Co byste měli vědět o infekční spondylitidě (infekce páteře)

Infekční spondylitida je vzácná, ale závažná infekce páteře, obvykle způsobená bakteriemi nebo jinými zárodky. Je to nejčastější po lékařském zákroku, ale může se objevit, když se infekce jinde ve vašem těle rozšíří do vaší páteře.

Infekční spondylitida je infekce, která se vyvíjí ve vaší páteři, obvykle z bakterií. Je to vzácné, tvoří asi 5 % všech kosterních infekcí. Přesto se může jednat o závažnou a potenciálně život ohrožující infekci.

Rychlá léčba je nezbytná, proto je důležité znát rizikové faktory, příznaky a kdy kontaktovat lékaře. Zde jsou klíčová fakta, která potřebujete vědět o infekční spondylitidě.

Na jazyku záleží

Všimnete si, že jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je dosti binární a používá výrazy „muži“ a „ženy“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Bohužel, studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, nebo je nezahrnovaly.

Bylo to užitečné?

Co způsobuje infekční spondylitidu?

Spondylitida je specifický typ zánětu, který běžně postihuje páteř. Je to rys některých autoimunitních, zánětlivých a infekčních onemocnění.

Když máte infekční spondylitidu, váš zánět páteře je způsoben základní infekcí. Příčinou mohou být patogeny, které se dostanou do vašeho krevního oběhu a putují do páteře. Takové infekce zahrnují následující typy:

 • Pyogenní: Nejčastěji se jedná o bakteriální infekce, pyogenní spondylitida se vyskytuje, když se infekce rozšířila z jiné oblasti vašeho těla do páteře. Pozoruhodnými příčinami jsou Staphylococcus aureus (stafylokokové infekce) a Escherichia coli (E. coli).
 • Tuberkulózní: Také nazývaná Pottova choroba, spinální tuberkulóza se šíří krví do páteře. Někdy můžete mít spinální tuberkulózu několik let, než dostanete diagnózu.
 • Plísňové: Zatímco vzácné, Candida a jiné houby mohou způsobit infekci páteře.
 • Parazitický: Ještě vzácněji mohou některé parazitické infekce, jako je toxoplazmóza, které postihují váš centrální nervový systém, vést k infekci páteře.

Tyto typy infekcí se mohou objevit v důsledku následujícího:

 • nedávná operace
 • umístění epidurálu
 • stomatologický postup
 • nitrožilní užívání drog
 • použití cévních zařízení, jako jsou katetry

Spondylitida vs. spondylodiscitida

Spondylitida a spondylodiscitida ovlivňují vaši páteř.

„Spondylitida“ obecně označuje zánět páteře. Infekční spondylitida znamená infekci způsobenou zánětem v těle vaší páteře (obratlů).

Když infekce postihuje obratle a disky mezi nimi, lékaři tomu říkají spondylodiscitida. Tento stav je také častý u infekcí kostí (osteomyelitida).

Zatímco termíny vypadají podobně a lidé je někdy používají zaměnitelně, ne všechny typy spondylitidy jsou infekce a ne všechny jsou spondylodiscitidou.

Bylo to užitečné?

Kdo je ohrožen infekční spondylitidou?

Infekční spondylitida je dvakrát častější u mužů než u žen. Výzkumníci si nejsem jistý pročale může to být způsobeno vyšší mírou rizikových faktorů u mužů.

Tento typ infekce se také může objevit v jakémkoli věku, i když je nejčastější u dospělých. Pyogenní spondylitida je častější u starších dospělých, ale tuberkulózní spondylitida je častější u mladších dospělých.

Některé základní stavy mohou zvýšit vaše riziko rozvoje infekční spondylitida. Nejčastější je cukrovka. Mezi další stavy, o kterých je známo, že zvyšují vaše riziko, patří:

 • rakovina
 • HIV
 • stavy, které oslabují váš imunitní systém

Vyšší riziko vzniku infekční spondylitidy máte také, pokud dlouhodobě užíváte imunosupresiva nebo užíváte kortikosteroidy. Oba tyto léky oslabují vaši imunitní odpověď.

Jaké jsou příznaky infekční spondylitidy?

Bolest je nejčastějším příznakem infekční spondylitidy napříč všemi podtypy. Další příznaky se mohou lišit v závislosti na typu infekce, kterou máte.

Bolest se může rozšířit ze zad nebo krku do břicha, třísel a dolních končetin. Může být také natolik závažná, že vás udrží v noci vzhůru.

Můžete také zažít následující:

 • lokalizovaný otok a citlivost
 • horečka
 • zimnice
 • noční pocení

Pokud je infekce z řezu, jako v případě chirurgického zákroku, můžete také zaznamenat odvodnění a zarudnutí kolem postižené oblasti kůže.

Kdy bych měl navštívit lékaře s infekční spondylitidou?

Kontaktujte lékaře, pokud pociťujete bolesti zad, zejména pokud máte:

 • silná bolest, která nereaguje na volně prodejné léky proti bolesti
 • pokračující (chronická) bolest, která trvá 12 týdnů nebo déle
 • bolest doprovázená příznaky podobnými chřipce
 • jakékoli související příznaky po operaci

Jak lékaři diagnostikují infekční spondylitidu?

Kromě fyzických příznaků mohou lékaři diagnostikovat infekční spondylitidu na základě zobrazovacích testů vaší páteře. MRI je nejčastější.

Lékař může také provést vertebrální biopsii. Často to dělají pomocí CT zobrazení.

Lékař může také nařídit laboratorní testy, jako je krevní test, aby pomohl identifikovat příčinu vaší infekce. Krevní testy mohou také pomoci potvrdit další zdravotní stavy, jako jsou autoimunitní onemocnění.

Diagnostika infekční spondylitidy může trvat několik týdnů, dokonce měsíců. Protože příznaky jako bolest zad jsou nespecifické, je možné je spojit s jinými stavy, jako je onemocnění kloubů.

Jaká je léčba infekční spondylitidy?

Infekční spondylitida často vyžaduje hospitalizaci. V nemocnici vám mohou zdravotničtí pracovníci podat intravenózní léky, jako jsou antibiotika, antituberkulární terapie nebo antimykotika, k léčbě základní příčiny.

Antimikrobiální léčba může trvat 6 až 8 týdnů v závislosti na závažnosti infekce. Pyogenní infekce mohou také vyžadovat použití dlouhodobých antibiotik.

V některých případech můžete potřebovat chirurgický zákrok k léčbě některých komplikací infekcí páteře, jako je poškození kostí, neurologické vedlejší účinky nebo sepse.

Je spondylitida nakažlivá?

Infekční spondylitida není nakažlivá. Přesto můžete bakterie, které způsobily infekci, přenést na ostatní. Bakterie mohou ovlivnit jiné lidi jinak.

Bylo to užitečné?

Jaký je výhled pro lidi s infekční spondylitidou?

Odborníci odhadují, že infekční spondylitida je smrtelná asi ve 20 % všech případů. Riziko úmrtí na infekci páteře může být větší, pokud máte oslabený imunitní systém.

Rychlá léčba může pomoci předejít dalším komplikacím infekční spondylitidy, včetně:

 • nevratné poškození páteře
 • sepse
 • neurologické účinky

Infekční spondylitida je vzácný, ale závažný typ infekce. Tato infekce páteře je nejčastější u starších dospělých, lidí s oslabeným imunitním systémem nebo lidí, kteří nedávno podstoupili operaci. Nejčastějším příznakem je silná bolest zad.

Je důležité, aby lékař určil základní příčinu infekční spondylitidy, abyste mohli získat vhodnou léčbu. Bez řádné léčby mohou infekce páteře vést k závažným a potenciálně smrtelným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY