srdeční frekvence, sípání a otoky rtů nebo jazyka.

Jak se diagnostikuje chemóza?

Váš oční lékař může nejčastěji diagnostikovat chemózu provedením fyzického vyšetření postiženého oka (očí). Váš oční lékař se může ptát na délku a závažnost vašich příznaků. Uveďte podrobné informace o svých příznacích a alergiích. To pomůže vašemu lékaři najít nejlepší léčbu.

Léčba chemózy

Klíčem k léčbě chemózy je snížení zánětu. Řízení otoku může snížit nepohodlí a negativní dopad na váš zrak. Umístění chladných obkladů na oči může zmírnit nepohodlí a zánět. Váš lékař vám také může říci, abyste během léčby přestali nosit kontaktní čočky.

Další léčba může záviset na příčině vaší chemózy.

Alergie

Pokud je chemóza způsobena alergiemi, může vám lékař doporučit antihistaminika. Tyto léky snižují reakci vašeho těla na alergeny. Alergen je látka, kterou vaše tělo považuje za škodlivou. Když se vaše tělo setká s alergenem, jako je prach nebo srst domácích zvířat, produkuje histaminy, aby odrazilo vnímaného vetřelce. Antihistaminika mohou pomoci potlačit tuto imunitní reakci a snížit příznaky, jako je podráždění a otoky. Snažte se držet dál od známých alergenů, jako je pyl, srst domácích zvířat a kouř.

Volně prodejné perorální antihistaminikum, jako je Claritin (loratadin), je obvykle dostatečně silné k léčbě zánětu chemózy způsobeného alergiemi. Informujte svého lékaře, pokud tyto léky nejsou účinné. Možná budete potřebovat předpis na silnější léky.

Bakteriální infekce

Váš lékař vám může předepsat léčivé oční kapky k promazání očí. V závislosti na závažnosti vašeho stavu možná budete potřebovat volně prodejné oční kapky.

Bakteriální zánět spojivek se léčí antibiotickými mastmi nebo očními kapkami. Pokud se u vás projeví příznaky bakteriální infekce, vezměte si celou léčbu. Tím zabráníte opakování infekce.

Virová infekce

Virová konjunktivitida je další potenciální příčinou chemózy. Antibiotika však neléčí virové infekce. Studené obklady a lubrikační oční kapky jsou často nejlepší léčbou tohoto typu infekce.

Dlouhodobý výhled na chemózu

Váš výhled závisí na příčině a závažnosti chemózy. Pokud léčíte základní příčinu, měli byste se plně zotavit.

Lze chemóze předejít?

V některých případech, například po operaci očí, chemóze nelze zabránit. Pokud je však chemóza způsobena alergiemi, podniknutí kroků k jejich vyhnutí a zvládnutí příznaků může snížit riziko opakujících se záchvatů chemózy. Praktizujte dobré mytí rukou, abyste zabránili šíření bakterií. Vyvarujte se také nadměrnému dotyku nebo mnutí očí, zejména špinavýma rukama.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY