Co je abraze rohovky?

Přehled

Rohovka je tenká, průhledná kupole, která pokrývá oční duhovku a zornici. Duhovka je barevná část vašeho oka a zornice je černý střed. Veškeré světlo, které vstupuje do vašeho oka a umožňuje vám vidět, dopadá jako první na vaši rohovku.

Odlétající prach, tečky kovu, zrnka písku, nehet, zvířecí dráp nebo jiné cizí předměty mohou poškrábat rohovku. Kontaktní čočky mohou také poškrábat nebo podráždit rohovku. Menší škrábanec se nazývá oděr rohovky. Většina oděrek rohovky je malá a rychle se hojí.

Někdy je abraze rohovky doprovázena zánětem v oku. Tomu se říká iritida. Infikovaná rohovková abraze se také může stát rohovkovým vředem. Jedná se o vážné stavy, které se mohou vyvinout z abraze rohovky.

Na co si dát pozor u abraze rohovky?

Vaše rohovka obsahuje mnoho nervových zakončení, takže i malé škrábnutí může být velmi nepříjemné a bolestivé. Může se vám zdát, že máte v oku něco velkého a drsného, ​​i když to nevidíte.

Pokud máte náhlou bolest očí se slzami a rychlým mrkáním, stejně jako zarudnutí očí, můžete mít poškrábanou rohovku. Měli byste co nejdříve navštívit svého poskytovatele zdravotní péče.

Jak se diagnostikuje abraze rohovky?

K diagnostice abraze rohovky a vyšetření oka vám váš poskytovatel zdravotní péče dá oční kapky, které uvolní vaše oční svaly a rozšíří zornici. Poskytnou vám také fluoresceinové kapky, které zvýrazní nedokonalosti na povrchu vaší rohovky.

Můžete také dostat anestetikum rohovky k dočasnému zmírnění bolesti. Poté váš poskytovatel zdravotní péče pečlivě prohlédne vaše oko pomocí speciální lampy a zvětšovacích nástrojů, aby zkontroloval škrábance a cizí předměty.

Jaká je léčba abraze rohovky?

Pokud si oko poškrábete nebo se vám něco dostane do oka, okamžitě je vypláchněte čistou vodou nebo fyziologickým roztokem.

Několikanásobné mrknutí může pomoci odstranit písek, písek nebo jiný cizí předmět z oka. Netřete si oko, nedotýkejte se oční bulvy ani si na oko nedávejte jiné roztoky nebo látky.

Pokud vám váš poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje abrazi rohovky, zkontroluje příznaky infekce. Také rozhodnou, zda potřebujete lokální antibiotikum ve formě očních kapek.

Pokud je vaše oděrka závažná, můžete obdržet předpis na oční kapky ke zmírnění bolesti a citlivosti na světlo.

Můžete také obdržet předpis na léky proti bolesti. Ve většině případů se vaše rohovka zahojí rychle, obvykle během několika dnů.

Jak mohu zabránit abrazi rohovky?

Abyste předešli poranění očí, noste ochranné brýle, když:

  • sekání trávníku
  • práci s nástroji
  • používání toxických chemikálií nebo svářecích zařízení

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky abraze rohovky, okamžitě navštivte poskytovatele zdravotní péče pro další posouzení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY