Co byste měli vědět o doplňcích železa pro thalasémii

Někdy může být lidem s mírnou talasémií řečeno, aby doplňovali železo. Doplňky železa jsou vhodné pouze pro určité typy talasémie a mohou být nebezpečné pro lidi s těžšími typy.

Thalasémie je dědičné onemocnění krve, které způsobuje sníženou produkci důležitého krevního proteinu zvaného hemoglobin. Hemoglobin přenáší kyslík do vašich tkání a orgánů.

Když máte talasémii, můžete mít nízké hladiny hemoglobinu a méně zdravých červených krvinek, což je známé jako anémie.

Doplňky železa jsou běžnou léčbou anémie z nedostatku železa. Anémie z talasémie však není způsobena nedostatkem železa, takže doplňky mohou lidem s tímto onemocněním ve skutečnosti způsobit více škody.

Léčba anémie způsobená talasémií

Anémie z talasémie se léčí především krevními transfuzemi. Frekvence transfuzí závisí na typu thalassemie, kterou člověk má, a na závažnosti příznaků anémie.

Existují dva typy talasémie:

 • Beta talasémie: Tento typ se týká talasémie, která je způsobena mutacemi genu beta-globinu, který způsobuje redukce v části hemoglobinu zvané beta-globin.
 • Alfa talasémie: Tento typ je způsoben mutacemi genů alfa-globinu, které vede k nízké hladiny alfa-globinu.

Kromě typu se následující termíny používají k popisu toho, jak závažná je talasémie a jaký druh léčby můžete potřebovat, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC):

 • „Vlastnost“ nebo „menší“: Většina lidí s rysem thalassemia nebo minor nepotřebuje krevní transfuze. Je to nejmírnější forma a nemusí způsobovat žádné příznaky.
 • “Intermedia”: Lidé s thalassemia intermedia mohou jednou za čas potřebovat krevní transfuzi, ale ne tak často jako někdo s thalasemia major.
 • “Hlavní, důležitý”: Lidé s thalassemia major mohou mít těžkou, život ohrožující anémii. Obvykle potřebují pravidelné transfuze, aby se ujistili, že mají dostatek zdravých červených krvinek.

Během krevní transfuze je darovaná krev přenesena do vašeho těla úzkou trubicí umístěnou ve vaší žíle. Lidem s talasémií se často předepisuje také kyselina listová, vitamin B, který podporuje zdravou tvorbu krvinek a pomáhá předcházet anémii.

Co se stane, když někdo s talasémií užívá doplňky železa?

Pokud máte závažnější formy talasémie a dostáváte krevní infuze, nikdy byste neměli užívat doplňky železa, pokud to výslovně nedoporučí a nesleduje váš lékařský tým. Pokud tak učiníte, může dojít k nebezpečné situaci zvané přetížení železem, které může být v některých případech smrtelné.

Podle kazuistiky z roku 2020 se u lidí s talasémií, kteří nejsou závislí na transfuzích, může také vyvinout přetížení železem kvůli neúčinné produkci červených krvinek, což může vést k tomu, že se do trávicího traktu vstřebá příliš mnoho železa.

Z tohoto důvodu by se lidé s talasémií měli vyvarovat užívání doplňků železa a zeptat se svého lékaře, zda je nutné omezit a sledovat příjem potravin bohatých na železo, aby si udrželi bezpečné hladiny železa. CDC.

Mohou lidé s alfa nebo beta talasémií minor (přenašeči talasémie) užívat doplňky železa?

V některých případech mohou být doplňky železa použity k léčbě anémie u lidí s mírnými případy talasémie.

Například a studie 2022 zjistili, že doplňky železa byly účinné a bezpečné pro léčbu anémie z nedostatku železa u těhotných žen s menší beta-talasémií.

Další výzkumná zpráva z roku 2022 měla podobná zjištění. Autoři navrhli, že doplňky železa by měly být zváženy u těhotných žen s alfa nebo beta talasémií minor, ale pouze v případě, že jsou pečlivě sledovány lékařem kvůli riziku přetížení železem, zejména u žen s beta thalasémií minor.

Pokud máte rys thalassemia nebo thalassemia minor a anémie s nedostatkem železa, může váš lékař vytvořit plán léčby, který zahrnuje doplňky železa.

I když je přetížení železem vzácnější u lidí s thalassemií menší, je stále důležité vyhýbat se užívání doplňků železa, pokud to nepředepíše váš lékař.

Přetížení železem

Když se nadbytečné železo začne shromažďovat v tkáních vašich životně důležitých orgánů, jako je srdce a játra, označuje se to jako přetížení železem. Přetížení železem je nebezpečné, protože může poškodit tyto orgány a způsobit, že budou pracovat méně efektivně.

Lidé s talasémií jsou více ohroženi rozvojem přetížení železem v důsledku léčby krevní transfuzí a zvýšeného vstřebávání železa v trávicím traktu.

Pokud máte talasémii, váš zdravotnický tým bude používat krevní testy k pravidelnému sledování hladin železa a zajištění, že jsou v bezpečném rozmezí. Pokud jsou hladiny krevního proteinu, který ukládá železo, nazývaného feritin, vyšší než 150 až 200 ng/ml u menstruujících žen a 300 ng/ml u mužů to může být známka přetížení železem.

Přetížení železem lze léčit pomocí určitých metod, jako je chelatační léčba, která zahrnuje léky, které zvyšují vylučování železa z těla.

Příznaky

Přetížení železem nevykazuje žádné příznaky 75 % lidí. V některých případech mohou mít lidé s přetížením železem příznaky jako:

 • únava
 • bolest břicha
 • ztuhlost kloubů
 • zvětšená játra
 • nepravidelný srdeční tep
 • nízké pohlavní hormony
 • snížená chuť na sex
 • vysoké hladiny cukru v krvi
 • bronzově zbarvená kůže
 • Deprese

Rizika

Vysoké hladiny železa v těle mohou poškodit orgány, jako je srdce, játra a endokrinní žlázy.

Toto poškození může způsobit nebezpečné vedlejší účinky, jako je srdeční selhání a selhání jater.

Kdy navštívit lékaře

Pokud pociťujete některý z následujících příznaků anémie, je důležité domluvit si schůzku se svým lékařem, aby mohl posoudit hladinu železa a váš celkový zdravotní stav:

 • bolest hlavy
 • točení hlavy
 • únava
 • bledá kůže
 • dušnost
 • chladová intolerance

Pokud máte anémii, váš zdravotnický tým vám doporučí nejvhodnější léčebný plán na základě vaší diagnózy a celkové zdravotní historie.

Jídlo s sebou

Pokud máte talasémii, váš lékař bude pečlivě sledovat vaše hladiny železa, aby se ujistil, že jsou ve zdravém rozmezí.

Pokud váš lékař nenařídí jinak, měli byste se vyhnout používání doplňků železa, pokud máte jakoukoli formu talasémie, zvláště pokud dostáváte pravidelné krevní transfuze.

Když máte talasémii, nedostatek železa není příčinou anémie. Příliš mnoho železa do vašeho těla může být nebezpečné a nakonec vést k selhání orgánů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY